Zkuste žít za 2200 měsíčně. Částka minima ovlivňuje i dávky, o kterých ani netušíte

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 1. 2019 6:15
Zhruba desetina Čechů nevystačí s měsíčním příjmem a nečekané výdaje jsou pro ně velký problém. Právě jim jsou určeny sociální dávky, které vycházejí ze životního a existenčního minima. Ty se ovšem už sedm let navzdory zvyšujícím se cenám nezměnily a i poslední pokus ministerstva sociálních věcí na úpravu jejich výše vláda v pondělí smetla. Podívejte se na přehled toho, co všechno se od nich v českém sociálním systému odvíjí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Sedm let bez změny

Životní minimum a existenční minimum jsou v sociálním systému státu důležitými pojmy. Ovlivňují totiž výpočet řady dávek a příspěvků, na které mají nárok lidé s nízkými příjmy, především důchodci, matky samoživitelky a zdravotně postižení. 

  • Životní minimum vyjadřuje takovou výši příjmů, která je z pohledu naší společnosti nezbytná pro zajištění přijatelné výživy a ostatních základních potřeb dospělého či dítěte. 

Životní minimum v současné době činí:

  • Jednotlivec: 3 410 korun
  • Pro prvního dospělého v domácnosti: 3 140 korun
  • Pro druhého a další dospělé: 2 830 korun
  • Pro nezaopatřené dítě do 6 let: 1 740 korun
  • Pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let: 2 140 korun
  • Pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let: 2 450

Existenční minimum představuje příjem, který se považuje za nezbytný k zajištění výživy a základních potřeb na úrovni umožňující přežití.

  • Nyní činí 2 200 korun na měsíc.

Částky životního a existenčního minima jsou stejné už sedmý rok. Protože ale podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové od roku 2014 rostou náklady rodin na základní životní potřeby ročně o více než 5 procent, chtěla minima navýšit. A to v průměru o 11 procent. Její návrh však na vládě neprošel. Platí tedy stejné částky jako v minulosti. 

Více čtěte zde: Vláda smetla návrh na zvýšení životního minima

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy