Pustíte k bankovnímu účtu firmu, která vám usnadní správu osobních financí? Novinka dostala zelenou

Olga Skalková Olga Skalková
9. 9. 2017 12:24
Poslanci schválili nový zákon o platebním styku, který lidem umožní spravovat několik bankovních účtů z jedné aplikace. Technologické společnosti, které budou chtít novou službu zprostředkovávat, budou muset získat licenci České národní banky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ovládat několik bankovních účtů z jediné aplikace, zadávat přes ni platební příkazy nebo si z ní snadno zjistit, za co člověk nejvíc platí a na čem se dá ušetřit. To jsou jen některé změny, které může přinést lidem nový zákon o platebním styku.

V pátek ho schválila Poslanecká sněmovna. Pokud projde před říjnovými volbami i Senátem a podepíše ho prezident, začne platit od 13. ledna příštího roku.

Jeho hlavním cílem je vpustit na trh, kterým dosud vládnou banky, specializované technologické firmy a zvýšit tak konkurenci. Jde o implementaci evropské směrnice o platebních službách označované zkratkou PSD 2.

Zákon může podstatně zjednodušit život klientům bank, ale zároveň zvyšuje i jejich ochranu před případným zneužitím informací, které o nich má jejich banka. Tento typ služeb je v různé míře poskytován technologickými společnostmi již nyní, nový zákon přináší regulaci poskytování těchto služeb a jejich větší bezpečnost.

Povinná licence

Technologické firmy, které budou chtít nové platební služby začít nabízet, budou muset získat licenci České národní banky (ČNB) a současně splňovat technické a bezpečnostní parametry pro přístupu do systémů bank.

Výhodou pro klienta je, že když by došlo ke zneužití jeho údajů, škodu by nárokoval u banky, která mu vede účet. Nikoliv u fintechové firmy, která mu službu poskytla, jako to je teď, kdy nejsou tyto služby regulované.

Na vpád nových služeb fintechových firem se banky intenzivně připravují. "Jakmile takovou licenci obdrží, banky budou povinny umožnit jim poskytování výše uvedených inovativních platebních služeb," říká Filip Hanzlík z České bankovní asociace.

Kromě technologických kroků k otevření svých systémů licencovaným firmám vzniká na půdě České bankovní asociace Czech Open Banking Standard. Jedná se o soubor pravidel, kterými by se měly při zajišťování nových služeb banky i fintechové firmy řídit do doby, než vzniknou unijní prováděcí předpisy.

"Zajištění maximální míry ochrany klientských informací je zcela klíčovou prioritou bankovního sektoru. Pro tento účel zpracovává Česká bankovní asociace ve spolupráci s ČNB a s podporou ministerstva financí Czech Open Banking Standard, který k předpokládanému datu nabytí účinnosti zákona, tedy k 13. lednu 2018, jasně stanoví parametry řádného a zabezpečeného přístupu fintech společností ke klientským údajům a platebním účtům," říká Hanzlík.

Podle České bankovní asociace je zcela klíčové, aby fintech společnosti, které budou oprávněny tyto inovativní platební služby klientům bank poskytovat, tento standard respektovaly. "To je podle nás cesta k tomu, aby spuštění pravidel podle nového zákona proběhlo bez výraznějších komplikací a při dodržení maximální úrovně ochrany klientských dat a peněžních prostředků," dodává Hanzlík.

Nabídka nových služeb by se mohla objevit už brzy. ČNB by měla o žádostech poskytovatelů nových platebních služeb rozhodnout do tří měsíců od zahájení řízení. Podávat žádosti bude možné od data účinnosti zákona. Nové služby však mohou nabízet i samotné banky, které na to žádné nové povolení od ČNB nepotřebují.

Banky zatím mlčí

Kvůli konkurenčnímu boji zatím banky nechtějí říkat, jak zákon chtějí obchodně využít. Některé ale naznačují, že přijdou sami s novými aplikacemi.

"Samozřejmě myslíme na klienty, kterým sdílení dat může nabídnout komplexnější služby. Konkrétní kroky, potenciální aplikace a služby považujeme ale za předčasné komentovat," uvádí Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny.

"Připojení k připravovanému standardu plánujeme v první polovině roku 2018. Třetím stranám budeme poskytovat data dle definovaného standardu v rozsahu stejném, v jakém klient vidí informace v internetovém bankovnictví. Informace poskytneme bez rozdílu všem třetím stranám, které splní zákonné požadavky pro poskytovatele této služby," říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Bezpečnější platby kartou

Nový zákon také významně zvyšuje práva klientů při využívání platebních karet. Například v případě ztráty nebo zneužití karty se limit odpovědnosti za finanční škodu z neautorizované transakce snižuje z dosavadní hodnoty 150 na 50 eur, tedy zhruba 1300 korun.

Zákon také nově upravuje blokaci peněz při platbě kartou. Nově bude možné například při použití samoobslužné čerpací stanice nebo při rezervaci hotelu zablokovat jen takovou částku, ke které dal uživatel souhlas. Jakmile se banka dozví skutečnou útratu, bude muset blokaci zrušit.

Zároveň zákon zakazuje obchodníkům naúčtovat zákazníkovi extra poplatek za to, že platbu hradil kartou. Příplatky sice v Česku nejsou běžné, ale v některých menších prodejnách nebo u některých cestovních kanceláří se s nimi lidé setkávají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy