Půjčím si 50 tisíc, vrátím 130. Úvěráři mají nové triky, žebříček radí, kde zpozornět

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 11. 2019 12:07
Organizace Člověk v tísni zveřejnila své pravidelné srovnání spotřebitelských půjček v Česku. Podrobná analýza zkoumá všech 35 společností, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry. Jaké nabídky jsou nejvýhodnější a jaké naopak mohou peněženku doslova vytunelovat? Podívejte se na žebříček.
Foto: iStock

Do úvěrových registrů nahlíží dvě třetiny společností

  • Autoři si všímali také toho, zda společnosti umožňují lidem před podepisováním smlouvy odhadnout výši měsíčních splátek a celkově zaplacenou částku.

"Zhruba 70 % věřitelů tento požadavek splňuje, protože mají na svých webových stránkách úvěrové kalkulačky. Třetina společností však tuto možnost nenabízí, respektive výpočet nákladů podmiňuje zasláním osobních dat. Asi deset společností přitom na webu neuvádí ani výši úrokové sazby nebo alespoň její horní mez. U takové společnosti bych si půjčku rozhodně nebral," dodává Borges

  • Letošní index zkoumá i to, jak jednotlivé společnosti využívají data z úvěrových registrů. Z výsledků plyne, že naprostá většina dotazovaných společností se na úvěrovou historii doptává alespoň v jedné z velkých databází, jimiž jsou Bankovní a Nebankovní registr, Solus a REPI.

To ale neplatí u společností Help Financial a OPR Finance (EverydayPlus). "Je otázkou, zda tyto společnosti dostatečně plní zákonnou povinnost zkoumat schopnost dlužníka splácet," říká Borges.

 

Právě se děje

Další zprávy