Nová vláda ve vaší peněžence. Projděte si, jak chce změnit daně, důchody či dávky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 7. 2018 12:22
Z programu koalice ANO a ČSSD jsme vybrali body, které se týkají osobních financí. Projděte si je v našem přehledu.

Daně pro zaměstnance i OSVČ

Koalice chce zrušit takzvanou superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob (sazba 15 %, která se počítá z hrubé mzdy plus povinných odvodů zaměstnavatele) a nahradit ji základní sazbou 19 procent z hrubé mzdy.

Současně se oficiálně vrátí k progresivnímu zdanění. Místo "solidárního zvýšení daně" pro lidi s více než čtyřnásobkem průměrné mzdy vznikne zvýšená sazba 23 procent z hrubé mzdy.

"Ve vztahu k zaměstnancům musí změny systému přinést snížení daňové zátěže o jeden procentní bod," uvádí koalice.

Výrazněji pocítí zvýšení daňové sazby z 15 na 19 procent podnikatelé a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Částečnou kompenzací má být možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedeného pojistného, a to zřejmě i při využití výdajových paušálů. V současném systému nejsou platby na sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem.

Vláda dále neurčitě slibuje "aktivní podporu pracujících rodin s dětmi prostřednictvím daňových slev". Toto zvýhodnění už nyní patří k nejvýraznějším v zemích OECD, slevy na dítě výrazně zvyšovala už minulá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Celková daňová zátěž se nezvýší, slibuje vláda.

Cílem je také "vyřešit problematiku služeb, jako je Uber nebo Airbnb, a platformám nastavit jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé".

 

Právě se děje

Další zprávy