Poslední šance odevzdat přehledy pro sociálku a zaplatit. Letošní pokuty jsou vysoké

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 9. 2020 7:58
Lidé, kteří vykonávali alespoň část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost, musí na sociální správu odevzdat Přehled o příjmech a výdajích. Podle zákona byl termín v květnu, kvůli koronavirové pandemii je ale možné přehled podat až do pátku 18. září bez sankce. Ovšem jen v případě, že bude zároveň zaplacený i doplatek na pojistné, což není běžný postup.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Pokud osoba samostatně výdělečně činná podá přehled a zaplatí včas doplatek, bude jí prominuto penále, které by jinak musela platit za opožděnou platbu. Finanční prostředky je proto třeba odeslat s ohledem na podmínky platebního styku v dostatečném předstihu, aby nejpozději 18. září byly na příslušný účet připsány," uvádí sociální správa a upozorňuje, že doplatek není možné uhradit v hotovosti na pokladně dané sociálky. Letos byla tato možnost zrušená.

Běžně platí, že doplatek je nutné uhradit nejpozději do 8 dnů po dni, kdy byl přehled podán. V tomto případě ale nejde o řádný termín, ale pouze o datum, do kterého se neplatí penále.

Letos provází daňové povinnosti OSVČ chaos. Termíny stanovené zákonem sice platí, ale stejně tak platí nové termíny, které ministerstvo financí stanovilo kvůli koronavirovým opatřením a které mají jiná pravidla. 

A tak letos nemuselo být daňové přiznání podáno do 1. dubna, ale bez sankce až 18. srpna. Mimořádný termín podání daňového přiznání zároveň tedy prodloužil i možnost podání přehledů na sociální správu na 18. září. Zákon totiž říká, že se přehledy musí odevzdat nejpozději do jednoho měsíce ode dne podání daňového přiznání. 

To ovšem ale letos neplatilo u přehledů pro zdravotní pojišťovny. Ty museli poplatníci odevzdat do 3. srpna. Pojišťovny datum stanovily podle prvního termínu, které ministerstvo stanovilo, a to byl poslední červen. Na další posunutí termínu odevzdání daňového přiznání bez pokuty tedy pojišťovny už nereagovaly. Bylo to tak vůbec poprvé v historii, kdy lidé odevzdali dříve přehled na pojišťovnu než daňové přiznání. 

Pokuty místo za jeden den rovnou za 130 dní

Promeškání povinnosti podat přehled do 18. září se může značně prodražit. "Odevzdání přehledu o příjmech a výdajích je základní zákonnou povinností OSVČ. V přehledu se vypočítá roční sociální pojištění, od kterého se odečtou zaplacené zálohy během roku, a současně se vypočítá nová výše měsíční zálohy. Za neodevzdání přehledu může být udělena pokuta až do výše 50 tisíc korun," říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně Mazars.

Další penále hrozí v případě, že poplatník nezaplatí včas doplatek na důchodové pojištění. Penále činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Jenže dluh se v tomto případě nebude počítat od 19. září, ale už od 4. května, respektive 12. května, kdy měl být podle zákonných pravidel doplatek zaplacen. Takže 19. září nebude OSVČ v dluhu jeden den, ale rázem 130 dní. 

Pokud OSVČ nemá vyplněný přehled už od účetní, může si ho vyplnit sám na počítači pomocí interaktivního formuláře, který je k dispozici na ePortálu ČSSZ.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy