Pozor na falešné kontrolory účtů za plyn a elektřinu, varuje ČOI

ČTK ČTK
1. 6. 2018 11:20
ČOI zaznamenala v předešlých dnech návštěvy domnělých inspektorů na Litoměřicku a Mostecku. Podle inspekce ovšem nemusí jít jen o Ústecko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před falešnými inspektory, kteří obcházejí některé domy a tvrdí, že kontrolují účty za plyn a elektřinu. ČOI zaznamenala v předešlých dnech návštěvy domnělých inspektorů na Litoměřicku a na Mostecku.

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha nemusí jít jen o Ústecký kraj. Zdůraznil, že žádní inspektoři ČOI nechodí ke spotřebitelům domů kontrolovat účty za energie.

"Jediným cílem těchto lidí je pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií," uvedla ČOI. Cílem nových smluv pak bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případě, že se spotřebitel nakonec rozhodne dodavatele neměnit.

Na Litoměřicku domy obchází zpravidla dvojice mužů s visačkou inspektora na krku, o inspektora ČOI však nejde. "Žádní inspektoři ČOI kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí," zdůrazňuje ČOI.

Město Litoměřice proto bude o problému informovat všech 39 obcí, které pod Litoměřice spadají. Obyvatelům, kteří mají nastaveno zasílání informačních SMS, zašlou zprávu s varováním, informace oznámí také obecním rozhlasem.

S ohledem na zákaz podomního prodeje by lidé měli kontaktovat místní policii na čísle 156. Lidé mohou také volat linku 158 a ČOI v Ústeckém kraji v úředních hodinách na čísle 475 209 493. Město Most varovalo obyvatele na Facebooku.

Ušetřete za plyn

Hledáte levnějšího dodavatele plynu? Porovnejte si aktuální nabídky online!

Česká obchodní inspekce, ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad varují spotřebitele opakovaně před podomními nabídkami přeprodejců energií či nabídkami po telefonu. Podle rady ČOI a ERÚ je pro spotřebitele nejlepší podomní nabídky odmítat.

Ceny energií lze podle nich porovnat na on-line kalkulačce. Pokud už podnikatel po spotřebiteli žádá sankci, je možné využít služby mimosoudního řešení sporů ČOI, v případě sporu s dodavatelem energií se lze obrátit na ERÚ.

"V našem tažení proti nekalým obchodním praktikám rozhodně nepolevíme. Naopak, připravujeme změnu legislativy, která posílí pravomoci spotřebitelů," uvádí v tiskové zprávě ČOI ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Drzost a vynalézavost takzvaných energetických šmejdů podle něj nezná mezí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy