Služební cesty: Za auto teď dostanete míň, za jídlo víc

Petr Kučera Petr Kučera
15. 12. 2010 18:10
Od ledna se sníží cestovní náhrady, naopak stravné stoupne
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, zřejmě dostanou méně peněz než dosud. Od ledna se totiž sníží takzvané cestovní náhrady, a to o dvacet haléřů za kilometr.

Vyplývá to z konečného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který poslalo do vlády. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve sněmovně.

Náhrada za používání silničních motorových vozidel od ledna klesne o dvacetník na 3,70 koruny za kilometr. U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek klesne o desetník na jednu korunu za kilometr.

Naopak stravné při tuzemských cestách mírně stoupne. Pro cesty trvající pět až 12 hodin vzroste minimální sazba o dvě koruny na 63 korun. Zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší o dvě koruny na 95 korun, pro delší cesty pak o tři koruny na 149 korun.

Auta jsou levnější

Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z vývoje cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel. Letošní statistika ukázala, že právě tyto výdaje klesly.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry
Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná

Nárok na zákonem určenou náhradu má automaticky každý zaměstnanec, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.

Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády.

Letos i vloni činila základní náhrada pro motorová vozidla 3,90 koruny za kilometr. Rekordní výše - 4,10 koruny - dosáhla v roce 2008. V letech 2005-2007 činila 3,80 koruny.

Stravné pořád roste

Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Zákonem stanoví jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit.

V roce 1992 činily minimální sazby stravného 23, 36 a 57 korun. Od té doby prakticky každoročně rostou, pouze v letech 2003 až 2008 se neměnily.

 

Právě se děje

Další zprávy