Přehledně: Kdy si můžete vzít v práci placené volno. Možností je dost, říká odbornice

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 4. 2022 13:00
Svatba, pohřeb, lékařská prohlídka, ale paradoxně třeba i hledání nové práce. Zákoník práce uvádí hned několik situací, kdy vám šéf musí dát placené volno, i když třeba nechce. Zeptali jsme se personalistky, které to jsou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dovolená navíc se stává vzácností

Každý zaměstnanec v Česku má nárok na čtyři týdny placené dovolené za rok. Řada firem k tomu přidává ještě několik dní navíc jako benefit. I když v době koronavirové pandemie se podle průzkumu společnosti Sodexo počet takto "štědrých" firem snížil.

"Podle našeho průzkumu dostává dovolenou nad rámec zákona 26 procent zaměstnanců. To je o 11 procent méně než v roce 2017. Jde o poměrně velký pokles a můžeme se jen dohadovat, co ho způsobilo. Jednou z možností je menší ochota zaměstnavatelů nabízet volno navíc po pandemii covidu, která firmy výrazně zasáhla a projevila se mnohem větší absencí zaměstnanců kvůli nemoci," říká Martina Machová, HR ředitelka Sodexo Benefity. 

Doplňuje, že rušení benefitů v podobě dovolené navíc se zaměstnancům samozřejmě moc nelibí. Pandemie totiž výrazně zvýšila zájem právě o benefity zaměřené na zdraví a volno. "V souvislosti s pandemií čelí lidé v pracovní i osobní oblasti více než ročnímu stresu, a to je už opravdu dlouho. Tak dlouhé a neustálé zátěži není lidský mozek ani organismus uzpůsoben. Pracovní pohoda a well-being se začínají stávat pro zaměstnavatele velkou výzvou," doplňuje Máchová. 

  • Vedle klasické dovolené, jejíž výběr se řídí dohodou mezi zaměstnancem a šéfem, existují situace, kdy vám zaměstnavatel volno dát musí - někdy je placené, někdy ne. Které situace to jsou a kolik hodin či dní můžete čerpat, vysvětluje na následujících kartách Dagmar Holíková z personálně poradenské společnosti Hays.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy