Spoření v České spořitelně? Největší banka snižuje úrok

Petr Kučera Petr Kučera
29. 3. 2013 7:00
Úrokové sazby neochrání vklady ani před inflací, na trhu je plno lepších nabídek
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Největší tuzemská banka Česká spořitelna sníží od 1. června úrokové sazby u spořicích účtů pro běžné klienty. I dosud přitom nabízí jen průměrné sazby v porovnání s konkurencí.

Na druhou stranu banka zjednoduší podmínky u produktu Internetové spoření, na vyšší úrok tak dosáhnou i lidé s nižšími vklady. Podmínky a způsob úročení u spořicích produktů České spořitelny dosud patří k nejsložitějším a nejméně přehledným na trhu.

Oznámení o chystané změně zaslala banka klientům s dvouměsíčním předstihem. Podmínky ostatních bank obvykle umožňují snížení úroku v mnohem kratším termínu, takže lidé mají méně času na případný převod peněz.

Neochrání ani před inflací

Kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám na finančním trhu postupně snižují své sazby i ostatní banky či záložny, nicméně nejlepší spořicí účty stále nabízejí úrok kolem dvou procent ročně a dokážou alespoň kompenzovat inflaci, která v prvních dvou měsících letošního roku klesla pod dvě procenta.

Pokud si majitel Osobního účtu České spořitelny sjednal i Spořicí plán, úročily se mu dosud vklady do 49 999 korun sazbou 1,50 procenta ročně. Od června to bude jen jedno procento. Klesají i sazby pro pásmové úročení dalších zůstatků - například u části vkladu od 50 000 do 99 999 korun z dosavadních 0,20 na 0,10 procenta ročně.

Snížení se nevyhne ani produktu Exclusive konto. Například sazba pro zůstatky od 100 000 do 249 999 korun klesne z 0,35 na 0,25 procenta, pro zůstatky od jednoho do téměř pěti milionů korun z 1,05 na 0,70 procenta.

Jednodušší Internetové spoření

Základní sazba u dalšího produktu - Internetového spoření ČS - se od června nezmění, zůstane na 0,50 procentech. Klesne však úrokový bonus - z jednoho na 0,60 procenta.

Na druhou stranu se zjednoduší podmínky pro získání tohoto bonusu. Dosud se vztahoval jen vklady od 40 tisíc korun, nově jej klienti získají i při nižším zůstatku.

Současně končí povinnost udržovat na účtu Internetového spoření minimální zůstatek 10 tisíc korun.

Nemění se však další podmínka pro získání úrokového bonusu. I nadále jej tak klient získá jen za ta čtvrtletí, kdy minimální zůstatek není nižší než minimální zůstatek ve čtvrtletí předchozím. Nově banka připíše bonus na konci každého kalendářního čtvrtletí, nikoliv až na konci kalendářního roku.

U Spořícího účtu k Osobnímu kontu České spořitelny se dosavadní úrok - jedno procento ročně pro zůstatky do 149 999 korun - nemění, stejně tak jako symbolický úrok 0,01 procenta pro vyšší zůstatky.

Nové banky útočí, Air Bank má zlepšovák

Na nadprůměrné úrokové sazby lákají klienty hlavně nové a menší banky na trhu jako Wüstenrot, Zuno, Equa bank nebo Air Bank, a zejména pak některé družstevní záložny. Z větších bank má nejvyšší úrok bez omezujících podmínek UniCredit (1,75 procenta).

Air Bank ze skupiny PPF představila v tomto týdnu další způsob, jak chce od dubna přesvědčit zákazníky velkých bank ke změně. Úrok ze spořicího účtu - nyní 1,8 procenta - nabídne i pro běžné účty (ovšem jen do zůstatku 100 tisíc korun a při alespoň pěti platbách kartou měsíčně).

Většina ostatních bank zůstatky na běžných účtech prakticky neúročí - například Česká spořitelna nebo ČSOB nabízejí úrok 0,01 procenta. Každá uložená tisícikoruna tedy lidem "vydělá" zhruba deset haléřů za rok. Kvůli inflaci tak peníze na běžných účtech - i na většině spořicích účtů - ve skutečnosti ubývají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Ministryně Benešová se rozhodla podat kárnou žalobu na brněnskou soudkyni Bartošovou v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy