Téměř pětina Čechů má před svým protějškem finanční tajemství. Třetina tají nevěru

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
28. 11. 2021 15:25
Většinou si jen něco koupí, aniž by to partner či partnerka věděli. Pět procent zadaných Čechů a Češek jde však mnohem dál a vede si dokonce tajný bankovní účet. Tajemství týkající se peněz má celkem skoro pětina lidí, kteří žijí v partnerském vztahu, zjistil nový průzkum Raiffesenbank.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Celkem 61 procent Čechů žije ve společném soužití, z toho 18 procent má před svým protějškem finanční tajemství. Větší tajnůstkáři jsou muži než ženy, častěji si "odklání" peníze lidé ve věku 35 až 44 let se základním nebo středoškolským vzděláním a z menších obcí. 

"Podle našeho nového průzkumu 14 procent Čechů žijících v partnerském soužití v posledním roce něco tajně koupilo a ve 39 procentech případů to stálo více než pět tisíc korun. Pět procent dotazovaných má nějaký tajný účet, o kterém protějšek neví," říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Mezi partnery jsou častější oddělené účty, má je 58 % respondentů, kteří se o pravidelné měsíční platby dělí podle domluvy. Společný účet na domácnost, ze kterého platí pravidelné platby i vše ostatní, má 28 % Čechů a 11 % má společný účet na pravidelné platby a k tomu každý svůj účet na vlastní výdaje.

Zajímavé je, že v průzkumu, který dělala banka před třemi lety, uvedlo společný účet 41 procent dotazovaných. "Letos je to o 13 procent méně. Zdá se, že se změnilo fungování domácností a přestává platit pravidlo, že jeden drží kasu a druhý basu. Časy, kdy většinou muž poslal celou výplatu na společný účet a žena z něj pak vše platila, jsou pravděpodobně minulostí," komentuje Kopecká.

Oddělený účet mají lidé většinou kvůli tomu, že si chtějí zachovat určitou dávku soukromí, někdy hraje roli podle průzkumu i finanční nerovnost páru. Ten, kdo vydělává méně, nechce být na obtíž a nechce se nechat živit, najdou se ale i opačné případy, kdy se jeden z dvojice obává, že mu protějšek bude brát z "jeho" peněz. Často také dochází k rozporům ohledně toho, za co partner utrácí.

Starší průzkum Equa bank došel v otázce "zamlčovaných" peněz před partnerem ke stejnému číslu. I podle tohoto průzkumu pětina zadaných Čechů tají výši úspor. Navíc zjistil, že partneři před sebou skrývají i další věci.

"Nejčastěji tajíme hesla od sociálních sítí a obsah telefonu, jako jsou SMS zprávy, e-maily nebo kontakty. Každý třetí Čech také tají nevěru. Pětina lidí tají výši svých úspor, každý šestý skrývá před drahou polovičkou své dluhy. Nejčastěji skrýváme svá tajemství z lásky, abychom partnerovi neublížili, nebo z pohodlnosti, protože nám nepřijde důležité o tom mluvit," uvedl tehdejší průzkum. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy