Služební cesty: Za auto teď dostanete míň, za jídlo víc

Petr Kučera Petr Kučera
15. 12. 2010 18:10
Od ledna se sníží cestovní náhrady, naopak stravné stoupne
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, zřejmě dostanou méně peněz než dosud. Od ledna se totiž sníží takzvané cestovní náhrady, a to o dvacet haléřů za kilometr.

Vyplývá to z konečného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který poslalo do vlády. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve sněmovně.

Náhrada za používání silničních motorových vozidel od ledna klesne o dvacetník na 3,70 koruny za kilometr. U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek klesne o desetník na jednu korunu za kilometr.

Naopak stravné při tuzemských cestách mírně stoupne. Pro cesty trvající pět až 12 hodin vzroste minimální sazba o dvě koruny na 63 korun. Zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší o dvě koruny na 95 korun, pro delší cesty pak o tři koruny na 149 korun.

Auta jsou levnější

Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z vývoje cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel. Letošní statistika ukázala, že právě tyto výdaje klesly.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry
Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná

Nárok na zákonem určenou náhradu má automaticky každý zaměstnanec, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.

Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády.

Letos i vloni činila základní náhrada pro motorová vozidla 3,90 koruny za kilometr. Rekordní výše - 4,10 koruny - dosáhla v roce 2008. V letech 2005-2007 činila 3,80 koruny.

Stravné pořád roste

Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Zákonem stanoví jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit.

V roce 1992 činily minimální sazby stravného 23, 36 a 57 korun. Od té doby prakticky každoročně rostou, pouze v letech 2003 až 2008 se neměnily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy