Sjednotím sociální dávky, ale nesnížím, plánuje Drábek

Petr Kučera Petr Kučera
12. 1. 2011 16:10
Místo dalších škrtů chce stát ušetřit na administrativních nákladech
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všech osmnáct sociálních dávek má od roku 2012 vyplácet jediný úřad, nikoliv tři odlišné jako dosud. Samotná výše dávek a okruh možných příjemců však už dále klesnout nemá - stát chce místo toho ušetřit na administrativních nákladech.

Hrubý záměr sociální reformy ve středu představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Konkrétní návrh bude hotový během února, na jaře by jej pak měla projednat vláda.

Nový systém má být efektivnější, mnohem lépe cílený a s nižšími náklady na administrativu jak na straně státu, tak žadatelů.

Jediný úřad místo tří

"Vznikne jediné výplatní místo - úřad práce. Zájemci o dávky díky tomu postačí jediná žádost, o níž bude rozhodovat stejný úředník," plánuje Drábek.

Dosud je papírování kolem sociálních dávek rozděleno mezi tři různé instituce - vedle úřadů práce jde také o obecní úřady nebo obecní úřady s rozšířenou působností.

Na odstranění duplicit a zbytečné roztříštěnosti má ušetřit jak stát, tak žadatelé o dávky. Úředníci nebudou muset například třikrát posuzovat splnění podmínek, stačí jediný "posudek". Také zájemcům má stačit, když potřebné doklady a přílohy odevzdají na jediném místě.

Dojde také ke sjednocení některých příbuzných dávek do jediné. V první fázi půjde přinejmenším o oblast péče o zdravotně postižené. Z pěti dávek vznikne opakující se "příspěvek na mobilitu", ze tří dalších pak jednorázový "příspěvek na pomůcky".

Rodičovský příspěvek - na školce už nezáleží

Drábek chce také umožnit snadnější přechod mezi jednotlivými variantami rodičovského příspěvku. Právě na nepružnost dosavadního systému si rodiče často stěžují.

Podobnou změnu chtěl ministr prosadit už pro letošní rok. Narazil ale na odpor koaličních stran, takže nakonec prošlo jen výrazné snižení dávek ve čtyřleté variantě.

Původně plánované "sjednocení" variant příspěvku by totiž obnášelo i zavedení shodného stropu pro všechny varianty, podle loňského návrhu šlo o 216 tisíc korun. Rodiče s tříletou variantou příspěvku by tak dostali výrazně méně než dosud. Zatím není jasné, zda podobný strop navrhne Drábek i v připravované novele.

U rodičovského příspěvku odpadne dosavadní omezení týkající se docházky do školky nebo podobného zařízení. "U dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě," plánuje Drábek. U mladších dětí chce limit zmírnit.

V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Čtěte také:
Klesne rodičovská, končí porodné. Mohlo být ještě hůř
O vyšší rodičovskou můžete přijít dříve, než čekáte
Příjemná zpráva: Porodné získá víc rodin, než si myslí

Reforma sociálního systému má podpořit také rodičovskou výpomoc a poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě. Nové podmínky pro živnost "péče o dítě do tří let věku v denním režimu" umožní získat oprávnění širšímu okruhu osob.

Ať se nejdřív postará rodina

U dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či mimořádná okamžitá pomoc) mají platit přísnější pravidla než dosud.

"Budeme posuzovat příjmovou situaci nejen ve vztahu ke konkrétnímu žadateli, ale také k dalším osobám, které k němu mají vyživovací povinnost. Cílem je podpořit odpovědnost v rámci rodiny a upřednostnit ji před odpovědností státu," navrhuje Drábek zatím bez bližších podrobností.

O dosavadní práci přijdou stovky úředníků

Drábek očekává, že kvůli reformě přijdou o dosavadní práci řádově stovky úředníků. "Většinu z těch, které díky reformě ušetříme, však využijeme k posílení kontrolní činnosti," slibuje Drábek. Právě posílení kontrol příjemců sociálních dávek i zaměstnavatelů je jedním z jeho dlouhodobých cílů.

Ministr neočekává, že by reforma přinesla - byť jednorázové - výrazně vyšší organizační náklady. "Nebudeme navrhovat žádné navýšení rozpočtu ministerstva, měli bychom to hradit z běžných prostředků," upřesňuje.

Tvrdší pokuty za práci načerno

Součástí reformy je také sjednocení kontrolní činnosti v oblasti zaměstnanosti a pracovních podmínek. Ta je dosud rozdělena mezi úřady práce a Státní úřad inspekce práce - nově přejde kontrola pod inspektoráty.

Výrazně se má zvýšit pokuta za výkon nelegální práce - z dosavadních 10 tisíc na 100 tisíc korun.

Naopak odpadne povinnost zaměstnavatelů hlásit volná místa na úřadu práce. A klesne také pokuta za administrativní provinění, konkrétně za neplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence podle zákona o zaměstnanosti - z nynějších maximálně 500 tisíc na 100 tisíc korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Pozor na "výpověď dohodou". Víme, jak neztratit podporu
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Klesne skoro všem
Drábkův plán: Minimální mzda se má lišit kraj od kraje

Konec náhradního plnění

Kvůli častému zneužívání chce Drábek zrušit institut náhradního plnění. Ten nyní umožňuje firmám nákup zboží nebo služeb od společností, které zaměstnávají zdravotně postižené. Náhradní plnění je alternativou pro firmy, které samy nezaměstnávají zákonem stanovený podíl lidí se zdravotním postižením. 

"Kromě možnosti přímého zaměstnání zůstane firmám i druhá dosavadní možnost, tedy odvod zákonem stanovené částky do státního rozpočtu jako kompenzace. Obě formy bude možné kombinovat," navrhuje ministr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy