Půjčky s úrokem 3938 % uspěly, berou si je dělníci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
1. 8. 2012 16:12
Během šesti týdnů získalo kouzelný úvěr 500 lidí, půjčili si celkem 3 miliony korun
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šest týdnů v Česku působí společnost Kouzelná půjčka, která lidem před výplatou na maximálně 30 dnů půjčuje třeba na nákup mobilu několik tisíc s úrokem zhruba 30 procent měsíčně a má úspěch.

Během šesti týdnů provozu získalo úvěr 500 lidí, kteří si půjčili celkem 3 miliony korun. „Mezi našimi klienty převažují kvalifikovaní dělníci pracující pro některý z velkých koncernů ve věku 30 až 40 let s měsíční mzdou ve výši 18 000 korun čistého, kteří žijí v okresním městě," vypočítává Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka, za kterou stojí britská investiční společnost Laurence&Partners Ltd.

S žádostí o „kouzelnou" půjčku uspěl jen každý šestý žadatel. Hlavními důvody pro zamítnutí jsou nedostatečná výše příjmů, exekuce či insolvence, nezaměstnanost, neúplné nebo nepravdivé osobní údaje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Devadesát korun za minutu hovoru? Dozvíte se to včas
Kalousek omezí lichvu. Chystá zákon proti nefér trikům
Chtějí banky nezákonný poplatek? Začíná důležitá bitva

„Typická půjčka ,do výplaty' je ve výši 5500 korun s průměrnou splatností 20 dnů. Klienti raději volí delší dobu splatnosti, ale ukázalo se, že třetina z nich úvěr splatí ještě před uplynutím této lhůty, což lze bez jakékoli sankce," říká Juraj Orgoň.

Naopak, pokud klient nezvládne dluh splatit ve sjednané lhůtě, má možnost požádat o prodloužení splatnosti, a to až o dalších 30 dnů. Tento krok je zpoplatněn částkou 400 korun, ale samotná dlužná částka se dál neúročí.

Pro lepší představu: za půjčku 5500 korun na 20 dnů klient zaplatí úrok a poplatek ve výši 1235 korun, což znamená, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) dosahuje závratných 3938 procent.

Tyto astronomické úroky přitom žadatelé o půjčku vidí na webu společnosti, kde o úvěr žádají, přesto za šest týdnů o úvěr zažádalo zhruba 3000 lidí.

Podobně v Česku již delší dobu rychlé půjčky nabízí také společnost Ferratum, ta na svém webu nabízí 6000 korun se splatností 21 dnů za poplatek 1500 korun. Ferratum ale na rozdíl od Kouzelné půjčky nezobrazuje RPSN ale jen samotnou úrokovou sazbu, která tak při podobných parametrech úvěru vychází „jen" na 435 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy