Singer: Chci snížit pojištění pro vklady v kampeličkách

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2014 9:55
ČNB považuje za neférové, že vklady v kampeličkách jsou pojištěné stejně jako v bankách.
Foto: ČTK

Praha - Česká národní banka považuje za neférové, že vklady v kampeličkách jsou pojištěné stejně jako v bankách v plné výši do hodnoty 100 tisíc eur, tedy podle současného kurzu zhruba 2,7 milionu korun na každého vkladatele.

"Až se setkám s novým ministrem financí, tohle jistě bude téma," říká guvernér centrální banky Miroslav Singer v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny. Kampeličky - nyní zvané obvykle družstevní záložny nebo spořitelní družstva - jsou podle Singera rizikovější než banky a vkladatelé si to musejí uvědomit.

"Dokud byly vklady v kampeličkách pojištěné v menší míře, lidé si na své peníze dávali větší pozor," vysvětluje Singer. Podaří-li se centrální bance změnu pojištění vkladů v kampeličkách prosadit, mělo by se to podle Singera vztahovat až na nové úložky.

Hospodářské noviny připomínají, že v minulosti - před dorovnáním na úroveň pojištění bankovních vkladů - byly vklady v kampeličkách kryté jen do devadesáti procent výše záruky fondu pojištění. Rizikovost sektoru kampeliček dokládá aktuálně krach největší z nich, Metropolitního spořitelního družstva, se zhruba 12 miliardami korun vkladů.

Podle Singera stojí za potížemi některých kampeliček to, že konkurovaly nabídkou vyšších úroků, ovšem pád tržních úrokových sazeb je vystavil situaci, že nejsou schopné svěřené vklady odpovídajícím způsobem zhodnotit.

V kampeličkách mělo loni uloženo peníze 70 až 80 tisíc klientů, v loňském třetím čtvrtletí to bylo dohromady 44,5 miliardy korun.

Fungování kampeliček by měla zpřísnit také novela zákona, kterou ve spolupráci s centrální bankou předložilo ministerstvo financí. Ta zvyšuje nároky na kapitál, odvody do fondu pojištění a zavádí i "strop" pro velikost záložen: Pokud by spravovaly více než pět miliard korun, musely by se změnit na banku.

Ve velkém rozhovoru v pondělních Hospodářských novinách odpovídá Singer mimo jiné i na otázku, kdy ČNB opět uvolní kurz koruny.

 

Právě se děje

Další zprávy