Půjčím si 50 tisíc, vrátím 130. Úvěráři mají nové triky, žebříček radí, kde zpozornět

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 11. 2019 12:07
Organizace Člověk v tísni zveřejnila své pravidelné srovnání spotřebitelských půjček v Česku. Podrobná analýza zkoumá všech 35 společností, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry. Jaké nabídky jsou nejvýhodnější a jaké naopak mohou peněženku doslova vytunelovat? Podívejte se na žebříček.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Deset let monitoringu

Člověk v tísni sleduje nabídky úvěrových produktů na trhu v Česku od roku 2009. Zatímco v minulosti nabízely spotřebitelské půjčky stovky společností, z nichž řada byla mimořádně nevýhodná, po roce 2016, kdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru, se trh v této oblasti pročistil.

  • Nicméně i tak lze mezi 35 společnostmi, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry, najít rizikové nabídky.

"Z nedávného průzkumu agentury G82 ostatně vyplynulo, že se ve finančních potížích v posledním roce ocitlo 20 % českých zaměstnanců. Významná část z těchto lidí přitom zároveň uvedla, že ve stejné době čerpala spotřebitelský úvěr," říká analytik David Borges, autor analýzy.

Analytik upozorňuje, že index záměrně společnost Člověk v tísni zveřejňuje před Vánocemi, kdy počet lidí sahajících po půjčce tradičně stoupá.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy