Služební cesty: Za auto teď dostanete míň, za jídlo víc

Petr Kučera Petr Kučera
15. 12. 2010 18:10
Od ledna se sníží cestovní náhrady, naopak stravné stoupne
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, zřejmě dostanou méně peněz než dosud. Od ledna se totiž sníží takzvané cestovní náhrady, a to o dvacet haléřů za kilometr.

Vyplývá to z konečného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který poslalo do vlády. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve sněmovně.

Náhrada za používání silničních motorových vozidel od ledna klesne o dvacetník na 3,70 koruny za kilometr. U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek klesne o desetník na jednu korunu za kilometr.

Naopak stravné při tuzemských cestách mírně stoupne. Pro cesty trvající pět až 12 hodin vzroste minimální sazba o dvě koruny na 63 korun. Zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší o dvě koruny na 95 korun, pro delší cesty pak o tři koruny na 149 korun.

Auta jsou levnější

Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z vývoje cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel. Letošní statistika ukázala, že právě tyto výdaje klesly.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry
Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná

Nárok na zákonem určenou náhradu má automaticky každý zaměstnanec, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.

Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády.

Letos i vloni činila základní náhrada pro motorová vozidla 3,90 koruny za kilometr. Rekordní výše - 4,10 koruny - dosáhla v roce 2008. V letech 2005-2007 činila 3,80 koruny.

Stravné pořád roste

Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Zákonem stanoví jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit.

V roce 1992 činily minimální sazby stravného 23, 36 a 57 korun. Od té doby prakticky každoročně rostou, pouze v letech 2003 až 2008 se neměnily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy