Průzkum mezd podle krajů a profesí: Firmy napříč Českem přidávají jen opatrně

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 9. 2021 11:40
Napříč obory i regiony mírně rostou mzdy. Firmy tak zaměstnancům kompenzují loňský rok, kdy kvůli pandemickým restrikcím výrazněji přidávat nemohly. V části firem se zároveň vrací na původní úroveň nabídka benefitů, která loni výrazně prořídla. Podívejte se, jaká je nyní situace ve vašem oboru a jaké mzdy zaměstnavatelé nabízejí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Uchazeči mají spoustu nabídek, určují výši mzdy

Personální společnost Grafton Recruitment každoročně v září zveřejňuje obsáhlý průzkum mezd v devíti oborech napříč republikou. Letošní výsledky jsou sice pozitivnější než loni, kdy byl trh práce paralyzovaný pandemií koronaviru, nicméně stále je cítit nejistota. 

“I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů,“ vysvětluje Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. 

Doplňuje, že napjatý trh práce nevyřešila ani pandemie. “Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří loni opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili,” dodává Malo. 

Záchranu podle něj nelze očekávat ani od moderních technologií a robotů, které by nahradily jednoduché manuální úkony. Investice do nich se totiž odkládají na dobu, než si podniky vytvoří finanční rezervy, které padly na loňské odstávky a udržení personálu.

Kandidáti si určují podmínky

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují i samotní uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. Napříč obory i regiony tak dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce.

„Pokud mzdy klesají, tak většinou jen u manažerských pozic, což je způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ dodává Martin Malo.

  • Podle aktuálních čísel nezaměstnanost v Česku opět klesla a v srpnu se zastavila na 3,6 procenta. Přitom počet volných pracovních míst neustále roste, v srpnu jich bylo více než 363 tisíc, tedy nejvíce v historii. Počet uchazečů o práci oproti tomu klesá na 267 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 0,7 uchazeče.

V části firem zároveň dochází k návratu finančních i nefinančních benefitů, které byly v loňském pandemickém roce pozastaveny. "Řada zaměstnavatelů zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat. Tyto bonusy jsou však v některých oborech kompenzovány většími požadavky na uchazeče," tvrdí Malo. 

Zmínil také nedávno zveřejněný průzkum mezd Českého statistického úřadu, podle něhož se průměrná mzda meziročně nominálně zvýšila o 11,3 %, po promítnutí růstu cen o 8,2 procenta. Podle Malo ale uvedená čísla neodpovídají realitě trhu.

"Jsem přesvědčen, že náš průzkum realitu odráží. Zaměřujeme se totiž především na soukromý sektor a zjišťujeme hrubé mzdy bez bonusů a přesčasů, na rozdíl od statistického průzkumu, kam byly započítány například i speciální bonusy zdravotníkům za práci v době pandemie," upřesnil personalista. 

  • Na dalších kartách se dozvíte, jak to vypadá a bude vypadat ve výrobě, zdravotnictví, ve službách, stavebnictví, bankovnictví, IT, logistice, v obchodu a právu. Uvedené hrubé mzdy jsou firmy ochotné zaplatit kandidátovi, který je již v okamžiku nástupu zcela nebo téměř připraven plnit pracovní úkoly na dané pozici bez zaškolování a zaučování. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy