Školáci dostanou platební klíčenky, budou lovit slevy. MasterCard láká rodiče na kontrolu kapesného

Jan Úšela Jan Úšela
Aktualizováno 17. 5. 2017 19:23
Kartová společnost MasterCard rozdá žákům jedné z kolínských základních škol platební klíčenky, kterými začnou platit za školní obědy i návštěvu městského akvaparku. Nový systém má nahradit kapesné, útraty budou hlídat rodiče. MasterCard chce platební klíčenky rozšířit do většiny základních a středních škol v zemi. Mají prý děti naučit hospodaření s penězi a platbám kartou.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Platit bezhotovostně se začnou učit už školáci. Kartová společnost MasterCard ohlásila první projekt, jímž chce proniknout mezi na základní a střední školy v Česku.

Od nového školního roku rozdá tisícovce žáků 6. základní školy v Kolíně platební klíčenky. Těmi nahradí dosavadní čipy na placení školních obědů, čtenářský průkaz v městské knihovně nebo jízdenky v MHD.

Klíčenka bude fungovat jako běžná bezkontaktní karta, není ale spojena se žádným účtem a nelze s ní vybírat z bankomatu. Rodiče dětí ji mohou dobíjet přes internetovou nebo mobilní aplikaci, sami žáci ji pak dobijí ve speciálních terminálech.

"Klíčenka by měla sloužit jako náhrada kapesného. Rodiče v systému uvidí, za co jejich děti nejvíce utrácejí, a budou moci nastavit také denní či měsíční limity plateb," vysvětluje Zuzana Weissová, manažerka rozvoje obchodu společnosti Mastercard.

Podle ní systém navíc školákům výhledově zabrání v tom, aby si s pomocí klíčenky koupili alkohol nebo třeba cigarety. "Jednáme už s několika obchodními řetězci, které by konkrétním platebním klíčenkám dětí zabránily v nákupu takovéhoto zboží," říká Weissová.

Klíčenky dostanou kolínští školáci zdarma. Při jejich ztrátě půjde peníze zablokovat a zhruba za 100 korun si pak pořídit klíčenku novou. Rodiče si budou moci vybrat, zda svým dětem umožní s tímto nástrojem také platit kdekoli v obchodech, nebo ho děti využijí jen jako čipovou kartu pro vstup do školní tělocvičny či k půjčování knih.

"Nechceme budit dojem, že rodičům podsouváme nové bankovní služby. Proto bude spuštění platebních funkcí dobrovolné," uvádí Weissová. Dodává, že klíčenka umožní dětem získat 30procentní slevu při návštěvě městského akvaparku nebo kina. Pět kolínských obchodů nabídne rovněž slevy na nákup školních pomůcek. "To by je mělo naučit vyhledávat výhodnější cenové nabídky," míní zástupkyně MasterCard.

Platební firma na projektu spolupracuje s městem Kolín, které prý už přislíbilo, že klíčenky v dalším roce rozšíří do všech škol ve městě. Jedním z technologických dodavatelů je navíc společnost VIS Plzeň, jež podle MasterCard dodává bezstravenkové stravovací systémy do 70 procent tuzemských základních a středních škol.

"S pomocí VIS chceme do těchto škol v zemi postupně expandovat. Hlavně na středních školách dává tento projekt, školící žáky v hospodaření s penězi, největší smysl," myslí si Weissová.  

Podle MasterCard vyjde každou školu koupě platebních klíčenek spolu se zavedením systému na 200 až 400 tisíc korun. "Vedle edukativního rozměru v sobě ale toto řešení sjednotí více funkcí zároveň. Jde na něj nastavit i placení v MHD nebo půjčování knih, stejně jako si to vyzkoušíme v Kolíně," říká šéf rozvoje MasterCard Martin Dolejš.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy