Finanční tíseň zažila většina Čechů. Pětina lidí na konci měsíce nevyjde s penězi

Ekonomika Ekonomika
28. 10. 2021 12:51
Finanční tíseň je něco, co zažila již naprostá většina Čechů. Pětina Čechů dokonce na konci měsíce nevyjde s penězi. Chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Nejde přitom jen o lidi s nižším vzděláním a příjmem, problémy mají také obyvatelé větších měst. Ukazují to aktuální průzkumy pro české finanční instituce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

První průzkum uskutečnila agentura NMS Market Research v srpnu pro Raiffeisenbank mezi tisícovkou respondentů. Vyplývá z něj, že nejčastěji chybí peníze ženám a lidem do 35 let s nižším vzděláním a příjmem do 40 000 korun, ale také Čechům žijícím ve městech s 20 000 až 99 000 obyvateli.

Více než třetina těch, kterým na konci měsíce chybí finance, postrádá do 2000 korun. Pětině chybí 2000 až 4000 korun a 17 procentům více než 4000 korun.

Každý desátý Čech vychází "tak akorát". I zde jde častěji o ženy a Čechy s nižším vzděláním.

"Každý pátý Čech se potýká s nedostatkem peněz před výplatou. A s rostoucí inflací a aktuálními rekordními cenami za řadu zboží i služeb se mohou tito lidé dostat do ještě složitější situace. Zvláště v tomto období je důležité nepodcenit situaci a věnovat osobním financím pozornost," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

Z průzkumu pro Raiffeisenbank dále vyplývá, že častěji peníze zbývají mužům, Čechům starším 35 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním a čistým měsíčním příjmem nad 40 000 korun.

U čtvrtiny těch, kterým na konci měsíce přebývají finanční prostředky, je to částka do 2000 korun. Na 11 procentům zbývá od 2000 do 4000 korun a třetině více než 4000 korun.

Obavy z budoucnosti

Z dalšího čerstvého průzkumu od agentury Ipsos pro Provident Financial vyplývá, že se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých finančních situací tři čtvrtiny Čechů - ať už jde o obtíže při shánění práce, nedostatek peněz na účtu, pracovní neschopnost nebo exekuci.

Foto: Provident Financial

"I přes státní pomoc pandemie negativně ovlivnila finanční situaci mnoha domácností. V současné době bylo navíc pro mnoho z nich složité vytvořit si finanční rezervu, proto lze s narůstající inflací očekávat zhoršení jejich situace," potvrzuje Luboš Kratochvíl, analytik společnosti Provident.

V části společnosti navíc vládnou obavy z budoucnosti, zejména mezi mladými. Třetina z nich se bojí, že se v následujícím roce dostane do finančních problémů. Tyto obavy má také pětina lidí starších 26 let.

Zdražují energie, potraviny i bydlení

V září se inflace zvýšila na 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vývoj ovlivnily zejména ceny za bydlení a dopravu.

"Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovaných položek. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Třeba ceny za vodné a stočné proti loňskému září stouply shodně o 5,5 procenta, náklady na dopravu o 9,6 procenta a alkohol a tabák zdražily o 12,3 procenta. Naopak o 4,7 procenta zlevnil zemní plyn. Zdražují také potraviny a nealkoholické nápoje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kandidátem na prezidenta francouzských Republikánů bude Ciotti či Pécresseová

Francouzská pravicová strana Republikáni (LR) si v prvním kole hlasování vybrala jako své dva kandidáty pro dubnové prezidentské volby Valérii Pécresseovou a Érica Ciottiho, uvedl list Le Monde. Druhé kolo hlasování, z nějž vzejde hlavní kandidát pravice, se uskuteční v pátek a v sobotu. Vedení strany plánuje vítěze vyhlásit v sobotu odpoledne. O pozici usilovalo celkem pět osobností, v primárkách nyní neuspěl například bývalý evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Předseda strany Christian Jacob ve čtvrtek oznámil, že do závěrečného hlasování se probojovala prezidentka pařížského regionu Valérie Pécresseová, která získala 25 procent stranických hlasů a šéf regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Éric Ciotti, který v prvním kole zvítězil s 25,59 procenta hlasů.

Prezidentské volby ve Francii se uskuteční v dubnu příštího roku. Průzkumy veřejného mínění favorizují současného prezidenta Emmanuela Macrona. Za jeho vyzývatelku je považovaná šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy