reklama
 
 

Pozor na falešné kontrolory účtů za plyn a elektřinu, varuje ČOI

1. 6. 2018 11:20
ČOI zaznamenala v předešlých dnech návštěvy domnělých inspektorů na Litoměřicku a Mostecku. Podle inspekce ovšem nemusí jít jen o Ústecko.

Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před falešnými inspektory, kteří obcházejí některé domy a tvrdí, že kontrolují účty za plyn a elektřinu. ČOI zaznamenala v předešlých dnech návštěvy domnělých inspektorů na Litoměřicku a na Mostecku.

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha nemusí jít jen o Ústecký kraj. Zdůraznil, že žádní inspektoři ČOI nechodí ke spotřebitelům domů kontrolovat účty za energie.

"Jediným cílem těchto lidí je pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií," uvedla ČOI. Cílem nových smluv pak bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případě, že se spotřebitel nakonec rozhodne dodavatele neměnit.

Na Litoměřicku domy obchází zpravidla dvojice mužů s visačkou inspektora na krku, o inspektora ČOI však nejde. "Žádní inspektoři ČOI kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí," zdůrazňuje ČOI.

Město Litoměřice proto bude o problému informovat všech 39 obcí, které pod Litoměřice spadají. Obyvatelům, kteří mají nastaveno zasílání informačních SMS, zašlou zprávu s varováním, informace oznámí také obecním rozhlasem.

S ohledem na zákaz podomního prodeje by lidé měli kontaktovat místní policii na čísle 156. Lidé mohou také volat linku 158 a ČOI v Ústeckém kraji v úředních hodinách na čísle 475 209 493. Město Most varovalo obyvatele na Facebooku.

Ušetřete za plyn

Hledáte levnějšího dodavatele plynu? Porovnejte si aktuální nabídky online!

Česká obchodní inspekce, ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad varují spotřebitele opakovaně před podomními nabídkami přeprodejců energií či nabídkami po telefonu. Podle rady ČOI a ERÚ je pro spotřebitele nejlepší podomní nabídky odmítat.

Ceny energií lze podle nich porovnat na on-line kalkulačce. Pokud už podnikatel po spotřebiteli žádá sankci, je možné využít služby mimosoudního řešení sporů ČOI, v případě sporu s dodavatelem energií se lze obrátit na ERÚ.

"V našem tažení proti nekalým obchodním praktikám rozhodně nepolevíme. Naopak, připravujeme změnu legislativy, která posílí pravomoci spotřebitelů," uvádí v tiskové zprávě ČOI ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Drzost a vynalézavost takzvaných energetických šmejdů podle něj nezná mezí.

autor: ČTK | 1. 6. 2018 11:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama