Prosincové změny: dražší dálniční známky, Brno bez ČT2

Petr Kučera Petr Kučera
30. 11. 2009 20:05
Co se mění od 1. prosince 2009
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Konec analogové televize v Jihomoravském kraji, prodej dražších dálničních známek, nová bankovka či tenčí formuláře na nemocenskou. První prosincový den sice letos v každodenním životě nepřináší tolik změn jako začátek listopadu, zato v politice začíná revoluce - zásadně se mění pravidla pro fungování Evropské unie.


Jih Moravy bez ČT2

V noci z pondělí na úterý skončí analogové televizní vysílání z vysílače Kojál pro jižní Moravu. Více než milion diváků tak bude moci od 1. prosince přijímat signál ČT2 pouze digitálně, případně přes satelit a kabelové či internetové vysílání. Na některých místech zatím postačí přeladit na jiný analogový vysílač.

Analogový program ČT 1, Novy a Primy budou moci diváci v Jihomoravském kraji přijímat až do konce října 2010, někteří až do konce června 2011.

Definitivní konec analogové televize v České republice nastane v červnu 2012.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o digitalizaci:
Jak na digitální televizi? Odpovědi na vaše otázky
Urychlete digitalizaci, ať máme internet, volá Brusel
Do Ostravy po dálnici. Na další ale nejsou peníze

Dálniční známky zdražují

Od začátku prosince jsou v prodeji dálniční známky pro rok 2010. Už si ji však nemusí kupovat majitelé aut těžších než 3,5 tuny, protože od ledna začnou platit mýtné.

Roční nálepka pro auta do 3,5 tuny zdražila o dvě stovky na 1200 korun. Měsíční zdraží o dvacetikorunu na 350 korun. Místo sedmidenní nálepky je nově v prodeji desetidenní, přijde na 250 korun (sedmidenní stála 220 korun).

Tak jako každý rok i tentokrát platí, že známky pro rok 2009 lze používat až do konce ledna 2010. A naopak: Kdo letošní nálepku nemá, ale pro kalendářní rok 2010 si ji koupí, může ji používat už letos v prosinci.

"Naposledy se zdražovalo před dvěma lety, od té doby jsme postavili sto kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Slibuje, že vybrané peníze půjdou na výstavbu dalších komunikací.

Ministerstvo zároveň navrhuje, aby se už od ledna nově zpoplatnila i část pražského okruhu, kde dosud nebyla známka potřeba. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Od ledna 2011 má nálepku u osobních aut nahradit elektronická viněta, umožňující placení podle skutečně ujetých kilometrů. Ani zde ale ještě není definitivně rozhodnuto.

Foto: Ředitelství silnic a dálnic
Čtěte také:
Vláda zdražila dálniční známky. Roční přijde na 1200 Kč
Do Ostravy po dálnici. Na další ale nejsou peníze
Ministerstvo chce zpoplatnit jízdu po pražském okruhu

Jednodušší formuláře na nemocenskou

Od prosince se zjednoduší papírování kolem pracovní neschopnosti. Lékařům údajně klesne administrativní zátěž a náklady asi o třetinu proti dosavadnímu stavu.

Odškodnění až později
Autor fotografie: Martin Novák

Odškodnění až později

Od 3. prosince platí nové unijní nařízení, které rozšiřuje práva cestujících v železniční dopravě. Mimo jiné by dopravci měli vracet lidem část jízdného při zpoždění vlaku.
Česká republika však uplatnila možnou výjimku, takže cestující zůstanou až na výjimky bezmocní nejméně dalších pět let.
Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Nový tiskopis bude mít pět dílů místo šesti, takže se lépe vejde do obálky a má být i lépe propisovatelný. Lékaři také nebudou muset odesílat některé formuláře každý den, ale hromadně třeba jednou za dva nebo tři dny, čímž ušetří za poštovné.

Část tiskopisu, která se dostane k zaměstnavateli, už nesmí obsahovat statistickou značku diagnózy nebo jiný údaj, z něhož lze diagnózu odvodit.

Ještě jednodušší má být papírování v případě, kdy zaměstnanec potřebuje ošetřovat nemocného člena rodiny. Příslušný formulář se ztenčí z pěti na dvě části.

Nově bude moci lékař ukončit potřebu ošetřování člena rodiny do budoucna (nejvýše tři kalendářní dny dopředu). Obdobně je tomu i při ukončování dočasné pracovní neschopnosti, kterou může ošetřující lékař také ukončit až tři dny dopředu.

Nic se však nemění na samotném (ne)proplácení prvních dnů nemoci. S výjimkou lékařem nařízené karantény i nadále platí, že přinejmenším první tři dny nemoci zůstane zaměstnanec zcela bez náhrady mzdy. A pokud poslanci v prosinci nezmění Janotův úsporný balíček, začnou platit stejná pravidla i pro ošetřovné.

Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli
Tuto část formuláře předává pacient svému zaměstnavateli | Foto: ucto2000.cz
Čtěte také:
Formuláře k nemocenské budou od prosince jednodušší
Další dopad balíčku: Méně peněz za ošetřování dítěte

Nová pětitisícovka

Od 1. prosince je v oběhu nová pětitisícikorunová bankovka, doplněná o nové či lepší ochranné prvky.  "Nové ochranné prvky patří ke světové špičce," říká člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. Oproti dřívějšímu vzoru nese také podpis guvernéra Zdeňka Tůmy, nikoliv Josefa Tošovského.

Základní motiv bankovky s T. G. Masarykem zůstává beze změn, novinky jsou pouze "technické". Například ochranný proužek je širší než dosud, nově mění barvu podle úhlu dopadajícího světla. Vodoznak je doplněn o další motivy. Pod ultrafialovým zářením mají barvy na bankovce reagovat výrazněji než dosud. Nové jsou i další ochranné prvky, které však lze ověřit pouze strojově a ČNB  k nim nezveřejňuje podrobnosti.

Už dříve dostaly vylepšenou podobu bankovky v hodnotě 500, 1000 a 2000 korun.

Podívejte se na 50 miliard korun v nových bankovkách:


Aleje podél silnic ochrání zákon

Prosincovou novinkou je také novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Mimo jiné přináší i větší ochranu stromořadí podél silnic. Díky novele se Česko rovněž vyhne problémům s Evropskou unií, protože zavádí do českého práva i nové evropské předpisy ochrany přírody.

Podle dosavadního znění zákona stačilo ke kácení stromořadí u silnic a železnic pouze oznámení správce komunikace. Novela nově požaduje povolovací řízení.

"Snad každý si pamatuje, jak na jaře 2006 došlo k doslova masovému kácení alejí. A opakovalo se to, i když v menší míře, i v dalších letech. Přijatá změna zákona znamená konečně systémové a definitivní řešení," říká exministr životního prostředí Ladislav Miko.

Zároveň se zruší nesmyslná praxe, kdy o výjimce ze zákona - například o žádosti vědců o studium květiny v národním parku - musela rozhodovat vláda, nikoli správa chráněného území.

Foto: Martina Běhounková
Čtěte více:
Aleje podél silnic ochrání zákon, rozhodli poslanci
Žena chce malovat obraz. Musela o tom jednat vláda

Lisabonská smlouva změní fungování EU

Obrovskou změnu zažije také Evropská unie. Od prosince začíná platit lisabonská smlouva, která mění pravidla pro rozhodování v mnoha záležitostech. Větší pravomoci získá Evropský parlament, naopak k řadě rozhodnutí už nebude potřeba jednomyslného souhlasu všech členských zemí.

Současně získá Evropská unie jako celek právní subjektivitu s obdobou funkce prezidenta a ministra zahraničí.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Klaus podepsal. V 15:00 jsme ztratili suverenitu, řekl
Chtěl jsem kvůli Lisabonu odstoupit, přiznal Klaus
Číslem 1 v EU je Van Rompuy! Kdo? A Ashtonová! Kdo?
 

Právě se děje

Další zprávy