Základ sociálního systému se mění: Jak se zvýší dávky a kdo na ně už nově nedosáhne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 2. 2020 17:10
Od 1. dubna 2020 se zvyšuje životní a existenční minimum o 13,2 procenta, rozhodla v pondělí vláda. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 450 Kč na 3860 Kč a existenční minimum vzroste o 290 na 2490 Kč. Minima ovlivňují mimo jiné i výši řady sociálních dávek. Podívejte se, které to jsou a kolik žadatel dostane nově peněz.
Foto: Shutterstock

Životní a existenční minimum se zvyšují poprvé od roku 2012. Samotná výše valorizace vychází z nárůstu indexu cen vykázaného Českým statistickým úřadem.

  • Existenční minimum je hranicí peněžních příjmů, která je nezbytná k zajištění výživy a ostatních základních potřeb na úrovni umožňující přežití.
  • Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Od životního minima se odvozují některé dávky státní sociální podpory závislé na výši příjmů. Jde například o přídavek na dítě a porodné nebo dávky pomoci v hmotné nouzi, což je doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc či příspěvek na živobytí. Roli hraje rovněž v případě exekucí pro určení nezabavitelné částky.

  • Podívejte se, jak se zvyšuje životní minimum a existenční minimum a jak porostou jednotlivé sociální dávky:
 

Právě se děje

před 43 minutami

Zemřela zakladatelka první ARO kliniky v Československu. Bylo jí 91 let

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici u svaté Anny v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy