Téměř pětina Čechů má před svým protějškem finanční tajemství. Třetina tají nevěru

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
28. 11. 2021 15:25
Většinou si jen něco koupí, aniž by to partner či partnerka věděli. Pět procent zadaných Čechů a Češek jde však mnohem dál a vede si dokonce tajný bankovní účet. Tajemství týkající se peněz má celkem skoro pětina lidí, kteří žijí v partnerském vztahu, zjistil nový průzkum Raiffesenbank.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Celkem 61 procent Čechů žije ve společném soužití, z toho 18 procent má před svým protějškem finanční tajemství. Větší tajnůstkáři jsou muži než ženy, častěji si "odklání" peníze lidé ve věku 35 až 44 let se základním nebo středoškolským vzděláním a z menších obcí. 

"Podle našeho nového průzkumu 14 procent Čechů žijících v partnerském soužití v posledním roce něco tajně koupilo a ve 39 procentech případů to stálo více než pět tisíc korun. Pět procent dotazovaných má nějaký tajný účet, o kterém protějšek neví," říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Mezi partnery jsou častější oddělené účty, má je 58 % respondentů, kteří se o pravidelné měsíční platby dělí podle domluvy. Společný účet na domácnost, ze kterého platí pravidelné platby i vše ostatní, má 28 % Čechů a 11 % má společný účet na pravidelné platby a k tomu každý svůj účet na vlastní výdaje.

Zajímavé je, že v průzkumu, který dělala banka před třemi lety, uvedlo společný účet 41 procent dotazovaných. "Letos je to o 13 procent méně. Zdá se, že se změnilo fungování domácností a přestává platit pravidlo, že jeden drží kasu a druhý basu. Časy, kdy většinou muž poslal celou výplatu na společný účet a žena z něj pak vše platila, jsou pravděpodobně minulostí," komentuje Kopecká.

Oddělený účet mají lidé většinou kvůli tomu, že si chtějí zachovat určitou dávku soukromí, někdy hraje roli podle průzkumu i finanční nerovnost páru. Ten, kdo vydělává méně, nechce být na obtíž a nechce se nechat živit, najdou se ale i opačné případy, kdy se jeden z dvojice obává, že mu protějšek bude brát z "jeho" peněz. Často také dochází k rozporům ohledně toho, za co partner utrácí.

Starší průzkum Equa bank došel v otázce "zamlčovaných" peněz před partnerem ke stejnému číslu. I podle tohoto průzkumu pětina zadaných Čechů tají výši úspor. Navíc zjistil, že partneři před sebou skrývají i další věci.

"Nejčastěji tajíme hesla od sociálních sítí a obsah telefonu, jako jsou SMS zprávy, e-maily nebo kontakty. Každý třetí Čech také tají nevěru. Pětina lidí tají výši svých úspor, každý šestý skrývá před drahou polovičkou své dluhy. Nejčastěji skrýváme svá tajemství z lásky, abychom partnerovi neublížili, nebo z pohodlnosti, protože nám nepřijde důležité o tom mluvit," uvedl tehdejší průzkum. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy