Příspěvky na děti se zvýšily a dostane je víc rodičů. Zjistěte, zda na ně dosáhnete

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 7. 2021 16:19
Přídavek na dítě se po třinácti letech zvýšil, a to o 26 procent. Navíc nyní může o sociální dávku žádat mnohem víc rodičů. Umožnila to novela o státní sociální podpoře, která konečně prošla schvalovacím kolečkem. Kdo tedy na peníze od státu dosáhne?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Přídavek se od července zvyšuje o 130 až 180 korun na jedno dítě podle věku. Pokud rodiče pracují, bude příspěvek vyšší ještě o 500 korun, jde o motivační příspěvek za zaměstnání. Nově na peníze od státu dosáhne přibližně půl milionu dětí, což je zhruba dvojnásobek než doposud. 

"Rodiče mohou žádat o vyšší příspěvek již nyní. Podají-li rodiče žádost o přídavek na dítě od 1. července 2021, bude přiznán nárok ve zvýšené výměře od července. Poprvé bude vyplacen v srpnu," uvedla Jaroslava Slabá z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. 

Na dávku nyní dosáhnou rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Dosud to byl 2,7násobek minima. Na naší kalkulačce zjistíte, zda na dávku dosáhnete. 

Výše přídavku na dítě za kalendářní měsíc:

Věk nezaopatřeného dítěte

Základní výměra přídavku na dítě původní / od 1. července 2021

Zvýšená výměra přídavku na dítě původní / od 1. července 2021

0-6 let 500 / 630 800 / 1130
6-15 let 610 / 770 910 / 1270
15-26 let 700 / 880 1000 / 1380

Doposud dávku mohl získat například samotný rodič s dítětem do šesti let s příjmem pod 14 900 korun. Nově na ni dosáhne i rodič s měsíčními čistými příjmy do zhruba 18 800 korun. Rodiče se dvěma školáky do 15 let na dávku dosáhnou při příjmu domácnosti do 39 400 korun.

Životní minimum
pro jednotlivce  3860
pro první osobu v domácnosti  3550
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem  3200
pro nezaopatřené dítě do 6 let  1970
pro nezaopatřené dítě ve věku od 6 do 15 let   2420
pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let  2770

Kde a jak žádat

Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmů doložených rodinou. Pokud jeden z rodičů má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem

  • ze závislé činnosti alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce
  • ze samostatné činnosti
  • z dávek nemocenského pojištění
  • z dávek důchodového pojištění
  • z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci
  • z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku
  • z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,

bude přídavek o 500 korun vyšší. O přídavek na dítě je třeba požádat na úřadu práce a pak následně každé čtvrtletí dokládat příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče, posuzuje se příjem rodiče určeného na základě dohody obou rodičů.

V případě, že má rodič datovou schránku, posílá vyplněné formuláře přes ni, pokud ji nemá, vyplňuje papírový formulář a předává ho na příslušné pracoviště úřadu práce. Novela o státní sociální podpoře počítá s tím, že dávky bude vyřizovat úřad práce v místě skutečného bydliště, ne podle trvalého bydliště, jak platilo do června.

Také výdělek ze studentské praxe či brigády se nebude započítávat do posuzovaného příjmu a rodina kvůli tomu o přídavky na děti nepřijde.

Zároveň předloha zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti asi o 15 procent. U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22 320 korun ročně místo nynějších 19 404 korun. U dalších dětí vzroste z 24 204 korun na 27 840 korun za rok. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy