S prodejem bytu spěchejte, jinak zaplatíte tisíce navíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 11. 2012 6:30
Od příštího roku se zvýší daň z převodu nemovitostí. Který den je rozhodující?
Foto: Jan Langer

Praha - Všichni, kdo právě prodávají byt, dům, pozemek či jakoukoli jinou nemovitost, zaplatí s největší pravděpodobností od příštího roku vyšší daň z převodu nemovitostí.

Součástí daňového balíčku, který poslanci schválili na začátku listopadu, je i zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí ze současných tří na čtyři procenta.

Kdo tedy nyní prodává byt či dům, může paradoxně vydělat na tom, že kupujícímu poskytne „rychlou" slevu. Za každých pět set tisíc hodnoty nemovitosti se výše daně od příštího roku zvýší o pět tisíc korun.

Úřední lhůty nerozhodují

Například ten, kdo nabízí dům za 2,5 milionu korun, může kupujícího s čistým srdcem pobídnout k rychlému jednání slevou například ve výši 20 tisíc korun. Stále na tom totiž vydělá pět tisíc korun.

Ideální scénář to rozhodně není a ani případný výnos není závratný, ale asi málokdo popře (pokud tedy zrovna není správcem státní kasy), že lepší je si za pět tisíc pořídit třeba zimní pneumatiky na auto než je odevzdat státu.

Dá se ale vůbec ještě zhruba sedm týdnů před koncem roku „vejít" do stávající tříprocentní sazby? Vcelku pohodlně ano. Vše je totiž v rukou účastníků prodeje, kteří do svých plánů nemusejí zahrnovat úřední lhůty.

„Pro aplikaci sazby daně z převodu nemovitostí bude rozhodující den právních účinků vkladu práva do katastru nemovitostí, tj. fakticky den podání návrhu na vklad u příslušného katastrálního úřadu," říká Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Foto: Isifa/Thinkstock
Čtěte také:
Nový plán: Kdo koupí nemovitost, zaplatí daň z převodu
Katastr vám pošle informace o změnách u nemovitostí
Komplikace pro lidi s vyššími příjmy: Musí dát přiznání

Tříprocentní sazbu si tedy zajistí ten, kdo ještě v roce 2012 na katastr nemovitostí zašle žádost o změnu údajů v něm. K tomu je třeba mít uzavřenou kupní smlouvu, jejíž kopie se k žádosti přidávají.

Kupující ručitelem

O sazbě tedy nerozhoduje až den, kdy úřad změnu do katastru propíše, na což se čeká zhruba do 20 dnů po celé republice s výjimkou Prahy, kde je lhůta násobně delší. Od toho data se počítá „jen" tříměsíční lhůta na podání daňového přiznání a zároveň i její zaplacení.

K daňovému přiznání se kromě jiného přidává i speciální odhad ceny nemovitostí, který se liší od toho, který se přikládá k žádosti o hypotéku. Pro výpočet daně z nemovitosti se pak použije buď kupní cena nebo hodnota nemovitosti vzešlá z tohoto odhadu. Pro výpočet daně se přitom počítá s vyšší hodnotou.

Plátcem daně je prodávající, kupující je podle současných zákonů ručitelem za platbu daně. Tento zvláštní vztah se obvykle zajišťuje tak, že prodávající u notáře složí příslušnou sumu a notář ji „uvolní" v momentě, kdy prodávající podá daňové přiznání. Alternativou k tomuto řešení jsou sankční poplatky pro prodávajícího zanesené do kupní smlouvy.

Ministerstvo financí již dříve oznámilo, že by pravidla chtělo změnit. Už od roku 2014 by tak daň z převodu nemovitostí mohli platit kupující. Ministerstvo zároveň plánuje zrušit potřebu zmíněného zvláštního odhadu, čímž by došlo k úspoře.

 

Právě se děje

Další zprávy