reklama
 
 

Spoření v České spořitelně? Největší banka snižuje úrok

29. 3. 2013 7:00
Úrokové sazby neochrání vklady ani před inflací, na trhu je plno lepších nabídek

Praha - Největší tuzemská banka Česká spořitelna sníží od 1. června úrokové sazby u spořicích účtů pro běžné klienty. I dosud přitom nabízí jen průměrné sazby v porovnání s konkurencí.

Na druhou stranu banka zjednoduší podmínky u produktu Internetové spoření, na vyšší úrok tak dosáhnou i lidé s nižšími vklady. Podmínky a způsob úročení u spořicích produktů České spořitelny dosud patří k nejsložitějším a nejméně přehledným na trhu.

Oznámení o chystané změně zaslala banka klientům s dvouměsíčním předstihem. Podmínky ostatních bank obvykle umožňují snížení úroku v mnohem kratším termínu, takže lidé mají méně času na případný převod peněz.

Neochrání ani před inflací

Kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám na finančním trhu postupně snižují své sazby i ostatní banky či záložny, nicméně nejlepší spořicí účty stále nabízejí úrok kolem dvou procent ročně a dokážou alespoň kompenzovat inflaci, která v prvních dvou měsících letošního roku klesla pod dvě procenta.

Pokud si majitel Osobního účtu České spořitelny sjednal i Spořicí plán, úročily se mu dosud vklady do 49 999 korun sazbou 1,50 procenta ročně. Od června to bude jen jedno procento. Klesají i sazby pro pásmové úročení dalších zůstatků - například u části vkladu od 50 000 do 99 999 korun z dosavadních 0,20 na 0,10 procenta ročně.

Snížení se nevyhne ani produktu Exclusive konto. Například sazba pro zůstatky od 100 000 do 249 999 korun klesne z 0,35 na 0,25 procenta, pro zůstatky od jednoho do téměř pěti milionů korun z 1,05 na 0,70 procenta.

Jednodušší Internetové spoření

Základní sazba u dalšího produktu - Internetového spoření ČS - se od června nezmění, zůstane na 0,50 procentech. Klesne však úrokový bonus - z jednoho na 0,60 procenta.

Na druhou stranu se zjednoduší podmínky pro získání tohoto bonusu. Dosud se vztahoval jen vklady od 40 tisíc korun, nově jej klienti získají i při nižším zůstatku.

Současně končí povinnost udržovat na účtu Internetového spoření minimální zůstatek 10 tisíc korun.

Nemění se však další podmínka pro získání úrokového bonusu. I nadále jej tak klient získá jen za ta čtvrtletí, kdy minimální zůstatek není nižší než minimální zůstatek ve čtvrtletí předchozím. Nově banka připíše bonus na konci každého kalendářního čtvrtletí, nikoliv až na konci kalendářního roku.

U Spořícího účtu k Osobnímu kontu České spořitelny se dosavadní úrok - jedno procento ročně pro zůstatky do 149 999 korun - nemění, stejně tak jako symbolický úrok 0,01 procenta pro vyšší zůstatky.

Nové banky útočí, Air Bank má zlepšovák

Na nadprůměrné úrokové sazby lákají klienty hlavně nové a menší banky na trhu jako Wüstenrot, Zuno, Equa bank nebo Air Bank, a zejména pak některé družstevní záložny. Z větších bank má nejvyšší úrok bez omezujících podmínek UniCredit (1,75 procenta).

Air Bank ze skupiny PPF představila v tomto týdnu další způsob, jak chce od dubna přesvědčit zákazníky velkých bank ke změně. Úrok ze spořicího účtu - nyní 1,8 procenta - nabídne i pro běžné účty (ovšem jen do zůstatku 100 tisíc korun a při alespoň pěti platbách kartou měsíčně).

Většina ostatních bank zůstatky na běžných účtech prakticky neúročí - například Česká spořitelna nebo ČSOB nabízejí úrok 0,01 procenta. Každá uložená tisícikoruna tedy lidem "vydělá" zhruba deset haléřů za rok. Kvůli inflaci tak peníze na běžných účtech - i na většině spořicích účtů - ve skutečnosti ubývají.

autor: Petr Kučera | 29. 3. 2013 7:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama