Rathova hasičská daň zdraží povinné ručení, říká vláda

Petr Kučera Petr Kučera
16. 11. 2010 20:19
Koalice nepodpoří návrh krajů na změnu zákona o pojišťovnictví
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Vláda v úterý nepodpořila novelu zákona o pojišťovnictví, navrženou vedením Středočeského kraje.

I přes výhrady koaličních stran nyní předlohu projednají poslanci.

Kraj navrhl, aby pojišťovny musely nově odvádět hasičům část vybraného povinného ručení, a to čtyři procenta. Má jít o příspěvek na činnost hasičů, nejen na jejich zásahy při dopravních nehodách.

Vloni vybraly pojišťovny na povinném ručení téměř 24 miliardy korun. Profesionální i dobrovolní hasiči by tedy získali celkem zhruba miliardu korun ročně. Konkrétní rozdělení získané částky by záviselo na velikosti krajů a počtu obyvatel.

Skrytou daň by zaplatili klienti

Podle vlády je návrh na financování hasičů zrovna z povinného ručení nekoncepční, nesystémový a představoval by nepředpokládaný zásah do hospodaření pojišťoven.

V praxi by kvůli tomu zřejmě zdražilo povinné ručení, což připouštějí i samotné pojišťovny.

"Jen naivní člověk si může myslet, že pojišťovny dají hasičům peníze ze svého dosavadního zisku a zvýšený výdaj na motoristy," říká předseda vlády Petr Nečas.

Tato "bohulibě se tvářící myšlenka" je podle něj vlastně skrytou daní z objemu pojistného.

Podle vlády by bylo spravedlivější připravit také u hasičů podobnou úpravu, jaká už nyní funguje u zdravotnické záchranné služby. Náklady na její zásah musí hradit lidé, jejichž protiprávní jednání k tomuto zásahu vedlo.

Nehody? Jen pětina zásahů

Fakt, že by šlo spíše o daň než o příspěvek na zásahy při dopravních nehodách, vyplývá také z důvodové zprávy k návrhu.

Podle vedení Středočeského kraje je cílem zajistit vícezdrojové financování hasičů. "Poskytují služby jednoznačně veřejného charakteru, které prospívají celé společnosti, každoročně se podílejí na záchraně životů a majetkových hodnot, jsou veřejností vnímány velice pozitivně. I přesto jsou dlouhodobě podfinancovány," uvádí se v návrhu. Hasičům by nová "dotace" pomohla hlavně k modernější technice.

Autoři návrhu připomínají, že podobná úprava už téměř deset let funguje na Slovensku. Odkazují také na vícezdrojové v Rakousku, Německu či některých státech USA, kde jde nicméně o formu daně, například jako daň z požární ochrany.

V Česku má jít o část z vybraného povinného ručení, protože právě zásady při dopravních nehodách tvoří podstatnou část činnosti hasičů. Z loňských statistik nicméně vyplývá, že na celkové práci hasičů se tyto zásahy podílí jen zhruba 18 procenty.

"Hasiči samozřejmě zasahují i u jiných událostí, proti kterým se lze pojistit, nicméně žádné z nich nemá tak širokou působnost jako povinné ručení. Nemovitost má pojištěnou ani ne polovina vlastníků, zatímco povinné ručení musí mít povinně každý majitel," uvádí návrh,

Kopie pardubického návrhu

S prakticky stejným návrhem přišel už před pár týdny také Pardubický kraj, ani tuto novelu vláda nepodpořila.

"O záměru Pardubického kraje věděli dlouhodobě všichni hejtmani," připomíná předseda asociace krajů, jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek. Přesto Středočeský kraj přišel s vlastní, textově téměř identickou předlohou.

"Vzhledem k tomu, že máme celkem čtrnáct krajů, tak doufám, že nás nečeká ještě dvanáct totožných," dodal Nečas po jednání vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy