Fondy v roce 2014: Nejvíce vydělaly akciové a dluhopisové

ČTK ČTK
5. 1. 2015 15:52
Překvapivě se dařilo i dluhopisovým fondům, ukazuje souhrn výsledků podílových fondů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Mezi podílovými fondy loni vydělaly hlavně ty akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř pět procent. Úspěšné byly i dluhopisové fondy, které si připsaly průměrně přes čtyři procenta. Smíšené fondy byly v plusu o více než procento, fondy peněžního trhu okolo nuly. Vyplývá to z databáze serveru Penízenavíc.cz.

"Akciovým fondům se loni vesměs dařilo. Na fondu zaměřeném na globální vyspělé trhy šlo vydělat i deset procent, ale ve výsledcích je velký rozptyl. Kdo měl štěstí nebo vsadil na americké akcie v kombinaci s posílením dolaru ke koruně, mohl vydělat téměř 30 procent. V měnově zajištěném fondu bez vlivu dolaru pak zhruba 12 procent," řekl ČTK analytik Partners Aleš Tůma.

Evropské akcie skončily rok nepatrně v plusu, v jednotkách procent se tedy pohybovalo i zhodnocení fondů. Rozvíjející se trhy jako celek zažily slabší rok. Našly se samozřejmě výjimky, například fondy zaměřené na indické akcie vydělaly i přes 50 procent. Propadákem bylo Rusko s poklesem 35 až 40 procent. Ze sektorových fondů zářily biotechnologické akcie se zhodnocením až 50 procent.

"Dluhopisové fondy poměrně překvapivě 'vyždímaly' další zisky díky poklesu výnosů českých dluhopisů," upozornil Tůma. Největší korunový dluhopisový fond tak překonal šest procent. Příští rok se to ale podle něj skutečně už těžko zopakuje, to by sazby musely jít do záporu. Většinu roku se dařilo i firemním dluhopisům. Ty spekulativní prošly ke konci roku výprodejem, ale fondy jsou i tak mírně v plusu, podotkl.

Na dluhopisových fondech je znatelné zlepšení ekonomické situace jak v USA, tak částečně i v Evropě, kde dluhopisům nejvíce pomáhají právě pozitivní čísla z USA, doplnil Analytik Broker Consulting Martin Novák.

Smíšené fondy se podle něj hodnotí velice obtížně, jelikož každý fond má nastaveno jinak rozložení portfolia na akciovou a dluhopisovou složku. Fondy, u kterých převažuje akciová složka, dosahují výkonnosti přes šest procent. U konzervativněji stavěných fondů se pak výkonnost pohybuje v rozmezí tří až pěti procent.

Fondy peněžního trhu jsou nyní bez šance na dobré zhodnocení. "Jsme v období extrémně nízkých úrokových sazeb a také výnosy státních dluhopisů se pohybují pod úrovní jednoho procenta. Ani v roce 2015 zatím nic nenaznačuje pravděpodobnost obratu," uvedl Novák.

Investovat na základě loňských výsledků je sice lákavé, ale dlouhodobě se to nevyplácí, připomněl Tůma. Sázka na jeden konkrétní sektor či zemi by podle něj nikdy neměla být hlavním pilířem portfolia.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí 2014 o 46 miliard Kč na 316 miliard Kč. Celkem 72 procent majetku drží fyzické osoby a 28 procent právnické osoby. V roce 2013 většina domácích podílových fondů vydělala. Ziskové byly zejména akciové fondy, naopak ztráty vykazovaly některé dluhopisové fondy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy