Šetřete jinde, řekli poslanci. A zvýšili mateřskou

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2010 11:02
Poměr hlasů byl 94:60, za zrušení škrtů bojovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Zelených
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanci ve středu podle očekávání schválili návrat mateřské a ošetřovného na loňskou vyšší úroveň.

Zrušení škrtů, které byly součástí úsporného balíčku, podpořili sociální demokraté, komunisté, lidovci a Strana zelených. Poměr hlasů byl 94:60.

Zatím však není jisté, odkdy přesně - a zda vůbec - začne být novela účinná. Má se tak stát od začátku měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanci ale budou muset zrušení škrtů v mateřské schválit nejspíše ještě jednou poté, co prezident republiky Václav Klaus a předtím možná i Senát uplatní avizované veto. Prezident před pár dny slíbil, že všechny zákony zvyšující rozpočtový schodek vetuje.

Určitý čas na provedení změn ve svých systémech pak bude potřebovat i Česká správa sociálního zabezpečení, která mateřskou vyplácí. "Standardně jde o tříměsíční technologickou lhůtu," říká její mluvčí Kamil Vařeka. Účinnost změn je tak pravděpodobná nejdříve od června.

Jak by to mělo vypadat?

Podle dnes schválené novely nicméně získají zpětné dorovnání i ženy, které od začátku ledna dostávají zhruba o pětinu nižší mateřskou, než by dostávaly vloni. Návrh na doplatek do původní výše předložil poslanec Jiří Carbol z KDU-ČSL.

Na loňskou úroveň se nakonec přece jen vrátí i ošetřovné - tedy dávka, kterou dostává například rodič při ošetřování nemocného dítěte.

Od letošního ledna výrazně klesla, protože se přestaly proplácet první tři dny ošetřování.

Snížení mateřské a ošetřovného schválili poslanci - s výjimkou komunistů - na konci loňského září jako součást vládního úsporného balíčku. Mělo jít jen o dočasné opatření pro rok 2010. Sociální demokraté a lidovci ale vzápětí otočili.

Vrácení mateřské na loňskou úroveň zvýší schodek státního rozpočtu zhruba o 1,5 miliardy korun, což je necelé jedno procento plánovaného deficitu. V této částce je už zahrnuto i případné zpětné doplacení dávek za první měsíce letošního roku. Škrty v ošetřovném měly rozpočtu ušetřit dalších asi 400 milionů korun.

ODS, TOP 09, premiér Fischer či ministr financí Eduard Janota byli proti jakémukoliv dalšímu rozebírání schváleného balíčku, jehož výsledná verze byla navíc jen mírnější, kompromisní verzí původního vládního návrhu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory
Onemocní vám dítě? Od ledna dostanete méně peněz
Vyšší zdanění bohatých? Letos přijdou o desetitisíce

 

Právě se děje

před 6 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 11 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy