reklama
 
 

Školáci dostanou platební klíčenky, budou lovit slevy. MasterCard láká rodiče na kontrolu kapesného

AKTUALIZOVÁNO 17. 5. 2017
Kartová společnost MasterCard rozdá žákům jedné z kolínských základních škol platební klíčenky, kterými začnou platit za školní obědy i návštěvu městského akvaparku. Nový systém má nahradit kapesné, útraty budou hlídat rodiče. MasterCard chce platební klíčenky rozšířit do většiny základních a středních škol v zemi. Mají prý děti naučit hospodaření s penězi a platbám kartou.

Praha - Platit bezhotovostně se začnou učit už školáci. Kartová společnost MasterCard ohlásila první projekt, jímž chce proniknout mezi na základní a střední školy v Česku.

Od nového školního roku rozdá tisícovce žáků 6. základní školy v Kolíně platební klíčenky. Těmi nahradí dosavadní čipy na placení školních obědů, čtenářský průkaz v městské knihovně nebo jízdenky v MHD.

Klíčenka bude fungovat jako běžná bezkontaktní karta, není ale spojena se žádným účtem a nelze s ní vybírat z bankomatu. Rodiče dětí ji mohou dobíjet přes internetovou nebo mobilní aplikaci, sami žáci ji pak dobijí ve speciálních terminálech.

"Klíčenka by měla sloužit jako náhrada kapesného. Rodiče v systému uvidí, za co jejich děti nejvíce utrácejí, a budou moci nastavit také denní či měsíční limity plateb," vysvětluje Zuzana Weissová, manažerka rozvoje obchodu společnosti Mastercard.

Podle ní systém navíc školákům výhledově zabrání v tom, aby si s pomocí klíčenky koupili alkohol nebo třeba cigarety. "Jednáme už s několika obchodními řetězci, které by konkrétním platebním klíčenkám dětí zabránily v nákupu takovéhoto zboží," říká Weissová.

Klíčenky dostanou kolínští školáci zdarma. Při jejich ztrátě půjde peníze zablokovat a zhruba za 100 korun si pak pořídit klíčenku novou. Rodiče si budou moci vybrat, zda svým dětem umožní s tímto nástrojem také platit kdekoli v obchodech, nebo ho děti využijí jen jako čipovou kartu pro vstup do školní tělocvičny či k půjčování knih.

"Nechceme budit dojem, že rodičům podsouváme nové bankovní služby. Proto bude spuštění platebních funkcí dobrovolné," uvádí Weissová. Dodává, že klíčenka umožní dětem získat 30procentní slevu při návštěvě městského akvaparku nebo kina. Pět kolínských obchodů nabídne rovněž slevy na nákup školních pomůcek. "To by je mělo naučit vyhledávat výhodnější cenové nabídky," míní zástupkyně MasterCard.

Platební firma na projektu spolupracuje s městem Kolín, které prý už přislíbilo, že klíčenky v dalším roce rozšíří do všech škol ve městě. Jedním z technologických dodavatelů je navíc společnost VIS Plzeň, jež podle MasterCard dodává bezstravenkové stravovací systémy do 70 procent tuzemských základních a středních škol.

"S pomocí VIS chceme do těchto škol v zemi postupně expandovat. Hlavně na středních školách dává tento projekt, školící žáky v hospodaření s penězi, největší smysl," myslí si Weissová.  

Podle MasterCard vyjde každou školu koupě platebních klíčenek spolu se zavedením systému na 200 až 400 tisíc korun. "Vedle edukativního rozměru v sobě ale toto řešení sjednotí více funkcí zároveň. Jde na něj nastavit i placení v MHD nebo půjčování knih, stejně jako si to vyzkoušíme v Kolíně," říká šéf rozvoje MasterCard Martin Dolejš.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

autor: Jan Úšela | 17. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama