reklama
 
 

Slíbila hypotéku, lidé zaplatili. Pak banka přitvrdila

30. 12. 2011 10:30
Raiffeisenbank přes noc zpřísnila pravidla hypoték, zájemci přišli o tisíce korun

Žádat o hypotéku není med. O to větší je radost, když vám ji banka přiklepne. Těsně před Vánoci radost mnoha žadatelů zhořkla.

Zaplatili odhadce i rezervační smlouvy za statisíce. Pak banka s okamžitou platností změnila metodiku a slíbené půjčky smetla ze stolu.

Co se stane, když se změní pravidla uprostřed hry?

Jako blesk z čistého nebe působila zpráva Raiffeisenbank, že s okamžitou platností mění svou metodiku pro poskytování hypoték.

Jak? Předně výrazně přitvrdila podmínky po poskytování úvěrů nad 75 procent ceny nemovitosti. Úvěry nad 90 procent prý nadále bude poskytovat výhradně stávajícím klientům Raiffeisenbank - a to pouze vybraným.

S okamžitou platností také pozastavila refinancování vlastních hypoték a na přechodné období zrušila garanci sazby.

Nově také stanovila podmínku minimálního měsíčního příjmu hlavního žadatele na dvacet pět tisíc. Maximální výši hypotéky zastropovala částkou pět milionů korun.

O peníze přijdete lusknutím prstu

Že to zní jako výčet abstraktních opatření, která vám nic neřeknou? Tak se na to podíváme konkrétně, z pohledu lidí, které náhlé a nečekané opatření přímo zasáhlo.

Finanční poradkyně Partners Šárka Hlásná vyjednala svému klientovi v Raiffeissenbank refinancování hypotéky s neúčelovou částí.

Abychom si to přeložili. Refinancování hypotéky znamená splacení existujícího hypotečního úvěru novým úvěrem (většinou u jiné banky) s jinými a obvykle výhodnějšími podmínkami. Neúčelová část hypotečního úvěru umožňuje získat s účelovou hypotékou (tedy půjčkou "na účely bydlení") navíc další peníze, které můžete použít na cokoliv a dostanete je za stejně nízkou úrokovou sazbu jako hypotéku.

"Banka udělala orientační propočet, vše bylo v pořádku, takže mému klientovi refinancování přislíbila. To platilo ještě v pátek. V pondělí ale už bylo všechno jinak, banka změnila pravidla a naše žádost byla smetena ze stolu," vypráví poradkyně Hlásná.

Vzhledem k tomu, že banka refinancování přislíbila, zaplatil si už klient odhad na nemovitost. "Ten ho přišel na pět tisíc," dodává poradkyně. Totéž postihlo podle jejích informací desítky lidí.

"Ještě hůř jsou na tom lidé, kteří už zaplatili za rezervační smlouvu realitní kanceláři," říká poradkyně. Tam už jde totiž až o statisíce!

Podobně na kroky Raiffeisenbank doplatili také klienti dalšího poradce Michala Bendíka. "Dostali se do finančních problémů a rozhodli se situaci vyřešit americkou hypotékou," líčí poradce. Americká hypotéka je spotřebitelský úvěr bez určení účelu, dlužník za něj ručí nemovitostí.

"V Raiffeisenbank s tím nebyl žádný problém, moji klienti všechna kritéria splňovali," pokračuje Michal Bendík.

Banka je tedy vyzvala, aby si objednali odhad. "Ručili jim rodiče, takže šlo o odhady dva - na nemovitost klientů a jejich rodičů," vysvětluje poradce. Dohromady za oba odhady zaplatili devět tisíc.

"Během jediného dne ale bylo všechno jinak, žádost byla okamžitě zamítnuta," popisuje svou zkušenost poradce.

Příběh měl šťastný konec jen díky tomu, že se podařilo uplatnit odhady u jiné banky, která jim americkou hypotéku poskytla. "Nerad bych, aby kroky Raiffeisenbank vrhly špatný stín na práci poradců, protože se opravdu jednalo o naprosto nečekané opatření, se kterým jsme nemohli nic dělat," uzavírá Bendík.

Jak změny vysvětluje sama Raiffeisenbank? A chystají podobná zpřísnění také ostatní banky? Čtěte ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi k tématu.

Zbytek článku a diskuze:
Čtěte pokračování na webu Peníze.cz

autoři: Petr Kučera, Petra Dlouhá, Peníze.cz | 30. 12. 2011 10:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama