Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Foto: Shutterstock

Oznamte změnu svému lékaři a hlavně v práci

Přechod k jiné pojišťovně znamená i povinnosti. Zákonnou povinností zaměstnanců je oznámit mzdové účetní změnu zdravotní pojišťovny do 8. dne od přechodu. Tedy v nejbližším případě nejpozději 8. července.

Firma by totiž jinak za vás odváděla pojištění stále původní pojišťovně, které by vznikal přeplatek a té nové naopak nedoplatek. "Ta může chtít po zaměstnavateli penále, které on následně může požadovat po zaměstnanci. Je tedy nutné změnu vždy včas nahlásit," varuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

  • Zaměstnanec odvádí na zdravotní pojištění 4,5 procenta ze své hrubé mzdy a zaměstnavatel dalších 9 procent. Vhodné je nahlásit změnu pojišťovny také svému praktickému lékaři.

Osoby samostatně výdělečně činné zase musí nové pojišťovně předložit doklad o výpočtu zálohy na zdravotní pojištění, které platí původní pojišťovně. Většinou jde o přehled o příjmech a výdajích. A nesmí zapomenout změnit si číslo účtu, na které pojištění posílají. 

Za seniory, děti, nezaměstnané, studenty či vězně se pojistné platí ze státního rozpočtu, měsíčně je to letos 1067 korun za asi 5,9 milionu lidí. Platby za tyto takzvané státní pojištěnce tvoří zhruba čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění.

  • Další termín ke změně pojišťovny bude zase od 1. července 2020 do konce září s platností změny od 1. ledna příštího roku. Každé pololetí přitom změní pojišťovnu zhruba 50 až 60 tisíc lidí.

Změna je celkem jednoduchá. Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven naleznete registrační formulář, který vyplníte a odešlete. Své rozhodnutí ale pak musíte stvrdit podpisem na pobočce nové pojišťovny. Některé, většinou ty, které nemají moc kamenných poboček, pošlou za vámi na uvedenou adresu kurýra. Než k jiné pojišťovně přejdete, zjistěte, zda má smlouvu s vaším ošetřujícím lékařem. Abyste nemuseli přejít k jinému. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy