Sociální pojištění stoupne. S více dětmi ale dostanete slevu, potvrdila Marksová

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2015 6:45
Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Navrhované sazby odpovídají doporučení důchodové komise, potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí, které dokončuje návrh zákona. Kdo má více dětí, bude platit nižší sociální pojištění. Základní sazba odvodů - pro lidi, kteří děti nemají nebo už je neživí - přitom stoupne.
Za tři děti pojistné klesne o čtyři procentní body.
Za tři děti pojistné klesne o čtyři procentní body. | Foto: Thinkstock

Praha – Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Kdo potomky nemá nebo se o ně už přímo nestará, zaplatí státu více peněz než nyní. Naopak rodiče dvou a více dětí oproti dosavadnímu stavu ušetří - alespoň dočasně. Po dobu, kdy "vyživují" potomky, se jim zvýší čistý příjem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje návrh zákona, který vychází z doporučení důchodové komise odborníků a politiků. "Zpracovali jsme zásady právní úpravy, které budou předloženy koaliční radě. Účinnost zákona se předpokládá od roku 2017," potvrdila online deníku Aktuálně.cz ministryně Michaela Marksová.

Výše navrhovaných sazeb nakonec odpovídá doporučení komise, přestože ministerstvo zvažovalo i jiné varianty, které by daly větší důraz už na dvě děti.

S jedním dítětem beze změny

Princip chystané úpravy popsal online deník Aktuálně.cz už dříve: Celková výše povinných odvodů na sociální (důchodové) pojištění stoupne o jeden procentní bod z dosavadních 28 na 29 procent hrubé mzdy. Tuto základní sazbu mají odvádět lidé, kteří děti nemají nebo už se o ně přímo nestarají (ve smyslu "výživa ve společné domácnosti", tedy podobně jako u současné daňové slevy).

Naopak lidé, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, dostanou na sociální pojištění slevu.

U jednoho dítěte zůstane sazba na dosavadních 28 procentech, tedy o jeden procentní bod nižší než nová základní úroveň. Při dvou dětech by klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

"Opatření má ulehčit celkovou finanční zátěž rodin v období výchovy nezaopatřených dětí, kdy rodiny tyto prostředky nejvíce potřebují a kdy zároveň s rostoucím počtem dětí dochází k výraznému růstu výdajů," vysvětluje Marksová.

Pro oba rodiče, ale jen dočasně

Sníženou sazbu pojistných odvodů si budou moci uplatnit oba rodiče - v tom se má tato sleva lišit od daňového zvýhodnění, které si může uplatnit jen jeden z rodičů. "Vyměřovací základ pro výpočet důchodu zůstane rodičům beze změny zachován, výsledná výše důchodu se tedy nezmění," upřesňuje Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva.

Sazba pro odvod sociálního pojištění se přitom změní jen na straně zaměstnance. Na část odváděnou zaměstnavatelem - tedy 21 procent ze mzdy - nebude mít vliv. Podle dosavadní právní úpravy platí všichni zaměstnanci pojistné na sociální zabezpečení v jednotné sazbě 6,5 procenta. Podle ministerského návrhu by od roku 2017 zaměstnanci platili pojistné v sazbě 7,5 procenta, pokud nepečují o děti. Při péči o jedno dítě 6,5 procenta, při péči o dvě děti pět procent, při péči o tři děti 2,5 procenta a při péči o čtyři a více dětí nula procent - takže pojistné by platil jen zaměstnavatel.

Sleva bude jen dočasná - po dobu výživy dítěte ve společné domácnosti, tedy maximálně do 26 let věku. Potom začnou rodiče platit základní sazbu, stejně jako bezdětní lidé. V praxi tak zaplatí o jeden procentní bod více než dosud.

Ekonomové většinou českým vládám doporučují, aby sociální pojištění snížily, protože je zde nadprůměrně vysoké oproti dalším nejvyspělejším zemím světa. Ukazuje to například srovnání OECD z roku 2014: Celkové náklady práce jsou podle něj v Česku nadprůměrné i přes to, že samotná daň z příjmů je podprůměrná. Mezi 34 hodnocenými státy skončilo Česko jako osmé nejdražší v případě bezdětného zaměstnance.

Za děti už je sleva na dani

Za výchovu dětí stát už dnes poskytuje slevu na dani z příjmů. Za první dítě si může jeden z rodičů od příjmů odečíst 13 404 korun za rok, za druhé dítě 15 804 korun a za třetí a další 17 004 korun.

Tato sleva přitom zároveň funguje i jako takzvaný daňový bonus. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce daňovou slevu na děti podruhé za sebou zvýšit. Pokud to potvrdí i poslanci, stoupne sleva od roku 2016 u druhého dítěte na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte na 20 604 korun ročně. Pro první dítě se nezmění a zůstane na 13 404 korunách ročně. Třetí zvýšení má pak přijít od roku 2017.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

---------------

Tip: Jak výhodně spořit na stáří? Porovnáme vám nabídky na investování.

 

Právě se děje

Další zprávy