Promeškali jste splátky, tvrdí podvodný e-mail

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 9. 2. 2015 16:58
Na internetu se začala šířit nová verze podvodných e-mailů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – "S politováním Vás informujeme, že banka obdržela od společností XYZ, u které jste dříve nakoupil na splátky a již obdržel následující zboží..." Tak začíná text nové verze podvodných e-mailů, která se dnes začala šířit po českém internetu.

E-mail obsahuje údajný požadavek na stržení promeškaných splátek z bankovního účtu dlužníka. Varuje před ním bezpečnostní tým CSIRT.CZ.

Podle informací od uživatelů jsou při útoku zneužívány názvy společností Mall či Hogner. Dá se předpokládat, že zneužitých názvů společností může být podstatně více. Uživatelé by v žádném případě neměli otevírat přiložený soubor, doporučuje CSIRT.CZ.

"Z množství a intenzity je zřejmé, že jde o jeden z nejmasivnějších e-mailových virových útoků v posledních měsících. V průběhu útoku se navíc mění jak obsah, tak samotná virová příloha. Zatímco v ranních a dopoledních hodinách šlo o splátkový vir, pozdější verze využívají již dříve použitý model v podobě potvrzení falešné objednávky," řekl ČTK Tomáš Charvát ze společnosti Excello.

Na novém útoku je opět nepříjemné to, že útočníci používají existující e-mailové adresy a v řadě případů se jim tak daří způsobovat problémy společnostem, které nejen že takovýto e-mail neodeslaly, ale ani neví, že jejich e-mail byl k tomuto účelu zneužit.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy