Sjednotím sociální dávky, ale nesnížím, plánuje Drábek

Petr Kučera Petr Kučera
12. 1. 2011 16:10
Místo dalších škrtů chce stát ušetřit na administrativních nákladech
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všech osmnáct sociálních dávek má od roku 2012 vyplácet jediný úřad, nikoliv tři odlišné jako dosud. Samotná výše dávek a okruh možných příjemců však už dále klesnout nemá - stát chce místo toho ušetřit na administrativních nákladech.

Hrubý záměr sociální reformy ve středu představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Konkrétní návrh bude hotový během února, na jaře by jej pak měla projednat vláda.

Nový systém má být efektivnější, mnohem lépe cílený a s nižšími náklady na administrativu jak na straně státu, tak žadatelů.

Jediný úřad místo tří

"Vznikne jediné výplatní místo - úřad práce. Zájemci o dávky díky tomu postačí jediná žádost, o níž bude rozhodovat stejný úředník," plánuje Drábek.

Dosud je papírování kolem sociálních dávek rozděleno mezi tři různé instituce - vedle úřadů práce jde také o obecní úřady nebo obecní úřady s rozšířenou působností.

Na odstranění duplicit a zbytečné roztříštěnosti má ušetřit jak stát, tak žadatelé o dávky. Úředníci nebudou muset například třikrát posuzovat splnění podmínek, stačí jediný "posudek". Také zájemcům má stačit, když potřebné doklady a přílohy odevzdají na jediném místě.

Dojde také ke sjednocení některých příbuzných dávek do jediné. V první fázi půjde přinejmenším o oblast péče o zdravotně postižené. Z pěti dávek vznikne opakující se "příspěvek na mobilitu", ze tří dalších pak jednorázový "příspěvek na pomůcky".

Rodičovský příspěvek - na školce už nezáleží

Drábek chce také umožnit snadnější přechod mezi jednotlivými variantami rodičovského příspěvku. Právě na nepružnost dosavadního systému si rodiče často stěžují.

Podobnou změnu chtěl ministr prosadit už pro letošní rok. Narazil ale na odpor koaličních stran, takže nakonec prošlo jen výrazné snižení dávek ve čtyřleté variantě.

Původně plánované "sjednocení" variant příspěvku by totiž obnášelo i zavedení shodného stropu pro všechny varianty, podle loňského návrhu šlo o 216 tisíc korun. Rodiče s tříletou variantou příspěvku by tak dostali výrazně méně než dosud. Zatím není jasné, zda podobný strop navrhne Drábek i v připravované novele.

U rodičovského příspěvku odpadne dosavadní omezení týkající se docházky do školky nebo podobného zařízení. "U dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě," plánuje Drábek. U mladších dětí chce limit zmírnit.

V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Čtěte také:
Klesne rodičovská, končí porodné. Mohlo být ještě hůř
O vyšší rodičovskou můžete přijít dříve, než čekáte
Příjemná zpráva: Porodné získá víc rodin, než si myslí

Reforma sociálního systému má podpořit také rodičovskou výpomoc a poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě. Nové podmínky pro živnost "péče o dítě do tří let věku v denním režimu" umožní získat oprávnění širšímu okruhu osob.

Ať se nejdřív postará rodina

U dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či mimořádná okamžitá pomoc) mají platit přísnější pravidla než dosud.

"Budeme posuzovat příjmovou situaci nejen ve vztahu ke konkrétnímu žadateli, ale také k dalším osobám, které k němu mají vyživovací povinnost. Cílem je podpořit odpovědnost v rámci rodiny a upřednostnit ji před odpovědností státu," navrhuje Drábek zatím bez bližších podrobností.

O dosavadní práci přijdou stovky úředníků

Drábek očekává, že kvůli reformě přijdou o dosavadní práci řádově stovky úředníků. "Většinu z těch, které díky reformě ušetříme, však využijeme k posílení kontrolní činnosti," slibuje Drábek. Právě posílení kontrol příjemců sociálních dávek i zaměstnavatelů je jedním z jeho dlouhodobých cílů.

Ministr neočekává, že by reforma přinesla - byť jednorázové - výrazně vyšší organizační náklady. "Nebudeme navrhovat žádné navýšení rozpočtu ministerstva, měli bychom to hradit z běžných prostředků," upřesňuje.

Tvrdší pokuty za práci načerno

Součástí reformy je také sjednocení kontrolní činnosti v oblasti zaměstnanosti a pracovních podmínek. Ta je dosud rozdělena mezi úřady práce a Státní úřad inspekce práce - nově přejde kontrola pod inspektoráty.

Výrazně se má zvýšit pokuta za výkon nelegální práce - z dosavadních 10 tisíc na 100 tisíc korun.

Naopak odpadne povinnost zaměstnavatelů hlásit volná místa na úřadu práce. A klesne také pokuta za administrativní provinění, konkrétně za neplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence podle zákona o zaměstnanosti - z nynějších maximálně 500 tisíc na 100 tisíc korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Pozor na "výpověď dohodou". Víme, jak neztratit podporu
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Klesne skoro všem
Drábkův plán: Minimální mzda se má lišit kraj od kraje

Konec náhradního plnění

Kvůli častému zneužívání chce Drábek zrušit institut náhradního plnění. Ten nyní umožňuje firmám nákup zboží nebo služeb od společností, které zaměstnávají zdravotně postižené. Náhradní plnění je alternativou pro firmy, které samy nezaměstnávají zákonem stanovený podíl lidí se zdravotním postižením. 

"Kromě možnosti přímého zaměstnání zůstane firmám i druhá dosavadní možnost, tedy odvod zákonem stanovené částky do státního rozpočtu jako kompenzace. Obě formy bude možné kombinovat," navrhuje ministr.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy