Sociální pojištění stoupne. S více dětmi ale dostanete slevu, potvrdila Marksová

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2015 6:45
Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Navrhované sazby odpovídají doporučení důchodové komise, potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí, které dokončuje návrh zákona. Kdo má více dětí, bude platit nižší sociální pojištění. Základní sazba odvodů - pro lidi, kteří děti nemají nebo už je neživí - přitom stoupne.
Za tři děti pojistné klesne o čtyři procentní body.
Za tři děti pojistné klesne o čtyři procentní body. | Foto: Thinkstock

Praha – Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Kdo potomky nemá nebo se o ně už přímo nestará, zaplatí státu více peněz než nyní. Naopak rodiče dvou a více dětí oproti dosavadnímu stavu ušetří - alespoň dočasně. Po dobu, kdy "vyživují" potomky, se jim zvýší čistý příjem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje návrh zákona, který vychází z doporučení důchodové komise odborníků a politiků. "Zpracovali jsme zásady právní úpravy, které budou předloženy koaliční radě. Účinnost zákona se předpokládá od roku 2017," potvrdila online deníku Aktuálně.cz ministryně Michaela Marksová.

Výše navrhovaných sazeb nakonec odpovídá doporučení komise, přestože ministerstvo zvažovalo i jiné varianty, které by daly větší důraz už na dvě děti.

S jedním dítětem beze změny

Princip chystané úpravy popsal online deník Aktuálně.cz už dříve: Celková výše povinných odvodů na sociální (důchodové) pojištění stoupne o jeden procentní bod z dosavadních 28 na 29 procent hrubé mzdy. Tuto základní sazbu mají odvádět lidé, kteří děti nemají nebo už se o ně přímo nestarají (ve smyslu "výživa ve společné domácnosti", tedy podobně jako u současné daňové slevy).

Naopak lidé, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, dostanou na sociální pojištění slevu.

U jednoho dítěte zůstane sazba na dosavadních 28 procentech, tedy o jeden procentní bod nižší než nová základní úroveň. Při dvou dětech by klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

"Opatření má ulehčit celkovou finanční zátěž rodin v období výchovy nezaopatřených dětí, kdy rodiny tyto prostředky nejvíce potřebují a kdy zároveň s rostoucím počtem dětí dochází k výraznému růstu výdajů," vysvětluje Marksová.

Pro oba rodiče, ale jen dočasně

Sníženou sazbu pojistných odvodů si budou moci uplatnit oba rodiče - v tom se má tato sleva lišit od daňového zvýhodnění, které si může uplatnit jen jeden z rodičů. "Vyměřovací základ pro výpočet důchodu zůstane rodičům beze změny zachován, výsledná výše důchodu se tedy nezmění," upřesňuje Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva.

Sazba pro odvod sociálního pojištění se přitom změní jen na straně zaměstnance. Na část odváděnou zaměstnavatelem - tedy 21 procent ze mzdy - nebude mít vliv. Podle dosavadní právní úpravy platí všichni zaměstnanci pojistné na sociální zabezpečení v jednotné sazbě 6,5 procenta. Podle ministerského návrhu by od roku 2017 zaměstnanci platili pojistné v sazbě 7,5 procenta, pokud nepečují o děti. Při péči o jedno dítě 6,5 procenta, při péči o dvě děti pět procent, při péči o tři děti 2,5 procenta a při péči o čtyři a více dětí nula procent - takže pojistné by platil jen zaměstnavatel.

Sleva bude jen dočasná - po dobu výživy dítěte ve společné domácnosti, tedy maximálně do 26 let věku. Potom začnou rodiče platit základní sazbu, stejně jako bezdětní lidé. V praxi tak zaplatí o jeden procentní bod více než dosud.

Ekonomové většinou českým vládám doporučují, aby sociální pojištění snížily, protože je zde nadprůměrně vysoké oproti dalším nejvyspělejším zemím světa. Ukazuje to například srovnání OECD z roku 2014: Celkové náklady práce jsou podle něj v Česku nadprůměrné i přes to, že samotná daň z příjmů je podprůměrná. Mezi 34 hodnocenými státy skončilo Česko jako osmé nejdražší v případě bezdětného zaměstnance.

Za děti už je sleva na dani

Za výchovu dětí stát už dnes poskytuje slevu na dani z příjmů. Za první dítě si může jeden z rodičů od příjmů odečíst 13 404 korun za rok, za druhé dítě 15 804 korun a za třetí a další 17 004 korun.

Tato sleva přitom zároveň funguje i jako takzvaný daňový bonus. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce daňovou slevu na děti podruhé za sebou zvýšit. Pokud to potvrdí i poslanci, stoupne sleva od roku 2016 u druhého dítěte na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte na 20 604 korun ročně. Pro první dítě se nezmění a zůstane na 13 404 korunách ročně. Třetí zvýšení má pak přijít od roku 2017.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

---------------

Tip: Jak výhodně spořit na stáří? Porovnáme vám nabídky na investování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy