Služební cesty: Stravné i náhrada za auto se zvýší

Petr Kučera Petr Kučera
12. 12. 2013 8:10
Nová vyhláška mění od příštího roku sazby pro zaměstnance.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Zaměstnanci na služební cestě dostanou v příštím roce opět o trochu vyšší stravné než dosud. Od ledna se totiž zvýší jeho nejnižší možné sazby. Vzrostou i cestovní náhrady pro zaměstnance, kteří na služební cestu jedou vlastním autem.

Vyplývá to z návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve Sněmovně.

Pro cesty trvající pět až dvanáct hodin vzroste minimální sazba stravného ze současných 66 na 67 korun, zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší ze 100 na 102 korun. Pro delší cesty pak má minimální sazba stoupnout ze 157 na 160 korun.

Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Pro podnikatelskou sféru stanoví vyhláška jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit. U nepodnikatelské sféry určuje vyhláška i maximální sazby.

Náhrada se vrací na loňskou úroveň

Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, dostanou více peněz než dosud. Takzvané cestovní náhrady pro rok 2014 stoupnou o desetník za kilometr, předpokládá ministerský návrh. Vrátí se tak na úroveň roku 2012.

Minimální náhrada za používání silničních motorových vozidel letos činí 3,60 koruny za kilometr, od ledna má stoupnout na 3,70 koruny. Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z mírného vzestupu cen spojených s pořízením a provozem motorových vozidel.

U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek má náhrada i nadále činit jednu korunu za kilometr, protože na trhu podle statistiků nedošlo k výraznějším cenovým změnám.

Nárok na zákonem určenou náhradu má automaticky každý zaměstnanec, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.

Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy