Půjčím si 50 tisíc, vrátím 130. Úvěráři mají nové triky, žebříček radí, kde zpozornět

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 11. 2019 12:07
Organizace Člověk v tísni zveřejnila své pravidelné srovnání spotřebitelských půjček v Česku. Podrobná analýza zkoumá všech 35 společností, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry. Jaké nabídky jsou nejvýhodnější a jaké naopak mohou peněženku doslova vytunelovat? Podívejte se na žebříček.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Deset let monitoringu

Člověk v tísni sleduje nabídky úvěrových produktů na trhu v Česku od roku 2009. Zatímco v minulosti nabízely spotřebitelské půjčky stovky společností, z nichž řada byla mimořádně nevýhodná, po roce 2016, kdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru, se trh v této oblasti pročistil.

  • Nicméně i tak lze mezi 35 společnostmi, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry, najít rizikové nabídky.

"Z nedávného průzkumu agentury G82 ostatně vyplynulo, že se ve finančních potížích v posledním roce ocitlo 20 % českých zaměstnanců. Významná část z těchto lidí přitom zároveň uvedla, že ve stejné době čerpala spotřebitelský úvěr," říká analytik David Borges, autor analýzy.

Analytik upozorňuje, že index záměrně společnost Člověk v tísni zveřejňuje před Vánocemi, kdy počet lidí sahajících po půjčce tradičně stoupá.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy