Soupis nepoctivých pumpařů se rozroste o 80 položek

Petr Kučera Petr Kučera
21. 2. 2011 13:45
Pumpaři se víc snaží, zveřejnění kontrol zabralo, říká šéf České obchodní inspekce
Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce
Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě kolem osmdesáti čerpacích stanic může přibýt k dosud zveřejněným zhruba sedmdesáti, kterým Česká obchodní inspekce vloni udělila pokutu za prodej nekvalitního paliva. Zatím se čeká na právní moc těchto sankcí.

"Správní řízení a tedy nabytí právní moci pokut se může v některých případech protáhnout až na půl roku," říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Jan Štěpánek, řídící Českou obchodní inspekci řídí od loňského listopadu.

V čele instituce vystřídal předchozí ředitelku Janu Příhodovou, která se zveřejňování konkrétních čerpacích stanic dlouhodobě bránila.

Štěpánek nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak "černý seznam" pump vznikal, jak se pumpaři brání a také - jaký dopad zveřejnění hříšníků mělo.

Aktuálně.cz: Jedenáctého ledna jste zveřejnili seznam čerpacích stanic, u nichž zatím nabyla právní moci pokuta za prodej nekvalitních pohonných hmot v roce 2010. Projevilo se to už na výsledcích lednových kontrol?

Jan Štěpánek: Ano, právě jsme dostali výsledky kontrol za leden a jsou velmi dobré. Zveřejnění čerpacích stanic, i když k němu došlo až během ledna, se už tedy mohlo odrazit. Určitě je to bič na prodejce, a mnohdy výraznější než samotná pokuta.

A.cz: V loňském roce nesplnila normy téměř desetina vzorků motorové nafty a zhruba 5,6 procenta benzinů. Kolik vzorků neprošlo letos v lednu?

Z celkového počtu 134 vzorků odebraných v v průběhu ledna 2011 nevyhovělo jakostním požadavkům jen šest, tedy 4,5 procenta. Všechny vzorky benzinu byly v pořádku, závady byly zjištěny u tří vzorků motorové nafty, u jednoho vzorku Ethanolu E85 a dvou vzorků methylesterů mastných kyselin.

A.cz: Zmíněný seznam zhruba padesáti benzinových pump jste nedávno doplnili o dalších asi čtrnáct, kde vloni uložená pokuta nabyla právní moci až letos v lednu. Pořád tam ale není žádná pumpa z Jihočeského a Karlovarského kraje. Jsou tam prodejci tak poctiví, nebo se zatím čeká na právní moc?

Seznam ještě doplníme o dalších přibližně 80 čerpacích stanic, kde správní rozhodnutí o pokutách dosud nebyla ukončena. Myslím, že v Jihočeském kraji bude přinejmenším jedna.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Čtěte také

A.cz: Jak dlouho může prodejce oddalovat nabytí právní moci?

Správní řízení se může v některých případech protáhnout až na půl roku. Sankce totiž nabude právní moc buď po rozhodnutí v první instanci, tj. rozhodnutím ředitele některého ze sedmi oblastních inspektorátů. Nebo se proti němu prodejce odvolá k ústřednímu řediteli ČOI, a pokuta nabude právní moci až po ukončení tohoto odvolacího řízení.

A.cz: Pokud nesouhlasí ani s vaším rozhodnutím, může se obrátit ještě na soud. To ale nemá odkladný účinek?

Ano, může se obrátit na správní soud, ale už to nemá odkladný účinek a rozhodnutí o pokutě je pravomocné.

A.cz: Byli jsme jedním z mála médií, která u přehledu pokut zveřejnila také konkrétní nedostatky. Přesto pro běžné spotřebitele není taková informace příliš srozumitelná - alespoň ne v podobě, v jaké jste ji zatím médiím předali. Plánujete nějaké úpravy?

Ano, pracujeme na tom. Co nejdřív bychom chtěli u konkrétních čerpacích stanic zveřejňovat informace o zjištěních týkajících se paliv v takové podobě, aby se v tom běžný spotřebitel lépe orientoval. Tedy aby bylo zřejmé, jestli šlo o vážné porušení jakosti, které může poškodit motor, nebo naopak zcela minimální odchylku od normy, způsobenou třeba provozní nekázní přepravce.

A.cz: V lednu jste mluvili o plánu zapojit do kontrol čerpacích stanic také mobilní laboratoř, která bude moci při zjištění závažných nedostatků zakázat další prodej hned na místě. Už jste je použili?

Mobilní laboratoř už funguje, ale zatím nebyl žádný odebraný vzorek pohonné hmoty tak špatný, abychom museli její prodej  zakázat - což je pro motoristy určitě pozitivní zpráva. Je však třeba upřesnit, že zákaz prodeje vydává inspektor ČOI na základě rozboru provedeného mobilní laboratoří, nikoliv sama laboratoř.

A.cz: Podle čeho se vlastně rozhodujete, kam ji pošlete?

Na začátku může být podnět spotřebitele nebo běžná kontrola vzorků. Když laboratoř, která pro nás vzorky paliv provádí, zjistí opravdu závažné porušení jakosti, dá nám to na vědomí a následně vyjíždí k takové čerpací stanici jak mobilní laboratoř, tak i naši inspektoři, aby provedli opakovaný odběr. A pokud ten opět nevyjde, na místě vydají zákaz dalšího prodeje.

A.cz: Jak dlouhá doba uplyne od prvního odběru k výjezdu mobilní laboratoře?

Je to v řádu maximálně desítek hodin, určitě ne dnů. Reakce musí být co nejrychlejší, aby si zjištěné nekvalitní palivo už nikdo nenačerpal. A pokud někde zakážeme prodej přímo na místě, povolíme jej až poté, kdy prodejce bude mít v prodeji pohonnou hmotu stanovené jakosti. Jak bude postupovat, záleží na jeho uvážení - zda například odčerpá nejakostního paliva, vyčistí nádrže nebo provede další úkony. Pro další prodej je nezbytné, aby nové palivo úspěšně prošlo rozborem.

Fotogalerie: Navštívili jsme čerpací stanice, které pokutovala ČOI. Podívejte

 

Právě se děje

Další zprávy