Problém: Dokažte, že sociální dávky opravdu potřebujete

Petr Kučera Petr Kučera
8. 10. 2010 6:00
Vláda chce omezit zneužívání státní podpory. V praxi ale zůstává plno otázek
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Každý, kdo chce od státu sociální dávku nebo podporu, bude muset podepsat čestné prohlášení, že se bez ní neobejde. Tento plán, který je součástí programového prohlášení vlády, však v praxi může narazit.

Čestné prohlášení má omezit případy, kdy žadatel o sociální dávku sice vykazuje nízký nebo žádný oficiální příjem, ale přitom vlastní například luxusní nemovitost nebo dvě auta. Výplata řady dávek je totiž dosud vázána jen na měsíční příjem, nikoliv na celkové majetkové poměry žadatele.

První vlna úsporných opatření, kterou na návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila vláda, se zatím o čestném prohlášení nezmiňuje. Novely zákonů, omezující porodné a další dávky, mají platit už od ledna 2011, poslanci o nich rozhodnou na konci října.

Stačí změna formuláře

"Pro zavedení čestného prohlášení nepotřebujeme legislativní úpravu, stačí jen změna příslušného formuláře," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Zatím však není jasné, od kdy se čestné prohlášení stane povinnou součástí žádosti.

Kdo v žádosti uvede nepravdivé informace, přijde - tak jako dosud - o sociální dávky nebo jejich část. Teoreticky mu hrozí i vězení za trestný čin podvodu podle škody, kterou státu způsobí - tato možnost ale není v praxi příliš využívána. Trestná je přitom i příprava podvodu, tedy už úmyslné uvedení nepravdivých údajů na žádosti.

Koalice se také shodla, že výplata (všech druhů dávek) bude "striktně vázána na zajištění řádné docházky dětí do školy". Ani tuto novinku však schválený balíček změn, které mají platit už od začátku roku 2011, zatím neobsahuje.

Nově pro rodiče a postižené?

Podle vládního programu se má čestné prohlášení týkat všech druhů sociálních dávek i podpor. To teoreticky znamená, že například i na rodičovský příspěvek by nově měli nárok jen lidé, kteří se bez něj "skutečně neobejdou". Dosud jej dostává každá rodina nezávisle na předchozím výdělku.

V řadě případů - typicky pokud druhý rodič vydělává alespoň průměrnou mzdu - přitom rodičovský příspěvek "jen" pomáhá při dočasném propadu rodinných příjmů, nejde o zajištění základních potřeb při hmotné nouzi.

Problém mohou mít i zdravotně postižení lidé. Některé dávky totiž dosud nezávisejí na výši příjmu, typicky příspěvek na péči nebo na provoz auta. "Nelze přesně říci, že se osoba bez takové dávky neobejde, ale bez ní se nebude moci integrovat do společnosti," říká Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Ministerstvo se k doplňujícím otázkám online deníku Aktuálně.cz zatím nevyjádřilo.

Kdo se skutečně neobejde

Základním problémem chystané úpravy je však samotné tvrzení, že se žadatel bez příslušné podpory skutečně neobejde.

Právníci upozorňují, že je velký rozdíl mezi "snížením dosavadního standardu" a skutečně hmotnou nouzí. "I ten, kdo nemá na dopravu nebo bydlení, se teoreticky bez sociální dávky obejde. Může přece chodit pěšky nebo bydlet u příbuzných nebo v nějaké chatrči ze dřeva," varuje před možným výkladem Jana Králová, pracující pro sociální poradnu.

Naopak pokud bude kritériem pouze "snížení dosavadního standardu", měli by na některé sociální dávky nárok i lidé, kteří bydlí v luxusním domě nebo mají dvě auta. Prakticky by se tak nic nezměnilo, pokud by stát současně nedefinoval nějaký odpovídající standard nebo základní minimum.

Králová také upozorňuje, že například podpora v nezaměstnanosti má v ideálním případě sloužit právě k tomu, aby uchazeč o práci nemusel hned prodávat dům či byt nebo třeba odhlašovat děti z jazykové školy, pokud zůstane bez práce jen třeba pět měsíců.

Posouzení, kdo se bez dávky obejde a kdo nikoliv, by přitom v praxi zřejmě záviselo na řadovém úředníkovi. Kdo nebude souhlasit, musel by se obrátit na soud. Přinejmenším pár měsíců či spíše let pak potrvá, než soudy vytvoří nějaká vzorová rozhodnutí (judikáty).

"Chystané čestné prohlášení postihne spíše zodpovědnější a poctivější příjemce, kteří by se začali bát možných komplikací. Naopak ti, kdo sociální dávky skutečně zneužívají, nebudou mít zábrany podepsat cokoliv," domnívá se stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Hotovo, stát od ledna škrtá ve stavebním spoření
Odškrtáno: Vláda zvyšuje daně. A omezí podpory
Povodňová daň ve vládě prošla, nižší sleva na dítě ne

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy