Dluhů se zbavíte snadněji. Amnestie, nebo druhá šance? Ministr Pelikán odpovídal čtenářům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 7. 4. 2017 11:16
Online rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem.
Jak dostat lidi z dluhové pasti? Ptali jste se ministra
Rozhovor skončil
Robert Pelikán odpovídal čtenářům Aktuálně.cz
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Nová pravidla pro osobní bankrot nejsou dluhovou amnestií, ale přinášejí šanci těm dlužníkům, kteří se budou "sami snažit". V online rozhovoru se čtenáři online deníku Aktuálně.cz to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Většina lidí, na které je nyní vedená exekuce, je v takzvané dluhové pasti a nemá šanci se z ní dostat. Celkově jde o zhruba 655 tisíc lidí. Tak ministerstvo spravedlnosti zdůvodňuje nová pravidla pro osobní bankrot, která už schválila vláda a ještě do konce tohoto volebního období by je měl schválit parlament.

Oddlužení neboli osobní bankrot by pak měl být dostupný i těm, kdo na něj dnes nedosáhnou, protože nedokážou během pěti let splatit alespoň 30 procent dluhů (čtěte podrobnosti). Podle kritiků však půjde o "dluhovou amnestii", což podle nich není přípustné, protože normální je dluhy platit. Proti zákonu vystupují třeba banky nebo úvěrové společnosti.

"Není to amnestie, je to šance pro ty lidi, aby se z toho dostali, když se budou sami snažit, to je velký rozdíl," říká Pelikán. Podle něj nehrozí ani to, že nově nebudou splácet ani část dluhů ani ti, kdo na to mají. "V novém systému musí každý zaplatit tolik, kolik dokáže za tu dobu vydělat. Takže jestli někdo dokázal doteď vydělat 30 procent, proč by měl platit méně?" reagoval na jeden z dotazů ministr.

Hájil také další součást návrhu, aby lidé, kteří zvládnou splatit 50 procent dluhu za tři roky, skončili s oddlužením rychleji. "Zkrácená splácení při vyšší míře splácení jsou motivační prvek, osvědčilo se to ve všech zemích, kde to mají," říká Pelikán. Dnes platí striktní pravidlo, že osobním bankrotem se prochází pět let a je třeba zaplatit alespoň 30 procent dluhů.

Neobává se ani toho, že by lidé nového zákona zneužívali a oddlužením procházeli opakovaně vždy poté, kdy nakupí nezvladatelné dluhy. "To oddlužení trvá (v tom novém rozšíření) sedm let a pak dalších deset let nemůžete o nové oddlužení požádat. Takže nanejvýš tím někdo může procházet každých 17 let," reagoval na další dotaz.

Zatímco u změn v oddlužení zůstává mírně optimistický, co se prosazení ve sněmovně ještě v tomto volebním období týče - "Čas to schválit ještě je, ale ubývá." - navržené změny v exekucích už prosadit nestihne.

U těch chtěl zavést například povinné zálohy pro věřitele nebo speciální bankovní konta, na která by nedosáhli exekutoři a dlužníci by na ně dostávali od zaměstnavatelů už částky po odečtení exekuce. "Je (návrh na speciální konta) v novele exekučního řádu, kterou jsem poslal do vlády, ale socdem nám ji včas nezařadila na jednání, takže už se do voleb nestihne schválit. Tak snad po volbách," odpověděl na čtenářský dotaz Robert Pelikán.

U exekucí tak zatím zůstane jen u snížených tarifů, které ministerstvo exekutorům změnilo vyhláškou od začátku dubna. Již dříve ministerstvo snížilo také paušály advokátům, které často neúměrně zvyšovaly takzvané bagatelní (menší) dluhy.

Jak dostat lidi z dluhové pasti? Ptali jste se ministra

Rozhovor skončil
7. 4. 2017
Ptá se: Pepa

Znám případ kdy dlužník jde do bankrotu ,protože zaplatí 30%.V osobním bankrotu si muže dovolit dovolenou u moře a výlet do zahraničí na fotbalovou ligu.Domnivam se ze systém bankrotu není nastavem správné.Predne mají být placeny dluhy.

Odpovídá: Robert Pelikán

To máte naprostou pravdu. Ta pevná hranice spolu s povolením "smlouvy o důchodu" má přesně tenhle efekt. Insolvenční správci dnes s dlužníky téměř vůbec nepracují a nehlídají je. To všechno měníme.

7. 4. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den pane ministře, nebylo by dobré jednorázově amnestovat lidi s bagatelními dluhy třeba do 20 tis. a dát jim znovu šanci je splatit bez sankcí v podobě poplatků advokátům a exekutorům? Dále by se mohlo uvažovat o tom, jakou minimální výši dluhu jistiny lze poslat do exekučního řízení, např. 10 tis. Co se bude dít s nedobytnými dluhy? Nemělo by některým dlužníkům naopak hrozit i vězení? Děkuji.

Odpovídá: Robert Pelikán

To určitě není cesta. Jak by k tomu přišli ti, kdo je doteď splácet museli? A ti věřitelé? Navíc by na tom za chvíli byli všichni amnestovaní zase stejně.

7. 4. 2017
Ptá se: David

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jakým způsobem budete řešit předlužení OSVČ (pokud vyhrajete volby)? Podnikatel se může dostat do dluhové spirály i nevlastním přičiněním, ale "osobní bankrot" je pro něj tabu, ačkoliv se jedná o člověka, který se chce postarat sám o sebe, chce uhradit dluhy, tak za současné právní úpravy je pro něj skoro nemožné na "osobní bankrot" dosáhnout. Naopak člověk, který si nabere spotřebitelské půjčky na spotřební elektroniku či peníze prostě prohýří, ten si může nyní i budoucnu oddechnout, protože mu stačí když vyplní pár formulářů, pár let žije tak nějak stejně jak žil a za tři roky je čistý. Myslím si, že je to dost nespravedlivé, co si o tom myslíte vy? Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Pro podnikatele teď hledáme řešení na celoevropské úrovni. Je to trochu jiná problematika. Ale nějaké řešení musíme najít i pro ně.

7. 4. 2017
Ptá se: Alena

Dobrý den, pane ministře.
Ačkoliv jsem si nikdy peníze nepůjčila, jsem vedena jako dlužník. Před dvaceti lety jsem se zaručila svému švagrovi na půjčku, kterou nesplatil a nyní již ani nežije. Ačkoliv splácím dle svých možností, za léta narostla částka díky úrokům z 200.000,- na 2 miliony Kč a narůstá dál šíleným tempem. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné docílit odpuštění úroků a stanovení pevné částky, kterou bych měla šanci splatit a žít zbytek života bez dluhů. Při takové výši dluhu chybí motivace, chuť pracovat a vůbec něco splácet

Odpovídá: Robert Pelikán

Rozumím Vám, takových, jako jste Vy, je bohužel spousta. V tuhle chvíli pro Vás asi žádné řešení není, je v mé oddlužovací novele, která čeká na schválení v parlamentu :(

7. 4. 2017
Ptá se: Iva

Podvodem na mě získali podpis směnky čímž jsem vzala na sebe dluh firmy s.r.o. Dluh činil necelý 1 200 000 Kč před 3 léty dnes je již 1 800 000 Kč jsem v důchodu a splácím měsíčně 1000 Kč je jasné že dluh nikdy nesplatím mohu požádat o oddlužení .Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Nevím, musíte se obrátit na právníka, ten Vám to řekne. Ale jestli jde o podvod, měla byste se hlavně obrátit na policii.

7. 4. 2017
Ptá se: Pavel Frank

Vážený pane ministře.

Pracuji jako vykonavatel exekutorského úřadu od roku 2001 . Jsem v kontaktu jak s povinnými , tak s oprávněnými. Můžete mi vysvětlit proč neustále uvádíte jako modelový příklad dlužníka s pohledávkou dopravních podniků . Mám dojem , že jste zcela neinformován o složení dlužnického portfolia , motivů půjček a charakteru klientů s kterými pracuji . Ač s podivem jsem zastáncem Vašeho snažení , ale prosím odpověď.

1.Jste skutečně humanista , nebo se jedná jen o líbivou politiku za účelem oslovení voličské základny .
2.Najdete v tomto systému dostatek odvahy zapracovat do týmu připravujícího legislativu této problematiky občany s dostatečným nadhledem , praxí v oboru a s reálnými zkušenostmi k praktickému využití.3. Proč stát platí insolvenčnímu správci částku cca 50000 ,- Kč s financí daňových poplatníků za každé byť bezvýsledné insolvenční řízení .Děkuji Pavel Frank Rybnice 126 okr. Plzeň sever

Odpovídá: Robert Pelikán

1. Jsem. 2. Máme v týmu dost lidí s reálnými zkušenostmi. Ale klidně se ozvěte, jestli máte nějaké nápady. 3. Za těch 50 tisíc by měl insolvenční správce s dlužníkem po celou dobu aktivně pracovat. Dobře víme, že to dnes většina nedělá, a pracujeme na tom, aby se to změnilo.

7. 4. 2017
Ptá se: Josef

Exekuci platím od března tohoto roku.Kdybych dosáhl na 50 % platily by nová pravidla i pro mne?Platil bych 3 nebo 5 let?

Odpovídá: Robert Pelikán

Nová pravidla budou platit jen pro nová řízení. Jinak to udělat nejde.

7. 4. 2017
Ptá se: Jiří C.

Dobrý den pane ministře. Nechápu, jak někdo může někomu vymazat dluhy, já sám mám hypotéku kterou poctivě platím a osobně znám případ využívání osobního bankrotu. Pak si příjdu jako že já jsem ten ..... co to platí, ale vedle si všichni vyplňujou žádosti u soudu, který ani nic neověřuje a bankrot povolí každému kdo je aspoň trošku chytrý. Otázky tedy jsou jestli si myslíte, že je to spravedlivé a proč jestli si to myslíte vy, tak ze státních peněz neproplatíte bankám ztráty které jim v podstatě nařizujete??? Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Dobrý den. Rozhodně Vám to nepřeji, ale až si třeba zlomíte nohu, budete půl roku na nemocenské a přijdete kvůli té hypotéce o byt, pochopíte to. Kéž se Vám to nestane.

7. 4. 2017
Ptá se: Honza

Myslím si, že tato cesta pokud se týká pomoci s oddlužením je správná cesta. Je nutno podívat se na exekuce z několika pohledů.Mnoho exekucí je zcela zbytečných a nebyly by, pokud bychom měli schopné a odpovědné soudce, kteří by současně ctili krédo nezávislosti a zde se nedá napsat, že na tom je naše justice opravdu v souladu. Dalším okruhem je, že dosti značná část exekucí se táhne třeba ve sféře zákonného pojištění vozidel, lépe řečeno z nějakého dne kdy vozidlo nebylo pojištěno a pojišťovny vybírali nesmyslné a nehorázné poplatky, které se vyšplhali do deseti i sta tisíců. Dalším okruhem je vybírání zákonného zdravotního pojištění třeba u lidí, kteří sice byli zaměstnáni, ale z nějakého důvodu nedostali mzdu, natož aby bylo zaplaceno zdravotní pojištění, opět nehorázné sumy a výsledek toho všeho. Mnozí občané dělají různé brigády, pokud vůbec, kde se dostávají opět do pasti. Nedostanou zaplaceno a opět neplatí potřebné sounáležitosti A proč, protože pokud by byli normálně zaměstnaní, ihned jim na mzdu sáhne exekutor a z té almužny co by dostávali jim nezbude ani na živobytí. A tak máme spoustu lidí zcela zbytečně na úřadu práce, pokud vůbec, zvyšuje se zbytečně počet nezaměstnaných a jen se čeká na to kdy vše praskne. Není to zbytečné?. Myslím, že by určitá amnestie byla na místě. Naopak na druhou stranu pokud si někdo udělal dluh, že si půjčoval zbytečně třeba na dovolenou, nákup zbytečností, pak tam je situace dost rozdílná, ale i tam by neměly být náklady na vymáhání tak vysoké jako dosud, čímž by se určitě pomohlo i dlužníkům stejně jako třeba vysoké náklady do tisíců, jako tomu bylo při vymáhání pokut, třeba za jízdu na černo z minulosti. Ale bohužel tyto problémy zasahují i do současnosti.

Odpovídá: Robert Pelikán

V podstatě souhlasím. Jen nemůže jít o "amnestii", bylo by nespravedlivé a nebezpečné někomu jen tak z ničeho nic odpustit dluhy. Ti lidé si to musí odpracovat. Ale musí existovat světlo na konci tunelu.

7. 4. 2017
Ptá se: Jiří Toman

Dobrý den, pane ministře. Jak to tedy je s místní příslušností? A co můžete udělat pro dlužníka, který se do dluhů dostal trestnou činností jiných osob, exekuce trvají takřka 15 let, dluhy narůstají a "dlužník" je není schopen nikdy zaplatit. nemluvě už o tom, že necítí vinu a nebere je za své. Právě díky okolnostem jejich vzniku? Díky za odpověď.

Odpovídá: Robert Pelikán

Místní příslušnost (myslíte asi exekutorů) podstatu věci nevyřeší. Pro dlužníka, o kterém mluvíte, jsme dva roky tvrdě pracovali na novele, která mu umožní oddlužení. Teď leží v parlamentu a čeká na schválení. Držte palce, ať se to povede.

7. 4. 2017
Ptá se: Hedvika

Dobrý den,
bude v novele zákona počítáno také s následujícím?:
1) rovná odpovědnost-tedy ten fakt, že u každého smluvního vztahu(tedy i finančního) nesou obě strany odpovědnost a tedy i rizika? Dnes je to tak, že zákonem je věřitel více podporován než dlužník, domnívám se, že věřitel by měl nést ke své tíži stejné riziko z uzavřené smlouvy jako dlužník a tak by s ním mělo být i zacházeno v rámci zákona.

2) bude zajištěna větší ochrana pro dlužníka v soudních jednáních v nepřítomnosti dlužníka, jako např. při stanovení opatrovníka - budou jasně definovány jeho práva a povinnosti?
3) v současné době zákon nepočítá s tím, že dlužník má taky svobodnou vůli a své dluhy by mohl chtít taky zaplatit, zachází se s dlužníkem jako s nesvéprávnou osobou a nejen že je mu věřejně odepřeno právo na soukromí jeho financí, ale i vlastní rozhodnutí dluhy platit-bude v novele počítáno i s těmito dlužníky a podle toho s nimi zacházeno? Bude chráněno jeho soukromí když podniká nebo je zaměstanec?4)důsledná kontrolní činnost provádění výkonů exekucí5) zohlednění minima, ze kterého dlužník má uspokojovat své životní potřeby.Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

1. Ano, narovnání celého systému je podstata naší snahy.
2. I o to se snažíme, ale není to jednoduché. A popravdě, dlužník nemá žádný důvod, proč nebýt přítomen soudnímu jednání.
3. Musíme rozlišovat různé situace. Pokud někdo chce oddlužení, tak to s tou jeho svobodnou vůlí není zas tak dobré: zjevně ho dostala do neřešitelné situace. Jinak soukromé právo samozřejmě svobodnou vůli respektuje a chrání.
4. Ano, zdvojnásobili jsme počet ministerských kontrol a kontroly jsou důkladnější. Navíc jsme přidali na každý okresní soud jednoho zaměstnance, který nemá na starosti nic jiného.
5. Ano.

7. 4. 2017
Ptá se: Pokorný

Dobrý den, pokud schválíte snížení splacené částky z 30 ti procent níže, předpokládám že aby byla zachována jednota před zákonem, snížíte výši splácené částky i lidem, kteří již fází splácení oddlužení procházejí na stejnou uroven. Pokud uvažujete že ne, tak ti co situaci začali řešit dříve a odpovědněji budou litovat, že to dřívě učinili. Takže otázka: Počítáte že budou všichni dlužníci na stejné úrovni? Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Ne, to není možné. Co bychom dělali s těmi, kteří již oddlužením prošli? Navíc k tomu není žádný důvod: v novém systému musí každý zaplatit tolik, kolik dokáže za tu dobu vydělat. Takže jestli někdo dokázal doteď vydělat 30%, proč by měl platit méně?

7. 4. 2017
Ptá se: Beran

Dobry den,a jak hodlate pomoci veritelum,kteri nemaji sanci zjistit,co za cloveka prijmou napr. do podnajmu. Pred rokem jsme prijali slecnu,poprosila o odklad kauce na najem,pote nekolik mesicu lhala o vsem moznem-umirajici bracha,nemocna teticka,penize poslane na cizi ucet atd. Slecna najednou dluzila 13 000Kc a kdyz jsem se obratil na vymahacske firmy,tak ty zjistily,ze ma 7 exekuci,bydliste na MU a rozhodne mi nepomuzou,protoze je to pro ne prilis rizikove. Co mam delat?? Dluznik neni za kazdou cenu chudacek,kteremu by se mela odpustit vetsina dluhu! Dekuji.

Odpovídá: Robert Pelikán

Pro příště doporučuji neodkládat kauci a kontrolovat si lidi v rejstříku exekucí. Nestalo by se Vám to.

7. 4. 2017
Ptá se: tarn

Dobrý den,
platit dluhy je samozřejmě správné, ale mám dvě otázky. Jak se má obyčejný občan srovnat se skutečností, že pokud opomene například při přechodu do jiného zaměstnání uhradit pár dní sociální a zdravotní, nikde se nic nedozví, až mu přijde po několika letech "tučná obsílka na mnohonásobek. je to cílené od úředníků, takto zvyšovat příjem státu, nebo jen zažitá praxe, že těsně před promlčením se na to "náhodou" přijde ? A jak se má srovnat s tím, že zatímco on je celkem správně povinen platit každé své opomenutí, pokud "stát" prohraje arbitráž, či někoho za chybný postup odškodňuje, nikdy se nikde neobjeví vymáhání škody po konkretním úředníkovi. Prostě pochybil stát a stát to zaplatí. Tento zřejmý, nespravedlivý, rozdílný přístup, logicky vyvolává nechuť drobných dlužníků, státu něco platit.

Odpovídá: Robert Pelikán

Většina dluhů a jejich naskakování není od státu, ale od soukromých věřitelů. Byl takto nastaven celý systém, který se poslední tři roky snažíme zkrotit. Vůči úředníkům stát škody vymáhá stejně, jako jakýkoliv zaměstnavatel vůči svým zaměstnancům.

7. 4. 2017
Ptá se: Roman

Dobrý den, páně doktore, povedla se novela exekutorského tarifu, kdy se zaměříte na insolvenční správce? Viděl jsem případ, kdy by dlužník za 3 roky uspokojil všechny věřitele tím, že by splácel necelé 2000, samozřejmě to tak nedopadlo, protože skoro 2/3 splátky spolkly náklady insolvenčního správce, jehož činnost po evidenci přihlášek spočívala v tom, že jednou za půl roku poslal tabulku se splátkami. Za druhé, přijde Vám morální, aby dlužník plněním splátkového kalendáře uhradil 30 % závazků a přitom mu zůstala nemovitost? Vždyť bydlet v nájmu přece není trest. Za třetí, když může dlužník splatit 50 % závazků za 2, 3 roky, proč ho nenechat splatit vše? A za poslední, proč jsou exekutoři a ins. správci plátci DPH, vždyť to prodražuje veškeré nákladové položky dlužníkům o pětinu. Děkuji předem za odpovědi na všechny 4 otázky.

Odpovídá: Robert Pelikán

1.U insolvenčních správců není problém s cenou, ale s tím, že za ni nedělají, co mají. Na to jsme se již zaměřili: upravujeme vyhlášku, která řeší, co mají dělat, prosadili jsme změnu zákona, abychom je mohli kontrolovat. Nebojte, už se začínají zlobit...
2.Nějaká nadměrná nemovitost určitě ne, proto také novela tuhle možnost ruší. Ale přiměřené bydlení je neekonomické dlužníkovi prodávat: jediným výsledkem by bylo, že bychom mu museli ze svých daní potom shánět jiné.
3. Zkrácená splácení při vyšší míře splácení jsou motivační prvek, osvědčilo se to ve všech zemích, kde to mají.
4. A proč jsou všichni ostatní plátci DPH? To víte, i stát bohužel něco stojí.

7. 4. 2017
Ptá se: Angelika

Dobrý den, pane JUDr Pelikáne,

jsem samoživitelka, mám 4 leté dítě .Byla a jsem v existenční tísni, naletěla jsem podvodníkům. Z půjčených 100 000,- kč, mám zaplatit 770 000.- Kč. Jsem zoufalá
,mám Dr byt, který se snažím prodat a zaplatit dluhy, které mě naskočily. Nezůstane
mě nic. Finance na právníka nemám. Své dítě miluji ,avšak nevím, jak zabezpečím budouctnost, Prosím Vás o radu.
S pozdravem Angelika

Odpovídá: Robert Pelikán

Obraťte se na bezplatnou poradnu, seznam třeba tady: www.alianceprotidluhum.cz

7. 4. 2017
Ptá se: Michal Medved

Kdo ohlídá podvody? Již dnes je insolvence formální, správce většinou zcela nečinný za těch cca 1.000 Kč měsíčně co inkasuje, neodpovídá za nic. Věřitelé rozhodují v první části insolvence a dál se jich už nikdo neptá.

Příklad: Dlužník nabídl insolvenci zpeněžením nemovitosti v odhadní ceně 4 miliony. Insolvenční správce prodal za 2 miliony podle pokynu zajištěného věřitele, banky. Ostatní věřitelé nedostali ani korunu. Nemovitost byla čtyři roky insolvence pronajata, nájemci devastována, a správce ani nevěděl, že je pronajata, nikdy se o to nezajímal. Že by nájem patřil do podstaty jej ani nenapadlo. Soud schválil oddlužení přesto, že dlužník měl velmi slušný příjem, další příjem z nájmu, nikoho tento stav nezajímá. Věřitelé kteří nebyli ani z části uspokojeni mají smůlu.

Odpovídá: Robert Pelikán

Ano, někteří správci bohužel za svoje peníze dnes nedělají svou práci. Víme o tom a pracujeme na tom. Bez dobře fungujících správců se ten systém neobejde.

7. 4. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den

To opravdu myslíte vážně, že pokud někdo vynaložil v občanskoprávním sporu nemalé prostředky a úsilí na to, aby se domohl spravedlnosti v případě, kdy byl někým poškozen, konečně spor vyhrál a má šanci na odškodnění, že se mu viník vysměje? Nechte svůj úřad přejmenovat na ministerstvo nespravedlnosti...

Odpovídá: Robert Pelikán

Proč by se mu měl vysmát? Jako věřitel máte dost dobře fungujících nástrojů, jak svoje právo vymoci, pokud ovšem dlužník něco má. Deset let jsem takové věci jako advokát řešil, tak vím, o čem mluvím.

7. 4. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den.
Pokud bude některým lidem odpuštěn dluh, tak to bude opět jen trest pro slušné a poctivé lidi, kteří se buď nezadlužují na něco co nedokážou platit nebo si to poctivě platí i když jim nic nezbude pro osobní potřeby.
Vidíte to jako spravedlnost pro obě strany?

Odpovídá: Robert Pelikán

Myslím, že nezadlužovat se bude vždycky příjemnější, než to, co zadluženým nabízíme. Odvádět sedm let všechno, co vyděláte, a žít za nějakých 7 tisíc opravdu není žádný med.

7. 4. 2017
Ptá se: Lucie

Dobrý den, pane ministře,
jakými argumenty máte podloženo, že rozvolnění podmínek oddlužení nebude jen motivací pro ještě nerozvážnější nakládání s penězi? Nebojíte se, že bude mít na dlužníky spíš negativní dopad?

Odpovídá: Robert Pelikán

Tím, že to mají všude kolem nás (třeba Německo, Slovensko, Polsko, Anglie, USA, Belgie...) a nikde to nic takového nezpůsobilo.

7. 4. 2017
Ptá se: Laďa

Dobrý den,

nebylo by lepší vymazat všem lidem všechny dluhy, udělat takovou tlustou čáru za dluhy a začít znovu ?
Myslel jsem to samozřejmě ironicky.
Otázka : Počítáte i s tím, pokud by tahle novela prošla, že za 5 let budou titíž lidé zadlužení ještě víc a budou čekat na další oddlužení ? Protože taková situace nastane na 100%. Do tzv. dluhové pasti se každý člověk dostane sám o své vůli. Nebo ne ?

Odpovídá: Robert Pelikán

To oddlužení trvá (v tom novém rozšíření) sedm let a pak dalších deset let nemůžete o nové oddlužení požádat. Takže nanejvýš tím někdo může procházet každých 17 let.
A jinak důležitou součástí toho systému je v průběhu oddlužení ty lidi naučit, jak lépe hospodařit. Všude, kde to mají (a mají to skoro ve všech zemích), to funguje. Tak proč ne u nás?

7. 4. 2017
Ptá se: Pavel Smetacek

Pane ministře,měl jsem několik exekucí, mnohé z nich způsobené neznámou osobou,která zneužívala mé ztracené doklady. Exekuce jsem zjistil až po letech. Nelze se účinně bránit,prý už je pozdě. Neobstály ani mé argumenty a důkazy o tom,že jsem byl hospitalizován,tudíž jsem těžko mohl cestovat načerno v MHD. Ani nahlášená ztráta dokladů napomohla. Prý je má odpovědnost za škodu uzavřena,dnes je mimo rámec soudního rozhodování. Měl jsem se prý bránit tehdy(já ale žádnou písemností nikdy neobdržel...). Takových případů bude víc. Co takhle nějaký zákonný nástroj,abych se mohl účinně bránit?

Odpovídá: Robert Pelikán

Poraďte se s právníkem, nějaká cesta by existovat měla. Bohužel bez znalosti přesných okolností Vám neporadím.

7. 4. 2017
Ptá se: Roman

Dobrý den,
V Německu prý je možné mít v bance sociální P konto (pro exekutory nedotknutelné) na který dlužníkovi chodí mzda již očištěná o srážky ze mzdy které provedl zaměstnavatel.
Je možné, že někdy taková vymoženost dorazí k nám?

Odpovídá: Robert Pelikán

Je v novele exekučního řádu, kterou jsem poslal do vlády, ale socdem nám ji včas nezařadila na jednání, takže už se do voleb nestihne schválit :( tak snad po volbách.

7. 4. 2017
Ptá se: Zdenda

Dobrý den,
prosím o odpověď, zda by se možnost oddlužení mohla nějakým způsobem vztahovat i na lidi, kteří již splácí pouze úroky z prodlení a i z těch mají např. polovinu zaplacenou. (Veškeré poplatky jsou zaplaceny - jistina, soudní výlohy, popl.exek. apod.)

Odpovídá: Robert Pelikán

Samozřejmě.

7. 4. 2017
Ptá se: Eliška

Dobrý den pane ministře,
myslím,že jednorázové oddlužení by bylo nejlepší a lidské řešení.
Před revolucí 1989 byl exekutor pojem neznámý,nebylo tolik podvodů u prodejců, každý musel být zaměstnán a tedy alimenty,dluhy se strhávaly z platu. Dnes měl každý dost času naučit se žít v jiném systému.
Proto jednorázové oddlužení rozhodně ano,provéstt přitom celorepublikovou osvětu,co se hospodaření s penězi týká,zaměřit se na domácí,osobní výdaje a upozornit že další amnestie nebude.
Děkuji,za možnost vyjádřit se.
Přimlouvám se za amnestii i když se mě to netýká.Eliška

Odpovídá: Robert Pelikán

Jednorázové oddlužení (amnestie) by nic nevyřešilo. Za chvíli by to bylo stejné :(

7. 4. 2017
Ptá se: Petr Novak

Pane ministre, domnivam se, ze dluhova amnestie je v nasem state opravu potreba. Domnivate se prosim, zda tento parlament stihne tento zakon schvalit, vcetne podpisu pana prezidenta? Domnivam se, ze v 90 letech se take pomahalo lidem a firmam, ktere meli spatne uvery v bankach a nyni je potreba pomoci obycejnym lidem. Stene ti lide musi nejak zit a mate je v sede ekonomice. Kdyby oddluzeni probehlo, tak se z nich stanou normalni poplatni s tim, ze si mohou vzit novy uver, treba vyrazne mensi a mohou zacit normalne zit. Ano, kdyz zase zacnou neplatit, je to podezrele a melo by se to resit tvrde, ale podle meho jedna sance pro takto zadluzene lidi by mela byt. V ucte Novak

Odpovídá: Robert Pelikán

Není to amnestie, je to šance pro ty lidi, aby se z toho dostali, když se budou sami snažit, to je velký rozdíl. Čas to schválit ještě je, ale ubývá. Mělo se to projednávat naposledy ve středu, ale poslanci ODS si vzali "přestávku na poradu klubu" do konce dne, takže z toho nic nebylo. Takhle bohužel naše sněmovna funguje :(

7. 4. 2017
Ptá se: Milena Kusá

Dobrý den pane ministře, já nevidím důvod k tomu, aby dlužníci - chudáci nemuseli splácet dluhy. Já osobně mám zkušenost, že si my poškození máme trhnout nohou. Tak to u nás v Čechách chodí.
Přála bych těm, kteří o všech těchto případech rozhodují, aby se jich to také jednou týkalo.
Pak by asi určitě změnili názor na své počínání a rychlost vyřízení /viz soudy, exekutoři/.
Co Vy na to, jako ministr spravedlnosti?
Předem děkuji za Váš názor.

Odpovídá: Robert Pelikán

Já také ne, pokud je splatit mohou. Ale pokud jim celý plat nestačí ani na úroky?

7. 4. 2017
Ptá se: Kateřina Chaloupková

Dobrý den pane ministře, má šanci tato žena:
39 roků, celkové zadlužení asi 700 - 800 tis., rozvedená samoživitelka, potvrzená diagnóza roztroušená skleróza, dítě ve vlastní péči je autista. Dělá na zkrácenou pracovní dobu - splátky exekutorovi nečiní ani úroky. Dluhy údajně nadělal exmanžel na její jméno ještě před svatbou. Jako zamilovaná podepsala vše. Na insolvenci nedosáhne a takto dluhy nezaplatí ani do smrti. Je nějaká šance v tomto konkrétním případě? Předem děkuji za odpověď

Odpovídá: Robert Pelikán

Šanci přináší moje oddlužovací novela. Čeká v parlamentu na schválení.

7. 4. 2017
Ptá se: Stanislav

Dobrý den, v televizi jsem viděl pana exekutora Plášila, který říkal, že je exekutorů málo a bude ještě míň. Je to pravda?

Odpovídá: Robert Pelikán

Za poslední tři roky odešlo 20 exekutorů a přišlo jich 21. Tak nevím...

7. 4. 2017
Ptá se: Jarka

Když lidem sebere exekutor úplně všechno a člověk nemá ani co jíst, tak se nedivte, že nemají na placení dalších exekucí! Co s tím budete dělat?

Odpovídá: Robert Pelikán

Dělal jsem intenzivně dva roky. Teď musí dělat poslanci a schválit to :(

7. 4. 2017
Ptá se: Jaroslav Pilař

Dobrý den pane ministře.
Chápu argumenty proč je třeba amnestii udělat. Zajímá mne, ale jak bude dluh lidí, který vznikl ve fondu oprav bytových samospráv či sdružení vlastníků.
Je logické, že banky a jiní poskytovatelé úvěru mohou o peníze přijít, neboť oni půjčili peníze dobrovolně navíc riziko si započetli do úroky. Bytové družstvo nic takové nemá a jediný důvod jak vymoci povinný podíl do fondu oprav bytového domu je exekuce. V případě, že byl dlužník očištěn od tohoto dluhu stanou se bytová družstva potažmo platící členové nedobrovolným přispěvatelem na život neplatičů?
děkuji a přeji pěkný den
Pokud se vypořádáte s tímto nešvarem obecně oddlužení podporuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Ano, to je velký problém a víme o něm. Řešení (přednostní právo SVJ nebo družstva k části hodnoty bytu) nám bohužel neprošlo pro odpor bankovní lobby přes poslaneckou sněmovnu. Budeme to zkoušet znovu.

7. 4. 2017
Ptá se: dada

Dobrý den,
pan vykonavatel se níže ptá proč jako model uvádíte exekuci za dopravné.. to je ale nejčastější problém na kterém se doslova exekutoři "pakují" , to samé O2 ..nezaplacená částka 200 Kč se po letech vyšplhá do neuvěřitelných výšek.

Další položky náklady na "paušál" náklady řízení, právní zastoupení, náklady exekutora, hotové výdaje exekutora.... no jen vyplní formulář a hned je vyděláno.

Setkávám se s tím, jako mzdová účetní u zaměstnanců a opravdu se lidé dostávají do velmi složitých situací.. jedna chyba a je malér jako hrom.V mnoha případech ani lidé o takovém dluhu nevědí (po letech) , soud neposílá vyrozumění!!!Jedná se mi exekuce, které jsou na malé dluhy.Nebylo by možné paušály exe snížit a hlavně aby soudy řešily nejdříve s dlužníkem než se dostane do "spárů exe"? Třeba obsílkou - s výzvou dlužíte 200 Kč zaplaťe nebo pak ....exe???

Odpovídá: Robert Pelikán

Už jsme zásadně snížili paušály jak advokátům, tak teď od 1. 4. i exekutorům. Problém u dlužníků je, že často mají hlášené bydliště úplně jinde, než bydlí, a nemají datovou schránku, pak s nimi soud těžko může komunikovat :( Datová schránka (může mít člověk i v mobilu) je v tomhle nejlepší řešení, pak se Vám nemůže stát, že se u soudu vede řízení, o kterém nevíte.

7. 4. 2017
Ptá se: Luděk Navrátil

Pane ministře, je na mě uvalena exekuce, kterou mi můj zaměstnavatel strhává každý měsíc rovnou z účtu, kam mi chodí výplata. Z toho, co mi zbyde, sotva vyžiju. Splácet budu ještě rok, to do té doby umřu hlady. Kdo mi pomůže?

Odpovídá: Robert Pelikán

Bohužel, musíte to vydržet. Vím, že to není jednoduché. Ale popravdě, proč jste si půjčoval?

7. 4. 2017
Ptá se: Víttězslav Dráp

Prý navrhujete, aby chroničtí dlužníci byli od svých dluhů po sedmi letech osvobozeni. Přijde vám to spravedlivé? Vždyť dluhy se mají platit, toto přece znevýhodní věřitele!

Odpovídá: Robert Pelikán

Těch sedm let ale musejí nejdřív dlužníci věřitelům dávat všechno, co vydělají, a všechen majetek, který mají. Takže ano, přijde mi to dost spravedlivé.

7. 4. 2017
Ptá se: Petr Kyjanica

Dobrý den.Půjčil jsem panu Nadhajskému v dobré víře 100000 kč.Bohužel jsem si ho dopředu neprolustroval,jinak bych zjistil,že jsou na něj vedeny exekuce.Má jich na svém kontě přes 10.Jak si myslíte,že se dívám na váš návrh?

Odpovídá: Robert Pelikán

Nejspíš tak, že si buď příště pana N. prolustrujete, nebo si přestanete hrát na podnikatele, když to neumíte.

7. 4. 2017
Ptá se: Soňa

Dobrý den,

je jasné, že každý dluh se musí splatit, ale někdy se stane, že se dostanete do finančních potíží( ztráta zaměstnání , nemoc a podobně), i když jste poctivě splácel.
Pokud přestanete z těchto důvodů splácet začíná veliký problém, a dostanete se do exekuce. Chápu, že věřitelé se hlásí o své splátky, je to logické, co ale nechápu jak je možné, že každý finanční dům než se rozhodne o přidělení úvěru , si nechá udělat odhad na nemovitost, klient nemovitostí ručí, vlastně není ani jeho, patří bance, a tyto úvěry a hypotéky mají banky pojištěny. Neměla by i banka nést riziko za tyto půjčky ? Každý podnikatel dnes jde do rizika zda se mu bude dařit nebo bude mít ztráty, ale v těchto finančních sektorech to tak nefunguje.
Děkuji za Váš názor.

Odpovídá: Robert Pelikán

O to se právě snažíme.

7. 4. 2017
Ptá se: jarda

Dobrý den, mám hypotéku, ale nechce se mi jí platit, můžu se taky oddlužit?
Napadlo mě si napůjčovat jinde na celou její hodnotu spotřebitelskými půjčkami a také od blbých lidí co mi půjčí a bance hypotéku zaplatit a až banka smázne zástavu převedu nemovitost na dceru a pak se oddlužím bude to legální? děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

To Vás napadlo výborně. Už Vám chystám celu za úvěrový podvod, takových v našich zařízeních už pár máme.

7. 4. 2017
Ptá se: Zdeněk Soukal

Coby zaměstnavatel řeším exekuci na jednoho ze svých podřízených tím, že mu částku strhávám ze mzdy. Ošetřuje novela zákona o exekucích i uhrazení administrativních nákladů na exekuci i nám – zaměstnavatelům?

Odpovídá: Robert Pelikán

Řeší, ale socdem nám ji nepustila včas do parlamentu :( Tak až po volbách...

7. 4. 2017
Ptá se: Jaroslav Ptáček

Pane ministře, můžete mi prosím Vás vysvětlit, proč jste začal mluvit o tom, že by věřitelé, kteří po dlužnících vymáhají vysoké částky, museli najednou platit zálohy na náklady exekuce? Jako věřitele mě to jedině poškodí a způsobí další náklady na mé podnikání, které se mi už takhle kvůli dlužníkům hroutí pod rukama! (Jaroslav Ptáček)

Odpovídá: Robert Pelikán

Protože je to tak normální. Za všechno na světě se platí. Proč má Vaši neopatrnost při podnikání platit stát?

7. 4. 2017
Ptá se: Jiří

Dobrý den, pane ministře, mému dlužníku, soudem stanoveným úrokem, narostl dluh během několika let nesplácení na sumu okolo 1,2 miliónu Kč. Dlužník již 7 let pracuje ve Švýcarsku a vydělává měsíčně asi 4500,- SFr. Myslíte si, že si zaslouží oddlužení? Podle Vás je přeci v dluhové pasti, protože oficiálně v Česku nemá žádný příjem ani majetek.

Odpovídá: Robert Pelikán

Proč nechcete výkon rozhodnutí ve Švýcarsku? Díky EU je to možné.

7. 4. 2017
Ptá se: Stanislav Drobný

Dobrej pane ministře, jakou máte kontrolu nad těmi vymahači dluhů, co se chovaj jak hulváti? Posledně mě ani nepustil ke slovu, nacpal se mi do bytu a oháněl se paragrafy a spoustou lejster. Když můžou oni dohlížet na nás, proč někdo nekontroluje taky je? Máte vůbec přehled, co je to za lidi?

Odpovídá: Robert Pelikán

Kontrolujeme je. Jestli máte pocit, že se chovali v rozporu se zákonem, pošlete nám stížnost. Ale popravdě: "nacpat se Vám do bytu, ohánět se paragrafy a spoustou lejster" je jejich práce. Co jiného by podle vás měli dělat? Kdybyste platil svoje dluhy (nebo je nedělal), nestalo by se Vám to.

7. 4. 2017
Ptá se: Jiří Pražák

Dobrý den,

měl bych tři otázky:
1) pořád slyším o tom, jak pomoci zadluženým lidem. Ale uvědomujete si, že na druhé straně jsou také lidé, kterým dlužník například způsobil škodu, nezaplatil nájem nebo nevrátil bezúročnou půjčku? Kdo pomůže těmto lidem, když jim stát řekne, že na své peníze nemají nárok? A jak to působí na jejich víru ve spravedlnost a vůli k poctivému jednání? Přijde Vám, že pomoc jedněm lidem má být řešena způsobením křivdy jiným lidem?

2) víte o tom, že již dnes dlužníci zneužívají oddlužení tak, že snížení příjem na minimum, nechají si vyplácet podstatnou části mzdy na černo a zároveň uzavřou smlouvu o důchodu, aby jim to hezky vyšlo na těch 30 %? Všichni to ví a nikdo to neprokáže.3) opakovaně se řeší odměny exekutorů a jejich krácení. Ale viděl jste někdy odměny insolvenčních správců z prodeje nemovitostí? Nepřijdou Vám statisícové odměny za prodej jedné nemovitosti plus desetitisíce pro zpřízněné realitní kanceláře jako další obírání věřitelů?

Odpovídá: Robert Pelikán

1. Uvědomuji. Mně samotnému zůstaly z dob advokacie pohledávky milion. Docela by se hodil ;)
2. Vím. A paradoxně ta naše novela spolu s prací, kterou dnes děláme směrem k insolvenčním správcům, by to měla vyřešit.
3. U IS se teď hlavně snažíme, aby za své odměny odváděli skutečnou práci.

 

Právě se děje

Další zprávy