Sleva na sociálním pojištění startuje, firmám se uleví

Petr Kučera Petr Kučera, pek
1. 8. 2009 14:10
Slevu lze uplatnit u zaměstnanců se mzdou do 27 100 korun
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zaměstnavatelé mohou nově uplatnit slevu na pojistném na sociální zabezpečení za každého zaměstnance, jehož mzda nepřesahuje 1,15násobek průměrné mzdy (nyní tedy do 27 100 korun). Jedno z klíčových protikrizových opatření je účinné právě od 1. srpna.

Cílem slevy je udržení pracovních míst během krize, konkrétně snížení personálních nákladů na nejhůře placené zaměstnance. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by tyto slevy mohly pomoci udržet až 70 tisíc pracovních míst.

Přestože "řádnou" slevu lze uplatnit poprvé až za srpen, v praxi ji firmy mohou využít i zpětně, tedy za letošní leden až červenec. Formou mimořádné slevy na pojistném mohou získat zpět část zaplaceného pojistného za všechny měsíce roku 2009, v nichž trval pracovní poměr dotyčných zaměstnanců (nesmělo dojít k výpovědi ani ukončení pracovního poměru dohodou). Nárok na slevu nemá firma, která vstoupila do likvidace nebo je v konkursu.

Opatření má platit jen do konce příštího roku.

Novinka funguje na principu "čím nižší mzda, tím vyšší sleva". Výše slevy činí 3,3 procenta z rozdílu mezi 1,15násobkem průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance, nejvýše však 25 procent vyměřovacího základu. Nejvyšší možná sleva tak dosáhne zhruba 630 korun měsíčně.

Sleva je sice automatická (má na ni nárok každá firma splňující dané podmínky), zaměstnavatel však o ni musí nejdříve výslovně požádat na předepsaném formuláři. Podrobnosti a potřebné tiskopisy najdou zaměstnavatelé na webu České správy sociálního zabezpečení.

Pokles indexu Dax na burze ve Frankfurtu. Evropské burzy zažily největší propad za posledních několik let
Pokles indexu Dax na burze ve Frankfurtu. Evropské burzy zažily největší propad za posledních několik let | Foto: Reuters
Čtěte také:
Odborníci: Protikrizový balíček přinese hlavně ztráty
Příjmy státu klesají, na pojistném přišel o osm miliard
Češi platí na sociální zabezpečení nejvíc v Evropě

"Slevy na odvodech na sociální pojištění navíc patří mezi nejpopulárnější protikrizová opatření mezi podnikateli," říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Z ankety vyplynulo, že na prvním místě uvádějí toto protikrizové opatření plné dvě třetiny tuzemských podnikatelů.

Analytici i podnikatelé však upozorňují, že sleva nemůže být dlouhodobou spásou pro podniky, kterým chybí zakázky. "Může podle ně ale znamenat určitou úlevu a zachránit některá pracovní místa, pokud podniky vyhodnotí nedostatek zakázek jako dočasný a přidají k pomoci ze strany státu vlastní úsporná opatření," říká například analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy