Další smlouva o životním pojištění je neplatná, rozhodl soud. Mohou jich být stovky tisíc

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
4. 4. 2018 17:30
Rozsudek se týká jedné konkrétní smlouvy Pojišťovny České spořitelny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Městský soud v Praze vydal konečný verdikt o neplatnosti pojistné smlouvy Flexi Pojišťovny České spořitelny (PČS), zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích.

Uvedl to Jiří Chvojka, který poškozené klienty mediálně zastupuje. Rozhodnutí se podle něj týká stovek tisíc smluv.

Pojišťovna reagovala podobně jako její konkurenti v předchozích případech, kdy o neplatnosti dvou jiných smluv rozhodl Finanční arbitr ČR: Rozsudek se týká jedné konkrétní smlouvy, a není tak možné ho vztahovat na všechny pojistné smlouvy a produkty životního pojištění PČS.

Server iDnes.cz uvedl, že problém by se celkem mohl týkat téměř dvou milionů klientů.

Neplatnost velké části smluv českých pojišťoven investičního životního pojištění po několika nálezech finančního arbitra podle Chvojky potvrdil soud pravomocně. "Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 000 aktivních smluv Flexi PČS jsou v podobných problémech i další pojistné smlouvy životního pojištění uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami," uvedl.

"Rozsudek je závazný pouze pro danou věc, nemá obecnou platnost a není možné jej vnímat jako precedentní pro trh životního pojištění. Naše smlouvy Flexi životního pojištění nadále platí a v našem portfoliu nemáme neplatné pojistné smlouvy," řekla mluvčí PČS Jana Náchodská. V posuzované kauze šlo podle ní o spor o zaplacení dlužného pojistného, nikoliv o podmínky platnosti smlouvy Flexi životního pojištění.

"Rozhodně nesouhlasíme s názorem, že by takové rozhodnutí soudu zneplatňovalo všechny takové uzavřené smlouvy," řekl Marek Zeman, mluvčí České národní banky, která vykonává nad pojišťovnami dohled. Arbitr nebo soud může podle něj rozhodnout o neplatnosti vždy jen v konkrétním návrhu nebo žalobě. Hromadné žaloby spotřebitelů zatím nejsou v českém právním řádu možné, dodal.

Soud v rozsudku podle Chvojky podrobně popsal pochybné obchodní praktiky týkající se nesdělování klíčových poplatků a fakticky tak potvrdil rozhodnutí finančního arbitra.

"Systémový problém je obrovský, s dopadem v řádu desítek miliard korun, které klientům byly a dosud jsou neoprávněně strhávány na smlouvách životního pojištění. Zasáhnout musí Česká národní banka jako regulátor trhu a zřejmě i zákonodárci," dodal Chvojka.

Finanční arbitr už dříve označil za neplatnou smlouvu o investičním životním pojištění od České pojišťovny kvůli nejasně formulované výši administrativních poplatků ve smlouvě. Pravomocné rozhodnutí arbitra o neplatnosti se týká také pojišťovny Axa - pojišťovací část smlouvy prakticky neexistovala, a produkt tak fungoval jen jako spoření.

 

Právě se děje

Další zprávy