Lákavý spořicí účet nad půl milionu korun? Pozor na chyták

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
5. 5. 2014 7:45
Novinka od Sberbank je nejvýhodnější mezi bankami - ale až u mnohem vyššího vkladu, než se na první pohled zdá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nový spořicí účet Garance od Sberbank slibuje garanci úrokové sazby až do konce roku 2015 pro všechny, kdo si na něj uloží alespoň půl milionu korun. Z marketingové kampaně přitom jasně vyčnívá sazba 1,43 procenta.

Jenže zájemci by měli dávat dobrý pozor na podrobné podmínky tohoto účtu. Snadno totiž mohou nabýt dojmu, že získají vyšší sazbu než ve skutečnosti - a přijít tak až o tisíce korun oproti konkurenční nabídce.

Jak si redaktor online deníku Aktuálně.cz osobně ověřil na jedné z pražských poboček, Sberbank v produktovém letáku (viz foto) slibuje úrokovou sazbu při vkladu ve výši 2,5 milionu korun ve výši 1,43 procenta. Na svém webu přitom říká, že účet Garance je dostupný se zhodnocením "až" 1,43 procenta.

1,43 % jen na letáku a na část vkladu
1,43 % jen na letáku a na část vkladu | Foto: Jiří Hovorka

„Skutečně takovou sazbu dostanu i třeba na vklad ve výši 600 tisíc?“ zeptali jsme se slečny u informací v pobočce Na Příkopě. „Ano, od 500 tisíc korun dáváme takovou sazbu na celý vklad,“ zněla jednoznačná odpověď, která tak potvrdila informaci z letáku.

O čtyři tisíce méně

Ve skutečnosti ale Sberbank vrátila na tuzemský trh marketingový trik, který ostatní banky už téměř přestaly používat. Jde o takzvané pásmové úročení, kdy různé části vkladu úročí rozdílnými sazbami.

Konkrétně u spořicího účtu Garance je prvních pět set tisíc korun vždy úročeno nízkou sazbou ve výši 0,63 procenta. Inzerovaná sazba - 1,43 procenta - se vztahuje až na část vkladu nad 500 tisíc korun. Nikoliv tedy na celý vklad, pokud je vyšší než půl milionu.

U "testovaného" vkladu 600 tisíc korun se tedy výsledná efektivní sazba pohybuje těsně pod úrovní 0,9 procenta. Na trhu je přitom k dispozici dost konkurenčních spořicích účtů bez poplatků a bez výpovědní lhůty, které takový vklad úročí více než jedním procentem.

Z bank nyní poskytuje na 600 tisíc korun nejlepší úrok Air Bank (1,3 %). Nejlepší nabídku na trhu má záložna Moravský peněžní ústav (MPÚ) - nabízí jednoduchý spořicí účet se sazbou 1,7 procenta a s garancí sazby minimálně na příštích šest měsíců.

I v době velice nízkých úrokových sazeb není rozdíl čistého výnosu zanedbatelný. V MPÚ lze za jeden rok spoření v tomto případě získat o zhruba 4240 korun více než u Sberbank, u Air Bank pak o zhruba 2170 korun více.

Banka: Jsme naprosto fér

Přesné podmínky se zájemce na pobočce Sberbank dozvěděl až přímo u bankéře, k němuž redaktora odvedla slečna z informací na pražské pobočce. „Chci si založit spořicí účet se sazbou 1,43 procenta, uložím na něj 600 tisíc,“ zněl pokyn pro bankéře s odkazem na leták. Ten se při pohledu na něj jen ušklíbl. „No jo, marketing,“ dodal s hořkým úsměvem a poté uzavření spořicího účtu na takovou částku nedoporučil s tím, že spíše doporučuje termínovaný vklad.

I přes profesionální postup tohoto bankéře je marketingová komunikace Sberbank v rozporu s tím, jak se banka prezentuje navenek. „Chováme se ke klientům fér,“ popsal jeden z důvodů, proč by lidé měli využívat právě služeb Sberbank, šéf retailového bankovnictví Jiří Antoš v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz. Slovo fér používá banka i v označení produktů.

"K našim klientům se chováme naprosto fér. Na letáku je uvedeno, že konkrétní podmínky poskytnutí jednotlivých produktů naleznete na našich webových stránkách, kde je přehledně uvedeno úročení pro jednotlivá pásma," reaguje mluvčí Sberbank Hana Drápalová.

Nejvyšší sazby u spořicích účtů: vklad 600 tisíc korun

Banka/záložna Roční úroková sazba Stav na konci jednoho roku spoření (po zdanění)
1. Moravský peněžní ústav 1,7 % 608 733 Kč
2. Air Bank 1,3 % 606 664 Kč
3. Equa bank 1,2 % 606 149 Kč
4. Zuno Bank 1,5 % na vklad do 300 tisíc; na vyšší 0,9 % 606 142 Kč
5. LBBW Bank 1,1 % 605 634 Kč
... ... ...
Sberbank 0,63 % na vklad do 500 tisíc; na vyšší 1,43 % 604 497 Kč

Zdroj: Finparáda.cz

Nejvyšší sazby u spořicích účtů: vklad 2,5 milionu korun

Banka/Záložna Roční úroková sazba Stav na konci jednoho roku spoření (po zdanění)
1. Moravský peněžní ústav 1,7 % 2 536 387 Kč
2. Sberbank 0,63 % na vklad do 500 tisíc; na vyšší 1,43 % 2 526 138 Kč
3. LBBW Bank 1,1 % 2 523 475 Kč
4. Zuno Bank 1,5 % na vklad do 300 tisíc; na vyšší 0,9 % 2 520 728 Kč
5. Artesa 0,9 % 2 519 192 Kč

Zdroj: Finparáda.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 47 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy