Šetřete jinde, řekli poslanci. A zvýšili mateřskou

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2010 11:02
Poměr hlasů byl 94:60, za zrušení škrtů bojovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Zelených
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanci ve středu podle očekávání schválili návrat mateřské a ošetřovného na loňskou vyšší úroveň.

Zrušení škrtů, které byly součástí úsporného balíčku, podpořili sociální demokraté, komunisté, lidovci a Strana zelených. Poměr hlasů byl 94:60.

Zatím však není jisté, odkdy přesně - a zda vůbec - začne být novela účinná. Má se tak stát od začátku měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanci ale budou muset zrušení škrtů v mateřské schválit nejspíše ještě jednou poté, co prezident republiky Václav Klaus a předtím možná i Senát uplatní avizované veto. Prezident před pár dny slíbil, že všechny zákony zvyšující rozpočtový schodek vetuje.

Určitý čas na provedení změn ve svých systémech pak bude potřebovat i Česká správa sociálního zabezpečení, která mateřskou vyplácí. "Standardně jde o tříměsíční technologickou lhůtu," říká její mluvčí Kamil Vařeka. Účinnost změn je tak pravděpodobná nejdříve od června.

Jak by to mělo vypadat?

Podle dnes schválené novely nicméně získají zpětné dorovnání i ženy, které od začátku ledna dostávají zhruba o pětinu nižší mateřskou, než by dostávaly vloni. Návrh na doplatek do původní výše předložil poslanec Jiří Carbol z KDU-ČSL.

Na loňskou úroveň se nakonec přece jen vrátí i ošetřovné - tedy dávka, kterou dostává například rodič při ošetřování nemocného dítěte.

Od letošního ledna výrazně klesla, protože se přestaly proplácet první tři dny ošetřování.

Snížení mateřské a ošetřovného schválili poslanci - s výjimkou komunistů - na konci loňského září jako součást vládního úsporného balíčku. Mělo jít jen o dočasné opatření pro rok 2010. Sociální demokraté a lidovci ale vzápětí otočili.

Vrácení mateřské na loňskou úroveň zvýší schodek státního rozpočtu zhruba o 1,5 miliardy korun, což je necelé jedno procento plánovaného deficitu. V této částce je už zahrnuto i případné zpětné doplacení dávek za první měsíce letošního roku. Škrty v ošetřovném měly rozpočtu ušetřit dalších asi 400 milionů korun.

ODS, TOP 09, premiér Fischer či ministr financí Eduard Janota byli proti jakémukoliv dalšímu rozebírání schváleného balíčku, jehož výsledná verze byla navíc jen mírnější, kompromisní verzí původního vládního návrhu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory
Onemocní vám dítě? Od ledna dostanete méně peněz
Vyšší zdanění bohatých? Letos přijdou o desetitisíce

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy