Daňová sleva na děti stoupne, více peněz si rodiče odečtou i zpětně. Senát souhlasí

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
Aktualizováno 6. 4. 2016 10:18
Vládní návrh na další zvýšení daňových slev za druhé a každé další dítě schválili po poslancích i senátoři. Rodiče si zatím z příjmů ze zaměstnání odečítají v měsíčních zálohách slevy roku 2015. O vyšší slevy za první měsíce roku 2016, kdy ještě novela nebyla platná, ale nepřijdou. S dalším zvýšením se počítá také od roku 2017.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Vládní návrh na další zvýšení daňových slev za druhé a každé další dítě schválili po poslancích i senátoři. Změna se přitom dotkne už příjmů za letošní rok. Ministerstvo financí a vláda si neohlídaly termíny tak, aby Parlament stačil novelu schválit ještě do konce roku 2015, lidé ale o vyšší slevu ze začátku roku nepřijdou.

Pro první dítě v rodině se daňová sleva nemění, zůstane na 13 404 korunách ročně. U druhého dítěte stoupne o 100 korun měsíčně na 17 004 korun ročně, u třetího a dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 20 604 korun ročně.

Novela začne platit na jaře. Rodiče dvou a více dětí si zatím z příjmů ze zaměstnání odečítají v měsíčních zálohách slevy roku 2015. O vyšší slevy za první měsíce roku 2016 ale nepřijdou. "K dorovnání dojde při ročním zúčtování, které zaměstnavatelé budou dělat na začátku roku 2017," říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Slevu, oficiálně zvanou daňové zvýhodnění na vyživované dítě, zvýšila vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už pro rok 2015, a to o 200 korun měsíčně na druhé dítě a o 300 korun na třetí a každé další dítě. Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem daně ve společné domácnosti.

A se zvýšením se počítá také od roku 2017, vláda tak plní dohodu z programového prohlášení. Příští rok by tak mělo zvýhodnění na druhé dítě stoupnout o dalších 200 korun měsíčně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně ve srovnání s letošním rokem.

Zvyšování daňové slevy na vyživované dítě:

Rok 2014 Rok 2015 Rok 2016 Rok 2017
Sleva na první dítě 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč
Sleva na druhé dítě 13 404 Kč 15 804 Kč 17 004 Kč 19 404 Kč
Sleva na třetí a každé další dítě 13 404 Kč 17 004 Kč 20 604 Kč 24 204 Kč

Přísnější pravidla pro bonus

Zároveň ministerstvo financí navrhuje od příštího roku zpřísnění podmínek pro vyplácení takzvaného daňového bonusu na vyživované děti tak, že se příjmy z nájmu a kapitálového majetku nebudou započítávat do limitu příjmů (šestinásobek minimální mzdy), který je nutný splnit pro získání bonusu.

Lidé si totiž podle ministerstva financí nyní často uměle navyšují potřebný základ o příjmy z fiktivního nájmu. Státní rozpočet má ušetřit 81 milionů korun. Celkově ale stát na daňovém bonusu vyplácí více jak devět miliard korun ročně.

Maximální výše takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – se měnit nemá. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Slevy pro OSVČ s paušály se mají vrátit

I nadále slevu na děti (stejně jako slevu na vyživovanou manželku nebo vyživovaného manžela) nemohou využít osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) uplatňující takzvané výdajové paušály. Výjimkou jsou přivýdělky k zaměstnání – pokud je součet dílčích základů daně s paušálními výdaji nižší než polovina celkového daňového základu.

Vláda ale o návratu daňových slev pro OSVČ s paušály dál jedná. Naposledy návrh KDU-ČSL řešila na přelomu února a března koaliční rada. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by se daňové slevy měly vrátit jen OSVČ s ročními příjmy do jednoho milionu korun. "Domluvili jsme se na tom, že ministerstvo financí dále rozpracuje tento náš návrh a budeme dále pokračovat v této diskusi," uvedl Faltýnek.

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy není ale k tomuto tématu po koaličním jednání jednoznačný závěr. K otázce uplatňování slev za partnery a děti má vzniknout pracovní skupina. "Vzhledem k zavedení elektronické evidence tržeb, která nedávno prošla Sněmovnou, by nebylo šťastné zasahovat osobám samostatně výdělečně činným do života ještě změnou v daňových paušálech," dodal Mihola.

Vrácení slev pro OSVČ bez dalších podmínek navrhovala ve Sněmovně opoziční ODS, její návrh ale neprošel. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je návrh na uznání slev jen pro OSVČ s příjmy do milionu korun diskriminační, když u zaměstnanců podobná podmínka není. Občanští demokraté neuspěli také s návrhem na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky u lidí s vysokými příjmy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy