První lidé dostali peníze z Nové zelené úsporám

ČTK ČTK
26. 6. 2015 11:05
Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Irena Hošková

Praha – Ministerstvo životního prostředí dnes vyplatilo prvních 550 000 korun v programu Nová zelená úsporám. V příštím týdnu vyřídí dalších 35 žádostí za celkem dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zatím přijal 1557 žádostí o dotace na zateplení budov a energetické úspory za více než 359 milionů korun. Dalších 2369 žádostí za téměř 264 milionů korun je ve fázi rozpracování, žadatelé tedy postupně údaje vkládají do systému a na žádostech ještě pracují.

Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října. Celkem je v něm letos 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.

"Díky lépe nastavenému systému administrace se nám podařilo výrazně zkrátit lhůty pro posuzování žádostí," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží na SFŽP veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet.

U rodinných domů SFŽP nyní eviduje 1503 odeslaných žádostí za více než 316 milionů korun, dalších 2232 žádostí je rozpracovaných. Největší zájem je o příspěvek na snižování energetické náročnosti domů. Vůbec nejvíce žádostí přišlo na letos nově poskytované dílčí zateplení. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy a tepelná čerpadla. U bytových domů SFŽP přijal 54 žádostí za 43 milionů korun. Žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslezského a Středočeského kraje.

Loni podle ministerstva životního prostředí trval příjem žádostí devět měsíců. Majitelé rodinných domů zaregistrovali přes šest tisíc žádostí za téměř 1,4 miliardy korun. Největší nárůst zaznamenal fond v několika posledních týdnech před ukončením výzvy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy