Pronajímáte či prodáváte byt? Pozor na daňové přiznání

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
30. 3. 2010 19:16
Přiznání musí podávat i zaměstnanci. Stačí, když prodali nebo pronajímají byt
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Přiznání musí podávat i někteří zaměstnanci, za něž jinak vše vyřizuje zaměstnavatel. Stačí, když mají souběžné zaměstnání u více zaměstnavatelů nebo vedlejší příjmy mimo zaměstnání přesahující 6000 korun ročně.

Mezi "vedlejšími" příjmy se mohou vyskytnout snadno příjmy z pronájmu. Není k nim potřeba žádného živnostenského či jiného podnikatelského oprávnění - stačí vlastnictví bytu, domu či jiné nemovitosti (pronajímat lze ale i movitý majetek).

Příjmy z pronájmu

Výdělky z pronájmu patří mezi příjmy podle § 9 (zákona o daních z příjmů) a v daňovém přiznání se zaznamenávají do přílohy č. 2.

Vyčíslit příjmy je poměrně snadné - jde o obdržené nájemné. O něco složitější je to s výdaji. Pronajímatel si může zvolit mezi skutečně vynaloženými výdaji a uplatňováním výdajů procentem z příjmů.

Ve druhém případě se za výdaje považuje 30 % z výnosů z pronájmu. O ně je tedy snížen základ daně, zbylých 70 % příjmů je zdaněno. U příjmů z pronájmu ale tento paušál nebývá nejvýhodnější variantou.

Uplatnění skutečně vynaložených výdajů je o něco náročnější - daňový poplatník musí v takovém případě vést daňovou evidenci. Výhodou je ale možnost zanesení veškerých souvisejících nákladů s dosažením příjmů. Těmi jsou například splátky hypotéky nebo odpisy.

Byty a bytové domy nejčastěji patří do 5. odpisové skupiny (výjimečně mohou náležet do 4. nebo 6. odpisové skupiny) a odpisují se 30 let (případně 20 nebo 50 let). Čím je kratší doba odpisování, tím větší část odpisů každoročně vstupuje do nákladů. Daňové odpisy vycházejí ze zákona o daních z příjmů a dosahují 1,4 % v prvním roce (příp. 2,15 % nebo 1,02 %) a 3,4 % v dalších letech odpisování (příp. 5,15 % nebo 2,02 %).

Příklad: U bytyu zařazeného do 5. odpisové skupiny a pořízeného za 2,5 milionu korun budou činit odpisy 35 tisíc v prvním roce a 85 tisíc v dalších letech. Pokud by byl pronajímán za 10 tisíc měsíčně a byl by pronajat po celý rok (výnos 120 tisíc za rok), již v prvním roce by jen odpisy dosáhly 29,17 % výnosů. V dalších letech by pak odpisy dosáhly 70,83 % a využití paušálu by nevykompenzovala ani úspora nákladů na daňovou evidenci.

Prodej bytu, domu a jiné nemovitosti

Příjem z prodeje bytu, domu či jiné nemovitosti je součástí ostatních příjmů podle § 10 a zanáší se stejně jako příjem z pronájmu do přílohy č. 2 formuláře daňového přiznání. Předtím se však vyplatí zjistit, zda není splněn takzvaný časový test a zda tedy není prodej od daně z příjmů osvobozen.

Osvobozen je prodej bytu či domu a souvisejícího pozemku, ve kterém má prodávající bydliště alespoň dva roky od jeho pořízení. Pokud v bytě či domě nežije dva roky, je příjem osvobozen pouze v případě, že jsou obdržené prostředky využity na řešení bytových potřeb. Nemá-li prodávající v bytě či domě bydliště, nebo je-li prodáván pozemek či nebytová stavba, je časový test delší a majitel si musí počkat na daňové osvobození pět let.

Je-li nutné příjem z prodeje nemovitosti zdanit, lze do souvisejících výdajů vložit veškeré náklady vzniklé s jejím nákupem a následným prodejem - od kupní ceny nemovitosti, přes náklady na právníka, realitního makléře, po poplatky za vklad do katastru nemovitostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy