Rodiče přijdou o stovky korun, ošetřovné se už nezvýší

Petr Kučera Petr Kučera
27. 1. 2010 17:50
Na rozdíl od mateřské nezískal návrh ČSSD potřebnou podporu
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Zrušení škrtů v ošetřovném nemá podporu potřebné většiny poslanců. Oproti mateřské, která se s největší pravděpodobností vrátí na loňskou vyšší úroveň, tedy ošetřovné zůstane na úrovni snížené vládním úsporným balíčkem.

Poslanec Jiří Carbol z KDU-ČSL dnes ve sněmovně potvrdil, že lidovci nepodpoří samostatný návrh ČSSD na navrácení ošetřovného do loňského stavu. Změna tak nezíská potřebnou podporu, ačkoliv ji dnes poslanci pustili do druhého čtení.

I kdyby se sociálním demokratům přece jen podařilo získat na příští březnové schůzi většinu poslanců, nevrátilo by se ošetřovné na loňskou úroveň dříve než v polovině roku. Poslanci by totiž museli ještě přehlasovat avizované veto prezidenta republiky, přinejmenším pár týdnů by pak na změnu systému potřebovala i Česká správa sociálního zabezpečení.

Lidé, kteří zůstanou doma s nemocným dítětem, dostávají od ledna ze svého nemocenského pojištění méně peněz než vloni. Například matka s měsíční mzdou 18 tisíc korun získá při devítidenní nemoci dítěte o téměř tisícikorunu méně.

Od ledna se totiž přestaly proplácet první tři dny ošetřování. Podobné pravidlo platí už od ledna 2009 pro klasické nemocenské dávky.

Podrobnosti o tom, kdo má nárok na ošetřovné a kdy se vyplácí, najdete v samostatném článku.

V praxi to znamená, že při třídenní nemoci dítěte (či jiného nemocného či zraněného člena domácnosti) nedostane ošetřující osoba vůbec nic. Při devítidenní nemoci dostane ošetřovné jen za čtvrtý až devátý den, tedy pouze za šest dnů místo dosavadních devíti.

Tak jako dosud má i nadále platit, že počínaje desátým dnem nemoci (u osamělých zaměstnanců počínaje sedmnáctým dnem) není na ošetřovné nárok.

Podle schváleného úsporného balíčku budou škrty v ošetřovném platit jen pro rok 2010. Státní rozpočet tím má ušetřit zhruba 400 milionů korun.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte také:
Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory
Vyšší mateřská? Možná ji dostanete i zpětně za leden
Škrty zabraly. Na nemocenskou šlo o třetinu méně lidí
Rodiče zaplatí nižší daně, zvýší se sleva na dítě
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy