Šest nejčastějších chyb při pojištění majetku

Petr Kučera Petr Kučera, pek
6. 2. 2009 12:20
Výsledky průzkumu České asociace pojišťoven
Visací zámky značky FAB
Visací zámky značky FAB | Foto: Aktuálně.cz

Největší chybou při pojištění majetku je samozřejmě nebýt pojištěn vůbec. Při zahájení nejnovější propagační kampaně to zdůraznili zástupci České asociace pojišťoven. Upozornili však i na konkrétnější omyly.

Podle průzkumu, který si asociace nechala zpracovat, nemá svůj majetek pojištěný šest procent obyvatel České republiky. Pro přesnost dodejme, že mezi pojištění majetku se nepočítá samostatná kategorie povinného ručení u motorových vozidel.

Náhradu škody na majetku přitom už někdy požadovalo kolem čtyřiceti procent lidí. Nejčastější příčinou jsou krádeže, vandalismus a „vodovodní škody", největší škody ale způsobují požáry, vichřice, krupobití nebo povodně.

Aktualizujte pojistnou částku

Velmi častou chybou je takzvané podpojištění majetku. Tedy stav, kdy pojistná částka uvedená ve smlouvě je nižší než aktuální hodnota pojištěného majetku. „Řada lidí má pojistky velmi starého data, například ze šedesátých let, které již ve většině případů nepokryjí vzniklé škody," říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Jeden z vtipů, které jsou součástí nejnovější kampaně České asociace pojišťoven
Jeden z vtipů, které jsou součástí nejnovější kampaně České asociace pojišťoven | Foto: Pavel Kotyza

Hodnota nemovitého i movitého majetku se zvláště v devadesátých letech výrazně zvýšila. „Takoví lidé sice platí nízké pojistné, ale při likvidaci pojistné události pak s překvapením zjistí, že dostanou mnohem méně peněz, než kolik očekávají," varuje Síkora. Přitom jen některé pojišťovny na takovou možnost klienta samy upozorní.

Nedávný průzkum ukázal, že většina lidí ještě nikdy pojistnou částku neměnila. A to přesto, že 71 procent z nich má smlouvu déle než pět let. Lidé si neuvědomují, že jejich starý nábytek nebo elektronika má sice už nižší hodnotu, ale při jejich poškození si budou muset koupit odpovídající náhradu za současné ceny.

Pojišťovny nabízejí pojištění i na takzvanou novou hodnotu. Klient pak získá tolik peněz, aby si mohl majetek obnovit na úrovni současných pořizovacích cen. Pojišťovna mu tedy každoročně navrhuje takové navýšení pojistné částky, aby odpovídalo reálné hodnotě majetku s ohledem na inflaci.

Pozor na darování, prodej nebo dědění

Nezapomeňte také na včasnou aktualizaci dalších důležitých údajů. Při převodu pojištěného majetku na jinou osobu - třeba při prodeji nebo darování - se smlouva neaktualizuje, ale musí být uzavřena nová. Stejně tak tomu je i při smrti původního pojistníka. Případnou výjimku z tohoto pravidla musí obsahovat pojistné podmínky (součást smlouvy).

Pokud tedy například zemře majitel bytu, měli by pozůstalí urychleně uzavřít novou pojistnou smlouvu. Ta původní totiž zaniká smrtí pojistníka. V bytě, který zůstane třeba i několik týdnů opuštěný, přitom hrozí vyšší riziko krádeže či vandalismu. Také případné poruchy vody nebo plynu mívají vážnější následky.

„Zánik pojištění je vždy přesně definován v podmínkách konkrétní pojišťovny. Podle zákona zaniká soukromé pojištění dnem, kdy došlo ke smrti pojištěné fyzické osoby," potvrzuje specialista asociace pro neživotní pojištění Michal Šimon. Nicméně na trhu existují i takové pojistné produkty, které zanikají až s koncem pojistného období, ve kterém pojistník zemřel.

Nezapomeňte na dokumentaci

Důležitá je i dokumentace k pojištěným věcem. „Je-li nedostatečná, má pojišťovna právo krátit pojistné plnění nebo neprokázanou škodu vůbec neproplatit," říká Síkora.

Pojišťovny chtějí - hlavně u věcí vyšší hodnoty - doklady o nabytí s cenou a datem pořízení, fotografie předmětů i celých pokojů a případně také znalecké posudky (na věci umělecké hodnoty).

Nemovitost není domácnost

Průzkum také potvrdil, že mnoho lidí nevnímá rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti.

Zjednodušeně řečeno pojištění nemovitosti chrání „kostru" domu, pojištění domácnosti pak jeho vnitřek. Pojištění nemovitosti tedy nekryje škodu v domácnosti a na jejím vybavení. Chcete-li ochránit nábytek, elektroniku, ale i třeba i kuchyňskou linku nebo podlahy, musíte si sjednat pojištění domácnosti.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Velmi časté jsou i škody, které lidé způsobí někomu jinému - typicky jde o vytopení bytu, neúmyslné rozbití zboží v obchodě a podobně. Pro takové případy existuje „pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě". Lze si jej sjednat v rámci pojištění domácnosti a přijde na zhruba tři stovky ročně.

 

Čtěte také:

Bojíte se velké vody? Podívejte se do povodňové mapy

Co dělat při dopravní nehodě: velký průvodce novinkami

 

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 33 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy