Spočítejte si, kolik letos dostanete během nemoci

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 2. 2009 11:20
Nová kalkulačka na Aktuálně.cz
Foto: Jaroslav Jiřička

První tři dny nemoci bez peněz, dalších jedenáct dnů pak místo státu proplácí přímo zaměstnavatel. Zaměstnanci s příjmy nad 24 tisíc korun měsíčně však přesto získají více peněz než dosud. To jsou nejvýznamnější změny, které v oblasti nemocenské přinesl letošní rok. Podrobný článek o novinkách jsme přinesli na začátku ledna.

Na Aktuálně.cz si teď můžete spočítat, jak se změny projeví na vašich příjmech. Výpočty jsme připravili podle podkladů ministerstva práce a sociálních věcí.

1. až 3. den nemoci

Jestliže jste nemocní jen jeden, dva nebo tři dny, nemáte nárok na žádnou kompenzaci. (Zaměstnavatel se samozřejmě může rozhodnout platit vám alespoň část běžné mzdy dobrovolně.) Výjimkou je nařízená karanténa - při ní se vám proplácejí všechny dny. Pro tento případ použijte následující tabulku.

4. až 14. den nemoci

Čtvrtý až čtrnáctý kalendářní den nemoci nově proplácí zaměstnavatel, nikoliv stát. Nejde už o klasické nemocenské dávky, ale o náhradu mzdy. Oproti dosavadnímu stavu ji zaměstnanec získá jen za ty prostonané dny, které by pro něj jinak byly pracovní.

Od 15. dne nemoci

Teprve od patnáctého kalendářního dne trvání pracovní neschopnosti dostane zaměstnanec klasické nemocenské dávky. Jejich výše roste úměrně délce nemoci.

Jestliže jste nemocní déle než 14 dnů, použijte postupně obě kalkulačky.

 

Čtěte také:

Jak se mění nemocenská? Přehled letošních změn

Vznikly první firmy, které mají odhalit simulanty

Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské

 

 

Právě se děje

Další zprávy