Stát bude hlídat, jak lidé topí. Přečtěte si rady experta na ideální čerpání dotací

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
Aktualizováno 21. 9. 2021 12:13
Jaký typ vytápění se v českých domácnostech nyní vyplatí nejvíce a jak jej upravit, aby bylo co nejefektivnější? Vyplatí se místo tradičního krbu pořídit fotovoltaickou elektrárnu? A jak při zateplení domu získat pomoc z eurofondů? Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz ohledně energií odpovídal Ondřej Hájek, odborník na energie ze skupiny E.ON.
On-line rozhovor s expertem na energie Ondřejem Hájkem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Dotace na výměnu nevyhovujících topenišť končí za rok. Tomu, kdo bude topit v neekologickém kotli, hrozí pokuta 50 tisíc korun, připomněl čtenářům v úterním on-line rozhovoru odborník na energie ze skupiny E.ON Ondřej Hájek. "Od konce roku 2022 pak budou pravděpodobně probíhat kontroly," upozornil.

Za šest let kotlíkových dotací se podařilo nahradit novými asi 80 tisíc topenišť v Česku. Dál ale zbývá až 300 tisíc neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, ve kterých se topí uhlím nebo dřevem.

Topenáři se nicméně shodují, že statisíce zbývajících starých kotlů do té doby vyměnit nestihnou. Předpokládají, že se čekací doba na řemeslníky u mnoha firem v příštím roce prodlouží. Ministerstvo životního prostředí proto slibuje, že pokutu promine těm, kdo si o dotaci včas zažádají.

Nový program Kotlíkové dotace 2021-2022 nastartuje ministerstvo životního prostředí od 1. ledna. Zaměří se na domácnosti, jejichž čistý příjem nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun, tedy 14 242 korun na osobu a měsíc. Ty budou moct na krajském úřadě žádat o dotaci, která pokryje až 95 procent nákladů na výměnu kotle první a druhé emisní třídy za nový kotel na plyn nebo biomasu. Na tento příspěvek mají automaticky nárok také důchodci.

Ostatní domácnosti mohou žádat peníze z programu Nová zelená úsporám už od letošního října. Nárok mají na dotaci ve výši 50 procent nákladů. Kromě ceny kotle se vztahuje také na výměnu krbu nebo kamen a na výměnu elektrického vytápění za tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem.

Ceny energií pro české domácnosti mezitím rostou nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. Úsporná energetická řešení u spotřebičů, ale i celých domů, jsou tak stále aktuálnější.

Konkrétně u elektřiny a plynu očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově o deset procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

Ceny uhlí od podzimu stouply o zhruba pět procent a další zdražení podle expertů přijde brzy. Světová a hlavně čínská cena uhlí je totiž na historických maximech a korekce zatím v nedohlednu. 

Ondřej Hájek, odborník na energie ze skupiny E.ON.
Ondřej Hájek, odborník na energie ze skupiny E.ON. | Foto: E.ON

Podle Hájka nejde jednoznačně říci, jaký zdroj vytápění je v současnosti nejlevnější a ekologicky nejšetrnější. "Je skutečně nutné zhodnotit konkrétní typ objektu, jeho stáří, podlahovou plochu, zateplení, počet členů domácnosti, spotřebu," odpověděl čtenářům Aktuálně.cz.

V on-line rozhovoru také varoval, že se na českém trhu začaly objevovat neseriózní firmy a drobní topenáři, kteří se snaží situace s finančními příspěvky na vytápění využít a cenové nabídky výrazně zvyšují, "když na to je dotace".

On-line rozhovor s expertem na energie Ondřejem Hájkem

Rozhovor skončil
21. 9. 2021
Ptá se: isfahan

Dobrý den, jaký typ fotovoltaické elektrárny byste doporučil jako nejefektivnější pro rodinný dům se dvěma bytovými jednotkami? Jak na ni získat dotace a s jak velkou investicí je potřeba počítat po odečtení dotace? Děkuji

Odpovídá: Ondřej Hájek

Přeji všem čtenářům dobré dopoledne. Budu se snažit odpovědět na maximum dotazů, ale předem se omlouvám, že se asi nedostane na všechny.

Co se týče konkrétního typu FVE, tak je složité od stolu hodnotit přesnou specifikaci konkrétního rodinného domu. Ideálním postupem je obhlídka našeho technického specialisty, který k Vám dorazí a nacení řešení na míru. Toto je zdarma. S vyřízením dotace Vám samozřejmě pomůžeme a můžete počítat s max. 50% výší dotace (nově od října až 200 tis. Kč).

21. 9. 2021
Ptá se: Honza

Dobrý den, na chalupě máme stodolu, která potřebuje novou střechu, a zvažuji ji osadit fotovoltaickou krytinou. Měl bych dva dotazy: Je pravda, že jelikož je to rekreační stavení, nemám nárok na žádnou státní podporu z dotačních programů? A zároveň by mě zajímalo, zda se dají odprodejem elektřiny do sítě (v případě rekreační chalupy) vydělat reálné peníze, nebo je domácí fotovoltaika jen cestou k úsporám proudu, co bych jinak musel nakoupit. Díky!

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, Honzo. Podle nových pravidel platných od října letošního roku půjde čerpat dotace také na rekreační objekty, v nichž bude mít žadatel hlášen trvalý pobyt. Co se týče odprodeje elektřiny do sítě, tak v současném nastavení není možné tímto způsobem na nově postavených FVE generovat zisky. V rámci našeho unikátního produktu virtuální baterie však neztratíte veškerou vyrobenou energii, kterou pošlete do sítě, ale můžete ji dostat zpět za výrazně lepších podmínek než od běžného dodavatele. Pro více info prosím navštivte naše webové stránky. https://www.eon.cz/domacnosti/sluzby/solar/.

21. 9. 2021
Ptá se: Ivan Slusarčuk

dobrý den, jsme bytový dům s 15 jednotkami, jaká fotovoltaická elektrárna by pokryla spotřebu ve společných prostorách ? /osvětelení, STA, výtah, oběhové čerpadlo na vytápění pro celý dům/ třeba odprodej elektřiny do
sítě. Děkuji za odpověd Slusarčuk mail [email protected]

Odpovídá: Ondřej Hájek

Prosím o zanechání kontaktu na našem webu (viz předchozí odpověď) a naši specialisté Vám zařídí nabídku na míru.

21. 9. 2021
Ptá se: K

Dobrý den, již 2x jsme žádali o fotaci5, nikdy na nás nezbylo. Až stát zařídí tolik peněz, na dotaci, pak lze pokutovat... Jinak je to státní teror a zlodějna na lidech. Kde si jako důchodce mám asi vzít 150000 na nové topení, chyzrolini, když mám sotva na zit

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, podle informací, které máme od MŽP k dispozici, bude současná alokovaná částka na KD v případě potřeby navýšena, aby se dostalo skutečně na všechny kotle zastaralých emisních tříd. Hovořit za ministerstvo ale nemohu.

21. 9. 2021
Ptá se: Martin Zapletal

Dobry den. Tento postesk se tyka nejen me. Bydlim v drevostavbe, ktera ma parametry rodinneho domu, kdy ke kolaudaci doslo v unoru 2021, objekt ma 2 plnohodnotne bytove jednotky, a je z vetsi casti staven od zakladu dle pozadovanych technologickych postupu. Tento objekt je vsak v rekreacni oblasti- zahradkarske osade a nebyla moznost ziskat jakekoli " dotace". V dome mam elektricky kotel a i kotel na tuha paliva ( topim drevem), ktery mi dokaze vyhrat i 200l bojler. Pokud jsem resil solary, fotovoltaiku, novy kotel na drevo, tak vse je mimo me financni moznosti.
Ted ten postesk. Neni mozno cerpat dotace na rekreacni objekt, ikdyz v nem prokazatelne trvale bydlim. Topim drevem a topit budu... neb neni jina moznost 😏

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, pane Zapletale, od října se tato podmínka změní. Viz přechozí odpověď.

21. 9. 2021
Ptá se: Marta Ch.

Dobrý den, kotel na uhlí a dřevo máme na chalupě, kterou v zimě neužíváme. Kotel jsme již několik let nepoužili. Musíme ho nechat odstranit?

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, při ponechání zdroje, můžete riskovat pokutu při případném spuštěním. Konkrétní metodika kontrol ale zatím nebyla zveřejněna.

21. 9. 2021
Ptá se: Ladislav

Dobrý den, mám kotel na uhlí 27kw, plyn v obci není , tepelné čerpadlo by bylo asi nevýhodné, na pelety btzo nebude dřevní odpad ..dům je 100 starý silné kamenné zdi, čím tedy topit ?

Odpovídá: Ondřej Hájek

Poprosím o zanechání kontaktu v kontaktním formuláři na našem webu tepelné techniky (https://www.eon.cz/domacnosti/sluzby/?category=TepelnaTechnika_Domacnosti) a naši specialisté se Vám ozvou.

21. 9. 2021
Ptá se: Jindra

Dobrý den, lze odhadnout zda bude lacinější vytápění plynem či tepelným čerpadlem. Oba zdroje již mám, tedy bez nákladů na pořízení.

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, vždy záleží na konkrétním domě, jestli už existuje plynová přípojka? Jak bude řešen ohřev TUV Jaká je aktuální cena plynu vs., elektřiny atd. Nutností u plynu jsou pravidelnější kontroly zařízení a spalinové cesty. Názory odborníků se na toto téma velmi liší a je lepší nechat spočítat Váš konkrétní případ.

21. 9. 2021
Ptá se: Alena

Dobrý den, k vytápění používáme pouze krbová kamna na dřevo, která jsme koupily cca před 10 lety. Musíme je také vyměnit?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, jelikož jsou krby lokálním topidlem, nikoliv kotlem, tak na ně žádná omezení po roce 2022 platit nebudou. Díky sálavému teplu totiž vytápí i místnost, ve které stojí. Případně mohou platit pouze místní omezení v dané obci.

21. 9. 2021
Ptá se: Colcester

Pěkný den. Jak se momentálně a do budoucna díváte na krbem vytápěný domov? Má smysl si jej zavést v novostavně v kombinaci např. s fotovoltaikou?

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, krby nijak po konci kotlíkových dotací omezeny nebudou a rodinné domy, kde jsme instalovali FVE a zároveň měly krb, jsme určitě měli nemalé množství. Stojí to tedy rozhodně za zvážení.

21. 9. 2021
Ptá se: Naďa Suchá

Dobrý den. Zajímalo by mě, proč přebytky z fotovoltaické elektrárny společnosti vykupují za tak směšnou cenu, když mi energii obratem prodávají za třináctinásobek. To mi jako podpora státu fotovoltaice na střechách rodinných domů nepřipadá.

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, paní Suchá, máte pravdu, že současné nastavení legislativy je odlišné od ostatních států, kde zase na druhou stranu ale mají nižší podporu samotné počáteční investice. U nás je kladen největší důraz na pomoc při výstavbě. V kombinaci s naším produktem E.ON virtuální baterie ale nemusíte ztrácet v rozdílu ceny tolik. Doporučuji se podívat na naše webové stránky.

21. 9. 2021
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,
Mám plynový kotel 30 let. Stahuje se na mě nějaká finanční dotace při koupi nového kotle?
Děkuji

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, Tomáši,
Na výměnu plynového kotle není možné čerpat kotlíkové dotace. Jedinou možností je výměna topidla na plyn s podporou Nové zelené úsporám.

21. 9. 2021
Ptá se: Lad

jakým způsobem se zakáže lidem, kteří na to nemají, provozovat nepovolený kotel a v něm pálit cokoli?

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, takovým lidem bude hrozit pokuta až 50 000 Kč. Od konce roku 2022 pak budou pravděpodobně probíhat kontroly.

21. 9. 2021
Ptá se: Jiří

Dobrý den,
vlastníme malý domek 60m2, 1NP, 2 místnosti, momentální vytápění krbovými kamny 7kw postačující pro víkendový pobyt.
Plánujeme rekonstrukci na příští rok k trvalému bydlení, dobudování podkroví, zateplení střechy i pláště, výměna oken alespoň na stupň nízkoenergetického domu.
Jelikož v předchozí zelené úsporám bych nedosáhl na dotace na tepelné čerpadlo (máme lokální topidlo do 10kw), rozhodli jsme se pro podlahové elektrické vytápění jako hlavní topení se zachováním krbových kamen v obývacím pokoji a v budoucnu dobudování fotovoltaické elektrárny. Plyn v obci není a v nejbližší době nebude, ještě jsem uvažoval o plynovém zásobníku, ale vzhledem k rostoucím cenám a nedostatku plynu nakonec zavrhl, přijde mi lepší dobudovat fotovoltaiku.
Souhlasíte nebo byste přesto doporučil tepelné čerpadlo či jinou alternativu ? Bez alespoň 50% dotace je to ale opravdu velká investice, která se podle mě nevrátí v dohledné době v porovnání s fotovoltaikou.
Děkuji

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, důležitým bodem je říjen tohoto roku, od kdy jsou nastaveny MŽP nové dotační podmínky pro NZÚ, je třeba tedy přehodnotit, zda na dotaci dosáhnete, či nikoliv. Je třeba zhodnotit jaké jsou parametry lokálního topidla a zda skutečně zvládnete v kombinací s FVE vytopit celý objekt – to je velmi individuální. Naši odborníci Vám určitě rádi pomohou. Podle našich zkušeností je ale v porovnání TČ vs. zásobník na plyn jasným vítězem TČ pro nižší pořizovací náklady, nižší nutnost kontrol a revizí, a hlavně nepotřebujete tolik místa na zahradě jako pro zásobník plynu.

21. 9. 2021
Ptá se: František

Dobrý den, RD vytápíme vlastním plynovým kotlem. Vedle něj máme ještě původní, velmi starý, kotel na tuhá paliva. Bereme to jako záložní řešení pro případ např. poruchy v dodávkách plynu a pod. Musíme v tomto případě něco "papírově" řešit? Tedy nahlašovat kotel na tuhá paliva, nechat ho nějak oficiálně odstranit?

Odpovídá: Ondřej Hájek

Ano v případě i občasného používání byste riskovali pokutu až 50 tis. Kč.

21. 9. 2021
Ptá se: Dave

Dobrý den, prosím jaký zdroj vytápění je v tuto chvíli nejlevnější a jaký ekologicky nejšetrnější. Děkuji

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, je skutečně nutné zhodnotit konkrétní typ objektu, jeho stáří, podlahovou plochu, zateplení, počet členů domácnosti, spotřebu. Rádi vám v E.ON pomůžeme s indikativním naceněním, které děláme zdarma.

21. 9. 2021
Ptá se: pepa

dobrý den mám 1 rok nový elektrokotel bosh,mám uvažovat o změně vytápění

Odpovídá: Ondřej Hájek

Viz přechozí odpovědi

21. 9. 2021
Ptá se: Vašek

Dobrý den. Jsem důchodce a vlastním byt ve 4-bytovce. Můj byt má vlastní kotelnu s nevyhovujícím kotlem. Podle sdělení ministerstva se na mě dotace doposud nevztahovala, jelikož se jednalo právě o 4-bytovku, a to pro každý byt se svým kotlem. Jak to bude podle nových pravidel? Budu moci zažádat o dotaci na kotel? A Kdy? Děkuji předem za odpověď a radu. S pozdravem, Vašek

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, Vašku,
O podporu mohou žádat vlastníci nebo spoluvlastníci nemovitostí, tedy rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu. Spuštění příjmu žádostí se očekává v průběhu října tohoto roku.

21. 9. 2021
Ptá se: František H.

Dobrý den, Jsem důchodce. Žiji ve starém domě a využívám kamna na uhlí - chtěl bych se zeptat jaké mám možnosti. Nikde jsem nedohledal informace ohledně výměny kamen všude se mluví pouze o kotlích můžete mě prosím sdělit nějaké základní možnosti. A kam se obrátit. Děkuji.

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, Františku, v rámci kotlíkových dotací nikoliv, ale programu Nová Zelená Úsporám bude možné čerpat dotaci na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, na výměnu lokálních topidel (krby, krbová kamna apod.) a na výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem.

Podpora bude poskytována formou dotace na instalace realizované zpetně od 1. 1. 2021 ve výši až 50 % ze způsobilých výdajů.
Poprosím o zanechání kontaktu v našem webovém formuláři https://www.eon.cz/domacnosti/sluzby/?category=TepelnaTechnika_Domacnosti) Nebo volejte 800 77 33 22 pro více informací.

21. 9. 2021
Ptá se: Martin Kostínek

Dobrý den, pane Hájku. Chtěl bych se zeptat, proč plynový kotel, který je instalován firmou "na dotaci" je mnohem dražší než kotel, který si koupím mimo dotaci? Koupi kondenzační kotel znamená další a další úpravy (rozvody, radiátory,...) Též je vhodné mít "zatepleno". To jsou náklady celkem 500-600 tis Kč na starší (50 let) rodinný dům. Kdežto kotel plynový klasický pořídíte do 50 tis.+ instalace max.30 tis. D9ky za Váš názor.
Martin Kostínek

Odpovídá: Ondřej Hájek

Dobrý den, pane Kostínku. Často jsou v celém řešení započteny i náklady na vyřízení dotace. Nicméně rozdíly by neměly být velké. Často se ale některé neseriózní firmy a drobní topenáři snaží využít situace a cenové nabídky výrazně zvyšují, když na to je dotace... Doporučujeme se rozhodně obrátit na seriózního dodavatele, který Vám zároveň bude držet delší záruku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy