Spořicí účty dále padají. Víme, kde dostanete nejvíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 3. 2014 19:55
Banky nemají důvod sazby na spořicích účtech zvyšovat. Vkladů mají dost a centrální banka stále ponechává základní sazby na historických minimech. Sazby tak i nadále padají.
Kam s nimi?
Kam s nimi? | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Na trhu spořicích účtů nastal další pohyb úrokových sazeb směrem dolů. Nově tak například už od začátku března nejde dosáhnout na dvě procenta v internetové mBank.

Ta sice nabízí vyšší úrok, než je na trhu nyní běžné, u svého spořicího účtu eMax Plus i po snížení sazby na 1,75 procenta, stále ale platí, že je třeba splnit dvě podmínky. Zaprvé tato sazba platí jen na vklady do 100 tisíc korun, zadruhé ji získá jen ten, kdo za měsíc utratí kartami od mBank u obchodníků alespoň 4000 korun. V ostatních případech platí základní sazba 0,4 procenta.

Další pohyb směrem dolů zaznamenal také spořicí účet Prima od UniCredit Bank, ten se ještě v minulém roce pohyboval s úrokovou sazbou kolem 1,5 procenta mezi nejlepšími spořicími účty v Česku, nyní ale jeho sazba klesla z 0,9 už na 0,7 procenta. Tato sazba platí do 500 tisíc korun, částky nad tuto hranici jsou nově úročeny sazbou 0,2 procenta (doposud 0,4 %).

S měsíčním předstihem pak změnu oznámila také Zuno Bank. Ta od dubna sníží sazbu u základního spořicího účtu z jednoho procenta na 0,9 procenta.

U účtu Plus Zuno Bank sazbu nemění jen do výše vkladu 300 tisíc korun. Banka z rakouské skupiny Raiffeisen totiž od dubna posune směrem dolů hranici, pod niž úročí vklady sazbou 1,5 procenta. Doposud se tato sazba vztahuje na vklady do 750 tisíc, vyšší částky pak úročeny nejsou.

Od dubna se tedy tato hranice sníží na 300 tisíc korun, ale Zuno na druhou stranu vklady nad tuto hranici začne úročit alespoň základní sazbou 0,9 procenta.

Pět spořicích účtů s nejvyšší sazbou:

  1. Sberbank – sazba 1,63 % platí na vklady do 150 tisíc korun, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,63 %; pozor si dejte na cenu odchozí platby mimo Sberbank – 16 korun.

  2. Zuno Bank – sazbu 1,5 % dává banka jen v těch měsících, kdy ze spořicího účtu Plus neodejde platba.

  3. Equa bank – sazba 1,4 % platí na vklady do 1,25 milionu korun, částky nad tento limit se prakticky neúročí – 0,01 %; pozor si dejte na cenu odchozí platby mimo Equa bank – 9 korun.

  4. Air Bank – sazba 1,3 % platí na vklady do 250 tisíc, vyšší sumy jsou úročeny sazbou 0,7 %.

  5. Moravský peněžní ústav – záložna dává úrokovou sazbu 1,2 % bez omezení.

Podrobný přehled březnového pádu úrokových sazeb u spořicích účtů najdete na serveru Finparáda.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy