reklama
 
 

Hypotéky překonaly další rekord. Tak levné ještě nebyly

18. 6. 2014 6:00
Také tento rekord vydrží jen měsíc, díky akčním nabídkám v červnu znovu klesnou na nová minima.

Praha - Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů nekončí. V květnu našly nové rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv klesla už na 2,81 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu - 2,88 procenta - z letošního dubna.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Na svém dnu ale sazby u hypoték stále nejsou. Banky nyní lákají klienty na nové marketingové akce a posouvají sazby stále blíže ke dvěma procentům.

„Díky hromadným akčním nabídkám získávají dříve prakticky nedosažitelné ,sazby od‘ uvedené v úrokových lístcích nový význam. Zatímco v minulosti se jednalo o sazby téměř nedosažitelné, aktuálně je skoro nerozumné nepokusit se vyjednávat o sazbu ještě nižší,“ říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Už teď je jisté, že v červnu ohlásí Hypoindex další rekordní minima. Například Česká spořitelna, která v něm má díky tržnímu podílu velkou váhu, totiž začala na Facebooku nabízet hypotéky se sazbou 2,38 procenta, přičemž tuto sazbu nepodmiňuje "nákupem" pojištění, a dokonce ani běžným účtem. UniCredit Bank zase nabízí hypotéku s dvouletou fixací, pojištěním a kreditní kartou se sazbou 1,99 procenta. Další banky je následují.

O 2400 korun méně než před pěti lety

Průměrná výše nově poskytnutého úvěru v květnu činila 1 656 568 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9029 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o zhruba 2400 korun měsíčně vyšší.

Zájem o uzavření hypoteční smlouvy v květnu rostl, podle Hypoindexu banky uzavřely 8103 nových smluv. Smlouvu o hypotečním úvěru tak uzavřelo o 910 lidí víc než minulý měsíc.

Vzrostl také objem sjednaných hypoték. Banky uzavřely hypotéky za 13,423 miliardy korun a oproti dubnu tak přidaly 1,5 miliardy korun. Nejedná se však o letošní rekord - ten stále drží březen, kdy celkový objem přesahoval 13,79 miliardy korun.

autor: Jiří Hovorka | 18. 6. 2014 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama