Příspěvky na děti se zvýšily a dostane je víc rodičů. Zjistěte, zda na ně dosáhnete

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 7. 2021 16:19
Přídavek na dítě se po třinácti letech zvýšil, a to o 26 procent. Navíc nyní může o sociální dávku žádat mnohem víc rodičů. Umožnila to novela o státní sociální podpoře, která konečně prošla schvalovacím kolečkem. Kdo tedy na peníze od státu dosáhne?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Přídavek se od července zvyšuje o 130 až 180 korun na jedno dítě podle věku. Pokud rodiče pracují, bude příspěvek vyšší ještě o 500 korun, jde o motivační příspěvek za zaměstnání. Nově na peníze od státu dosáhne přibližně půl milionu dětí, což je zhruba dvojnásobek než doposud. 

"Rodiče mohou žádat o vyšší příspěvek již nyní. Podají-li rodiče žádost o přídavek na dítě od 1. července 2021, bude přiznán nárok ve zvýšené výměře od července. Poprvé bude vyplacen v srpnu," uvedla Jaroslava Slabá z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. 

Na dávku nyní dosáhnou rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Dosud to byl 2,7násobek minima. Na naší kalkulačce zjistíte, zda na dávku dosáhnete. 

Výše přídavku na dítě za kalendářní měsíc:

Věk nezaopatřeného dítěte

Základní výměra přídavku na dítě původní / od 1. července 2021

Zvýšená výměra přídavku na dítě původní / od 1. července 2021

0-6 let 500 / 630 800 / 1130
6-15 let 610 / 770 910 / 1270
15-26 let 700 / 880 1000 / 1380

Doposud dávku mohl získat například samotný rodič s dítětem do šesti let s příjmem pod 14 900 korun. Nově na ni dosáhne i rodič s měsíčními čistými příjmy do zhruba 18 800 korun. Rodiče se dvěma školáky do 15 let na dávku dosáhnou při příjmu domácnosti do 39 400 korun.

Životní minimum
pro jednotlivce  3860
pro první osobu v domácnosti  3550
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem  3200
pro nezaopatřené dítě do 6 let  1970
pro nezaopatřené dítě ve věku od 6 do 15 let   2420
pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let  2770

Kde a jak žádat

Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmů doložených rodinou. Pokud jeden z rodičů má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem

  • ze závislé činnosti alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce
  • ze samostatné činnosti
  • z dávek nemocenského pojištění
  • z dávek důchodového pojištění
  • z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci
  • z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku
  • z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,

bude přídavek o 500 korun vyšší. O přídavek na dítě je třeba požádat na úřadu práce a pak následně každé čtvrtletí dokládat příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče, posuzuje se příjem rodiče určeného na základě dohody obou rodičů.

V případě, že má rodič datovou schránku, posílá vyplněné formuláře přes ni, pokud ji nemá, vyplňuje papírový formulář a předává ho na příslušné pracoviště úřadu práce. Novela o státní sociální podpoře počítá s tím, že dávky bude vyřizovat úřad práce v místě skutečného bydliště, ne podle trvalého bydliště, jak platilo do června.

Také výdělek ze studentské praxe či brigády se nebude započítávat do posuzovaného příjmu a rodina kvůli tomu o přídavky na děti nepřijde.

Zároveň předloha zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti asi o 15 procent. U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22 320 korun ročně místo nynějších 19 404 korun. U dalších dětí vzroste z 24 204 korun na 27 840 korun za rok. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 47 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy