Půjčka se sazbou milion procent. V pořádku, říká zákon

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 8. 2015 6:22
Jsou takzvané mikropůjčky lichva? Při pohledu na RPSN váhat nebudete, ale skutečná cena půjčky nemusí být závratná.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Půjčíme vám 10 tisíc korun na 30 dnů s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 730 procent, láká nyní televizní reklama na službu Zaplo.cz. Další ukázka, že se v Česku uchytil byznys s takzvanými rychlými půjčkami.

Když si na Zaplo.cz půjčíte tisícikorunu na sedm dnů, dosáhne RPSN dokonce 88 464 procent. Tak vysoká sazba (do RPSN se vedle úroků počítají i další související náklady) je sice vysoko nad tím, co se považuje za lichvu, stále ale ještě velmi nízká oproti extrémním případům, které nabízejí některé jiné společnosti poskytující takzvané mikropůjčky.

Čím nižší je půjčka a čím kratší čas, tím astronomičtější je RPSN. Jeden z poskytovatelů rychlých půjček, společnost Crediton, dokonce uvádí sazbu nad milion procent - pokud si chcete půjčit 500 korun na sedm dnů, přičemž poplatek za půjčku je 99 korun.

ČOI postupuje podle zákona, výši RPSN neřeší 

Samotnou výši RPSN tuzemská legislativa nijak neomezuje, proto ji samostatně nesleduje ani Česká obchodní inspekce, která na trh s půjčkami dohlíží. „ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. 'Neúměrně vysoká sazba RPSN' není důvodem k uložení sankce,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle ní by měl člověk u krátkodobých půjček zvážit, zda je pro daný účel cena půjčky - tedy o kolik za půjčení peněz zaplatí navíc - přijatelná, či nikoliv. „Měl by využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s 'cenou' půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit,“ dodává Fléglová. K tomu je třeba dodat, že firmy, které mikropůjčky nabízejí, se chovají férově a ve svých kalkulačkách na webu nabízejí zájemcům i pohled na astronomickou výši RPSN.

Podle Kateřiny Černovské, šéfky Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, která sdružuje právě firmy nabízející mikropůjčky, dává ukazatel RPSN smysl jen u delších půjček, nikoliv u mikropůjček - byť ho zákon požaduje. „Jaký má smysl počítat roční průměr z něčeho, co ani rok netrvá, co začne i skončí za měsíc nebo za týden?“ ptá se. Dodává, že úvěrové firmy mají s každou půjčkou spojeny přibližně stejné náklady, ať půjčují deset korun, nebo sto tisíc na sedm, třicet, nebo třeba tisíc dní.

„Nemyslím si, že mikroúvěry, jen proto, že jsou podle měřítka RPSN drahé, jsou nemorální. I kdyby veškerý úrok nebyl 139 korun, ale jen 10 korun, tak by se RPSN pohybovala nad neoficiální hranicí lichvy, tedy nad 60 procenty. Ale asi každý pochopí, že úrok 10 korun za rychlou půjčku ve výši 1000 korun není žádná lichva,“ říká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se dluhovou problematikou zabývá dlouhodobě.

Hůle by u mikroúvěrů daleko více než RPSN posuzoval to, co se skrývá ve smlouvě, především jaké tam jsou sankce a jak může dluh růst. Například Zaplo.cz účtuje za každý den prodlení 0,25 procenta z dlužné částky. U tisícikoruny je to tedy při měsíčním zpoždění sankce 75 korun.

Před podmínkami mikropůjček varoval na konci minulého roku i server Měšec.cz. S úvěrovou společností Provident prozkoumal trh a došel k závěru, že většina firem vydělává právě na vysokých sankcích a jejich byznys míří nejvíce na lidi, kteří už mají problém splácet jiné úvěry.

Nejlevnější je Home Credit

Výrazně nejlevnější na trhu mikropůjček je Home Credit se svou novou značkou Japonská půjčka. Každých tisíc korun půjčuje za jednotných 33 korun při splacení do jednoho měsíce. Například za tři tisíce tak zájemce o rychlou půjčku zaplatí 99 korun. RPSN se - při splacení za týden - pohybuje kolem 440 procent. Home Credit půjčku prodává s RPSN 48 procent s tím, že je na měsíc, lze ji však splatit i dříve.

Home Credit službu testoval od roku 2013 pod jménem Click Credit a se zájmem o mikropůjčky je spokojený. „Počet poskytnutých půjček byl v řádu desetitisíců, půjčená jistina v řádu desítek milionů,“ říká Dalibor Kaláb, manažer projektu Japonská půjčka.

Může mikropůjčka někomu případně i pomoci překlenout finanční potíže? „To je velmi problematické. Ano, umím si představit, že mikropůjčka může pomoci, a znám pár takových případů, ale její velké riziko spočívá v návykovosti,“ odpovídá Hůle.

Pokud mikropůjčkou člověk vykryje neočekávaný náklad a půjčku brzy splatí, může to pomoci. „Ale v naprosté většině si lidé takovouto půjčku berou každý měsíc a to je pochopitelně špatně,“ dodává.

Kolik zaplatíte za mikropůjčku 1000 Kč za týden

Služba Splátka po týdnu RPSN
Zaplo 1139 Kč 88474 %
Viasms 1138 Kč 84 509 %
Půjčkomat 1120 Kč 36 744 %
Ferratum 1100 Kč 14 299 %
Kredito24 1100 Kč 14 299 %
Kouzelná půjčka 1069 Kč 3199 %
Japonská půjčka 1033 Kč 441 %

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy