Průměrná mzda roste, zvýšení nesmazala ani inflace

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 6. 2014 9:29
Medián, tedy hodnota "prostředního zaměstnance", činil 20 764 korun. Oproti stejnému období předchozího roku vzrostl o 2,9 procenta.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci prvního čtvrtletí vzrostla na 24 806 korun měsíčně. Oproti stejnému období roku 2013 stoupla o 793 korun, tedy o 3,3 procenta. Rostla i po započtení inflace – ta činila jen 0,2 procenta, takže reálná mzda stoupla o 3,1 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad.

"Tato na první pohled velmi solidní čísla ovšem do jisté míry ovlivnily bonusy, které se v loňském prvním čtvrtletí nevyplácely. Firmy je totiž svým zaměstnancům často dávaly v předstihu už v posledním čtvrletí roku 2012, aby se vyhnuly dopadu zavedení takzvané solidární přirážky k dani z příjmu," podotýká analytik Petr Dufek z ČSOB.

Připomíná, že efekt bonusů či prémií bude letos porovnání růstu mezd zkreslovat po celý rok.

Muži berou o čtyři tisíce víc

Medián, tedy hodnota mzdy "prostředního zaměstnance", činil 20 764 korun. Oproti stejnému období předchozího roku vzrostl o 2,9 procenta. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, "skutečný průměr" nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

U mužů dosahuje medián 22 600 korun, u žen 18 651 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 006 a 39 768 korunami.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 3,6 procenta (po odečtení inflace o 3,4 procenta), v nepodnikatelské sféře o 2,2 procenta (reálně o dvě procenta)

Krize sebrala peníze finančníkům

Za celou dobu ekonomické krize, tedy od roku 2008, se reálná mzda (po odečtení inflace) zvýšila o 3,6 procenta.

Mezi odvětví s nadprůměrným celkovým růstem patří jednoznačně zdravotní a sociální péče (růst o 10 procent) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 9,5 procenta).

„Naopak ve finančním sektoru, který stál u zdroje krize, se průměrná mzda reálně propadla o 12,5 procenta, přesto zůstává nejvyšší ze všech odvětví. U veřejné správy a obrany klesla o 2,8 procenta, když doplatila na rozpočtové úspory,“ říká Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy